fbpx

Spotkanie z Katarzyną Michalak w cyklu “Na własne uszy”

15 grudnia 2020
372 Wyświetleń

Radio Lublin zaprasza 15.12.2020 r., o godz. 18.00 na spotkanie z Katarzyną Michalak w cyklu “Na własne uszy”, na którym zostanie zaprezentowany reportaż “Śpiewajcie Wolność!”

Streaming na www.radio.lublin.pl; profilu Radia Lublin na Facebooku i radiowym kanale YouTube.

Katarzyna Michalak jest reportażystką Radia Lublin. Uprawia głównie feature, czyli reportaż artystyczny. Jest to gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury, muzyki i filmu. W latach 2011–2015 była polskim przedstawicielem w Komisji do spraw Dokumentu Radiowego (Euroradio Features Group) przy Europejskiej Unii Nadawców. Jest dwukrotną laureatką Prix Italia.

Joan Baez jest ikoną amerykańskiego folku, artystką, która uczyniła z muzyki oręż do walki ze złem, wojną i niesprawiedliwością. Jako pacyfistka i artystka walcząca na rzecz praw człowieka była aktywna już od początku lat sześćdziesiątych. Towarzyszyła Martinowi Lutherowi Kingowi w „marszu na Waszyngton”. W czasie okrutnej wojny amerykańsko-wietnamskiej odwiedziła Hanoi.

Przyjechała również do Polski podczas ponurego okresu po upadku rewolucji „Solidarności”. Historia, którą prezentujemy osadzona jest właśnie w tym czasie, czyli cztery lata po wprowadzeniu przez komunistyczne władze stanu wojennego i cztery lata przed odzyskaniem Wolności.

Przedstawiamy opowieść o niezwykłym koncercie Joan Baez na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jedynej wolnej uczelni za „żelazną kurtyną”. Artystka nazwała to wydarzenie jednym z najszybciej zorganizowanych koncertów w jej karierze. Niedawno został on przypomniany przez jednego z uczestników i wywołał lawinę komentarzy na jednym z portali społecznościowych. Autorka reportażu szuka odpowiedzi, dlaczego ten koncert znaczył tak wiele dla tamtych ludzi, w tamtym czasie.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Foto: Jonathan Velasquez/ Unsplash

Zostaw komentarz