fbpx

Słońce podczas zimy

28 lutego 2018
837 Wyświetleń

Zarzuela Ole!” – to najnowsza produkcja Teatru Muzycznego w Lublinie, której premiera miała miejsce 23 lutego. To niejako muzyczny collage, który przenosi widzów do słonecznej Hiszpanii, a na który składają się popularne na Półwyspie Iberyjskim i w Ameryce Południowej pełne energii przeboje: Preludio z zarzueli Revoltosa Ruperta Chapí, walc Chateau Margaux Manuela Fernández Caballero, a także hiszpańska wersja naszego tańca narodowego Mazurca de las Sombrillas kompozytora F. Moreno Torroby.

A jeśli gorące hiszpańskie rytmy, to w Lublinie nie mogło zabraknąć hiszpańskich artystów – śpiewającej sopranem Arantza Irañeta i tenora Francisco Sáncheza, których wsparli dobrze znani lubelskiej publiczności artyści Teatru Muzycznego – Dorota Laskowiecka i Michał Grabczuk. Pulsujący barwami spektakl został wzbogacony efektownymi hiszpańskimi tańcami w wykonaniu najlepszych tancerzy baletu Teatru Muzycznego w choreografii Piotra Czubowicza. W spektaklu biorą również udział chór i orkiestra Teatru Muzycznego pod dyrekcją hiszpańskiego dyrygenta, Jesusa Maria Echeverria.

Zarzuella od początku do końca jest hiszpańska. Prekursorami gatunku byli dramaturdzy Lope de Vega i Calderón de la Barca  tworzący w XVII wieku. Rozkwit tego nurtu operetki przypadł na XIX stulecie i związany jest z działalnością takich twórców jak Emilio Arietta, Federico Chueca, Fernández Caballero, Tomás Bretón i Ruperto Chapí.

Podczas konferencji prasowej poprzedzającej premierę Dariusz Klimczak, dyrektor artystyczny teatru, zaznaczył, że w Hiszpanii operetka jest bardzo popularnym gatunkiem muzycznym, inaczej niż w Polsce. Tymczasem w Lublinie już podczas prób można było m.in. zauważyć w jaki sposób muzycy grający w orkiestrze potrafili porozumieć się z hiszpańskim dyrygentem. Artyści wielokrotnie zaznaczyli, że dyrygujący orkiestrą Jesus Maria Echeverria w całości przenosi ich do bajecznej Hiszpanii, a tym samym buduje niepowtarzalną atmosferę spektaklu.

Widowisko zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Hiszpanii w Polsce.

tekst: Maksym Vasylyev, foto: Mieczysław Sachadyn

 

Zostaw komentarz