fbpx

Światowy Zjazd Absolwentów KUL

1 czerwca 2018
788 Wyświetleń

Ponad 1300 absolwentów oficjalnie zgłosiło swój udział w zjeździe, w tym goście z wielu krajów Europy, USA i Kanady oraz z Australii. Zjazd, który odbędzie się na KUL w dniach 8-9 czerwca to przede wszystkim spotkanie po latach w gronie przyjaciół i znajomych ze studiów. Jednak organizatorzy zadbali także o szereg interesujących wydarzeń z okazji 100-lecia KUL. Goście Uniwersytetu będą mogli wziąć udział w wykładach, wystawach, koncertach i spotkaniach autorskich. Jak przystało na jubileusz nie zabraknie również wyjątkowego tortu urodzinowego.

Spotkanie rozpocznie się uroczystą mszą święto w Kościele Akademickim KUL w intencji Uniwersytetu. Po mszy rozpocznie się uroczyste spotkanie wszystkich gości na dziedzińcu KUL. Podczas spotkanie okolicznościowy wykład „100 lat Uniwersytetu katolickiego w Lublinie – zamierzenia i wyzwania” wygłosi prof. Stefan Sawicki, literaturoznawca, teatrolog, wybitny znawca twórczości Norwida, były prorektor KUL. Podczas uroczystości Rektor KUL wręczy także Medale Jubileuszowe 100-lecia KUL wybite przez Mennicę Polską. Medal jubileuszowy 100-lecia KUL został zaprojektowany przez Ewę Olszewską–Borys, absolwentkę ASP w Warszawie, która zrealizowała wiele cenionych i nagradzanych prac sztuki medalierskiej i przedstawia na awersie fragment fasady głównego gmachu KUL z wkomponowanym godłem Uniwersytetu, a na rewersie fragment dziedzińca KUL. Medal jubileuszowy jest wręczany przez Rektora KUL osobom, które społeczność uniwersytecka chce w ten sposób uhonorować z okazji swojego jubileuszu. Przed kilkunastoma dniami Medal Jubileuszowy 100-lecia KUL przyjął Ojciec Święty Franciszek oraz emerytowany papież Benedykt XVI.

Absolwenci będą mogli się spotkać się także na swoich wydziałach w ramach wydarzenia „Otwarte katedry”, a w auli Stefana kard. Wyszyńskiego podyskutować o dziedzictwie KUL podczas panelu „Uczniowie wolności”, w którym udział wezmą miedzy innymi Bogdan Borusewicz, Adam Hlebowicz, dr Stanisław Majdański, ks. prof. Jerzy Szymik, abp Zbigniew Stankiewicz, ks. prof. Andrzej Szostek, prof. Adam Biela.

Dla uczestników zjazdu zagrają znakomici artyści. W piątek absolwenci KUL usłyszą słynny cykl czterech koncertów skrzypcowych Antoniego Vivaldiego „Cztery pory roku” w wykonaniu skrzypaczki Natalii Walewskiej, która wystąpi z Orkiestrą Kameralną  AMBERTO, a w sobotę w innym klimacie dla gości KUL zagra światowej sławy zespół KROKE, któremu towarzyszyć będzie wokalnie Anna Maria Jopek. Z kolei w piątek po koncercie na dziedzińcu KUL o godz. 20:00 rozpocznie się „Wieczór z muzyką” , którego gospodarzem będzie dziennikarz muzyczny Marcin Kydryński.

Goście będą mogli także obejrzeć widowisko plenerowe Teatru ITP. „Niebieski ptak”, wziąć udział m.in. w rozgrywkach gry planszowej „Uniwersytet Niepodległy”, przygotowanej specjalnie z okazji 100-lecia KUL przez pracowników Instytutu Historii KUL, przeglądać swoją dokumentację studencką w Archiwum Uniwersyteckim lub obejrzeć wystawę „Boznańska, Wyczółkowski, Dunikowski i inni. Kolekcja mistrzów Krzysztofa Musiała” w Muzeum KUL.

Urodzinowy tort dla ponad tysiąca osób przygotują cukiernicy z cukierni „Williams” Andrzeja Ochala. W programie zostało oczywiście przewidziane pamiątkowe zdjęcie Jubileuszu 100-lecia KUL wszystkich uczestników zjazdu.

Zostaw komentarz