fbpx
STASYS EIDRIGEVICIUS - Catelan’s comedian

STASYS EIDRIGEVIČIUS – ROZDROŻA KOLORU

26 czerwca 2020
1 394 Wyświetleń

Nowa odsłona w lubelskiej galerii Wirydarz. W piątek 26 czerwca została otwarta wystawa pasteli Stasysa Eidrigeviciusa. Galeria pokazuje kilkadziesiąt najnowszych prac Artysty zainspirowanych pobytem we Francji pod koniec 2019 roku.

Pochodzący z Litwy Stasys Eidrigevicius zaistniał w polskich galeriach sztuki na początku lat 80. XX wieku, szybko stając się jednym z najbardziej gorących twórców tego czasu.

„(…) Tu po raz pierwszy zobaczyłem duże kredki – wielkością przypominające męski kciuk. Kolory mogłem wybrać sam, więc nie zastanawiając się z radością zgrupowałem zestaw kolorów, zaczynając od bieli i czerni, odmiany błękitu, zieleni aż do ostrej czerwieni. Sprzedawczyni zapytałem, czym te kredki różnią się od innych firm. Odpowiedziała -kruchością. Ja to wiedziałem, ale było miło, że pani potwierdziła moje przypuszczenia. Był to jedyny mój zakup w Paryżu. Po powrocie wzrokowo cieszyłem się kredkami, aż jednego razu przygotowałem kartki papieru i zacząłem na nich malować. Dotyk pastelowej kredki do papieru jest niczym pianista dotyka palcami klawiszy i wydobywa dźwięk. Te dotyki były niebywałego komfortu. Pastel nawiązał dialog z powierzchnią papieru i nawet nie zauważyłem, że powstaje nowy cykl prac. (…)”

Stasys, Warszawa 20 maja 2020 (z tekstu „Malując pastelami”)

Wystawa Stasysa pt. „Rozdroża koloru” została objęta Patronatem Honorowym przez Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. „LAJF magazyn lubelski” jest patronem medialnym wydarzenia. Wystawa będzie czynna do 7 września tego roku.

Zgodnie z wymogami odwiedzający galerię zobowiązani są nosić maseczki.

Czytaj też: Jarosław Luteracki – malarstwo

Zostaw komentarz