fbpx

Święto Plonów – Radawiec 31 sierpnia 2014

17 sierpnia 2014
Komentarze wyłączone
981 Wyświetleń

dozynki 3Już po raz kolejny na terenie lotniska sportowego w Radawcu Dużym odbędą się Dożynki, wydarzenie, które ma ambicję pokazywać to, co w powiecie lubelskim najlepsze. To również jedna z największych, bezpłatnych i otwartych dla wszystkich imprez plenerowych, budująca tożsamość społeczności lokalnej oraz edukująca kolejne pokolenie mieszkańców powiatu. W ubiegłym roku w Radawcu spotkało się ponad 20 000uczestników, co jednoznacznie obrazuje atrakcyjny charakter imprezy. Organizatorzy, mówiąc o randze wydarzenia, zgodnie podkreślają jego wielopokoleniowy charakter. W Dożynkach uczestniczą zarówno osoby starsze, dla których jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w roku i jedyne obchodzone tak licznie ludowe święto, jak i młodsze pokolenie. Jednym z elementów imprezy jest prezentacja wieńców dożynkowych, która spotyka się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. To cieszy, bo wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach jest to zapomniane i mało interesujące rękodzieło.

Tegoroczna XVI edycja Dożynek Powiatu Lubelskiego i Gminy Konopnicy rozpocznie się od barwnego korowodu i obrzędu dożynkowego, które są wyrazem tradycji przekazywanej z dziada pradziada. Uwagę zwracają nie tylko bogato dekorowane stroje ludowe, ale przede wszystkim okazałe wieńce dożynkowe, do których poszczególne elementy kwietne zbierane są od poprzedniej jesieni. Odpowiednio przechowywane i konserwowane wraz z żywymi roślinami są wykorzystywane przy ich tworzeniu, przy czym w procesie ich powstawania bierze udział nawet kilkanaście osób. Korowody dożynkowe formują delegacje wszystkich gmin powiatu lubelskiego, które oprócz wieńców przygotowały swoje stoiska promocyjne. W ubiegłorocznym konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Garbowa.

Mocnym akcentem tegorocznych Dożynek będzie obecność wioski Lokalnej Grupy Działania „Kraina wokół Lublina”, która w ramach projektu „Zasmakuj w tradycji” zorganizuje festiwal kulinariów i sztuki ludowej. Wezmą w nim udział wystawcy zarówno z powiatu lubelskiego,jak i z obszaru działania LGD„Ziemia Biłgorajska” oraz „Ziemi Kraśnickiej”. Przysłowiową wisienką na torcie będą występy gwiazd wieczoru – ZAKOPOWER oraz zespołu hip-hopowegoCHONABIBE, zakończone pokazem sztucznych ogni.

         – To wyjątkowa okazja nie tylko do ciekawego spędzenia czasu, ale również obcowania z tym, co w tradycji i kulturze ludowej Lubelszczyzny jest najlepszego – podkreśla Paweł Pikula, starosta lubelski.

Część oficjalna Święta Plonów rozpocznie się o godz. 10.00 barwnym i muzycznym korowodem, powitaniem delegacji dożynkowych, obrzędem dożynkowym, Mszą Świętą oraz biesiadą. Wśród dodatkowych atrakcji znajdą się wesołe miasteczko, gry i zabawy dla dzieci, stoiska oraz konkursy organizowane przez sponsorów. Tym, co najbardziej widowiskowe, będzie antyGrawitacja Radawca, czyli rozstrzygnięcie III Spadochronowych Mistrzostw Polski CF. Warto wtedy spojrzeć w górę, bo uwieńczeniem zawodów będą pokazowe skoki polegające na łączeniu się w powietrzu otwartych spadochronów, tworzących formację.

Wstęp na wszystkie imprezy związane z Dożynkami Powiatowymi jest wolny.

Więcej na www.powiat.lublin.pl/kultura/dozynki-radawiec-2014/

Komenatrze zostały zablokowane