fbpx

Spacer z Czechowiczem: to już tradycja!

1 sierpnia 2018
951 Views

27 lipca podczas pełni księżyca, a także jego całkowitego zaćmienia, odbył się spacer miejscami  opisanymi w „Poemacie o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza. Jego akcja dzieje się właśnie w lipcu, przy pełni księżyca, kiedy  w nocną wędrówkę po mieście zabiera nas tajemniczy przewodnik-wędrowiec.

Jak co roku uczestnicy spaceru rozpoczęli podróż od strony Górek Czechowskich. Następnie kierowali się ku dawnemu przedmieściu Lublina – Wieniawie, odwiedzając cmentarz przy ulicy Lipowej i Krakowskim Przedmieściu oraz odwiedzając Stare Miasto. Tam, śladem nieistniejącej już ulicy Szerokiej, zeszli w miejsce, gdzie niegdyś znajdowała się dzielnica żydowska. Ostatnimi etapami spaceru były na Kalinowszczyznę i Czwartek, z którego rozposciera się niezwykły widok na Stare Miasto.

Szesnasty już spacer śladami Czechowiczowskiego bohatera, został zorganizowany przez Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN oraz Dom Słów. Z tej okazji Izba Drukarstwa przygotowała specjalną edycje książkowego przewodnika.

W tym roku w wydarzeniu wzięli udział goście z różnych zakątków świata – m.in. ze Stanów Zjednoczonych i Francji.

Przypomnijmy – Józef Czechowicz urodził się 15 marca 1903 r. w Lublinie. W wieku 36 lat zginął we wrześniu 1939 r. podczas bombardowania miasta. „Poemat o mieście Lublinie” Czechowicz napisał w 1934 roku. Pierwsze przejście trasą tego poematu odbyło się w nocy 13/14 lipca 2003 roku w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin poety – i od tego czasu wydarzenie jest częścią kulturalnego kalendarza Lublina. (Valerii Koziuba)

Foto Anna Syrota

Leave A Comment