fbpx

Świąteczno-noworoczny czas w Lublinie

18 grudnia 2018
712 Wyświetleń

Jak co roku Miasto Lublin przygotowało bogaty program atrakcji świąteczno-noworocznych w ramach Festiwalu Bożego Narodzenia. W ten niepowtarzalny świąteczny klimat wprowadzi mieszkańców iluminacja świetlna, która zgodnie z tradycją, zainaugurowana została 6 grudnia. Tradycyjnie Ojcowie Dominikanie zadbają o niepowtarzalny nastrój podczas Wigilii Starego Miasta, a Festiwal Bożego Narodzenia zapewni atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i najmłodszych mieszkańców miasta. Noc Sylwestrowa, z okazji przyszłorocznego 450-lecia Unii Lubelskiej, odbędzie się na dwóch scenach muzycznych – na placu Łokietka (scena polska) i na placu Litewskim (scena litewska).

Zapraszam mieszkańców do wspólnego świętowania Bożego Narodzenia w przestrzeni naszego miasta, którą ozdobią nowe iluminacje, znane już mieszkańcom dekoracje Jarosława Koziary oraz wyjątkowe wydarzenia. Na pograniczu dwóch ważnych dla nas jubileuszów, 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zbliżającego się 450-lecia Unii Lubelskiej znów stworzymy jedną wspólnotę Lublina by razem świętować Wigilię i witać Nowy Rok na zrewitalizowanym deptaku oraz Placu Litewskim. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin

W tym roku w ścisłym centrum Lublina pojawiły się nowe iluminacje świąteczne. Na deptaku Krakowskiego Przedmieścia, wzdłuż traktu pieszego, ozdobiono  świetlistymi symetrycznymi i geometrycznymi elementami latarnie i drzewa. Na deptaku umieszczono miejsce dla siedziska zwieńczonego przestrzenną bombką, zaś na placu Łokietka przed budynkiem Ratusza ustawiono 10-metrowa choinkę miejską. Na Starym Mieście i wzdłuż placu Litewskiego znajdują się gwiazdy autorstwa Jarosława Koziary. Znane mieszkańcom dwie mniejsze świetlne przestrzenne figury aniołów ustawiono przy szopce na placu Litewskim.

W Szopce Bożonarodzeniowej, umiejscowionej przy placu Litewskim (przed dawnym Pedetem), wysłuchać będzie można licznych koncertów kolęd szkolnych i parafialnych chórów, a także artystów z całego kraju.

W ramach Festiwalu Bożego Narodzenia odbędą się duże koncerty świąteczne m. in. W Filharmonii Lubelskiej, Bazylice oo. Dominikanów na Starym Mieście czy w Centrum Kultury, gdzie dla mieszkańców miasta zagrają m.in. Ania Rusowicz z koncertem „Retro Narodzenie” (27 grudnia), Romuald Lipko z koncertami pastorałek, czy zespoły międzynarodowej sławy – Scholares Minores Pro Musica Antiqua i młodzieżowy teatr Panopticum oraz zespół Gospel Rain.

Tradycyjnie ojcowie Dominikanie zgromadzą wszystkich wokół stołu wigilijnego na wspólnej Wigilii Starego Miasta zaplanowanej w niedzielę 23 grudnia. Wspólne świętowanie, uroczysta msza św. w intencji mieszkańców miasta, bożonarodzeniowy korowód, wigilijny stół, życzenia i dzielenie się opłatkiem stworzą niepowtarzalną świąteczną atmosferę. Na deptaku Krakowskiego Przedmieścia w dniach 20-23 grudnia odbędzie się Jarmark Świąteczny z rękodziełem, ozdobami świątecznymi, wypiekami i daniami na gorąco.

W ramach Festiwalu Bożego Narodzenia przygotowano również warsztaty plastyczno–artystyczne. Organizatorzy ze Stowarzyszenia KLANZA oraz Anima Art zapraszają dzieci wraz z rodzicami do udziału w warsztatach, które dadzą możliwość rozwinięcia w sobie pasji tworzenia, odkrywania nowych umiejętności, rozwinięcia zdolności manualnych, jak również wspólnego spędzenia przedświątecznego czasu. Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie są wymagane wcześniejsze zapisy.

Teatr Stary w dniach 27 i 28 grudnia zaprasza na pokaz filmów w różny sposób opowiadających o świętach. Wejściówki na to wydarzenie będą do odebrania w kasie teatru.

Tematem tegorocznej zabawy sylwestrowej będzie Unia Lubelska. Sylwester Miejski odbędzie się na dwóch scenach – po dwóch stronach deptaka Krakowskiego Przedmieścia. Gdzie dokładnie 450 lat temu rozpoczęły się negocjacje polsko-litewskie na temat tworzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która dziś nazywa się Unią Lubelską. Dlatego podczas nadchodzącej nocy Sylwestrowej rozpoczną się oficjalne obchody 450-lecia Unii Lubelskiej.

To właśnie na placu Litewskim stacjonował obóz, w którym mieszkali Litwini prowadzący negocjacje warunków zawarcia Unii Lubelskiej. Król Polski oraz szlachta i możnowładcy mieszkali w tym czasie na Zamku Lubelskim i Starym Mieście. Ze względu na te wydarzenia i historyczną lokalizację, Sylwester Miejski poprzez ustawienie dwóch scen na końcach lubelskiego deptaka będzie muzycznie nawiązywał do dialogu polsko-litewskiego. Na placu Łokietka stanie scena polska, na placu Litewskim, obok pomnika Unii Lubelskiej, scena litewska. O oprawę muzyczną w klimacie muzyki klubowej i karnawałowego rock and rolla zadbają DJe z obu krajów. (materiały UM Lublin)

Atrakcje związane z Festiwalem Bożego Narodzenia w Lublinie potrwają do 13 stycznia.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: www.swieta.lublin.eu

Zostaw komentarz