fbpx

Sylwestrowa premiera online spektaklu „Psie serce” Michaiła Bułhakowa w Teatrze im. Juliusza Osterwy!

28 grudnia 2020
578 Wyświetleń

Tegoroczna Noc Sylwestrowa będzie się różniła od wszystkich poprzednich. Co roku tego dnia Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie organizował dla widzów wyjątkowe przedstawienia, podczas których wspólnie witano Nowy Rok. Tym razem przez pandemię jest to niemożliwe. Aby osłodzić ten trudny czas, Teatr zorganizował premierę spektaklu „Psie serce” online, która będzie nieodpłatnie dostępna dla wszystkich widzów.

„Psie serce” Michaiła Bułhakowa w reżyserii Igora Gorzkowskiego zaprezentowane zostanie 31grudnia o godzinie 19.00 na platformie vimeo. Spektakl dostępny będzie do godziny 01.00, a link do spektaklu widzowie znajdą na stronie Teatru oraz w mediach społecznościowych.

Dla Teatru Osterwy będzie to wyjątkowe wydarzenie, gdyż po raz pierwszy w jego historii premiera odbędzie się w formie online.

Należy zaznaczyć, że emisja spektaklu „Psie serce” jest wstępem do regularnych transmisji spektakli Teatru w sieci. Od stycznia bowiem uruchomiony zostanie kanał teatralny na platformie VOD, gdzie systematycznie będą udostępnianie spektakle, znajdujące się w repertuarze Teatru.

Utwór “Psie serce” opowiada historię cieszącego się europejską sławą profesora Preobrażeńskiego (Włodzimierz Dyła), który w sercu Sowieckiej Rosji rozwija innowacyjny sposób odmładzania ludzkiego ciała. Medyk przygarnia błąkającego się bezpańskiego psa Szarika (Wojciech Rusin). Jednak nie kieruje się dobrocią serca, a potrzebą rozwoju nauki. Przeszczepia znajdzie ludzkie organy, dzięki czemu zwierzę zmienia się w człowieka, ale tym samym zyskuje najgorsze ludzkie przywary.

„Psie serce” to już kolejna realizacja genialnej twórczości Michaiła Bułhakowa w Teatrze im. J. Osterwy. Opowiadanie z powodu swojego kontrowersyjnego charakteru opublikowano po raz pierwszy dopiero po ponad czterdziestu latach od śmierci autora. Utwór miał znaleźć się w tomie „Diaboliada”, wydanym w 1925 roku, jednak ówczesna cenzura dopatrzyła się krytyki młodego państwa rewolucji proletariackiej.

Adaptacja i reżyseria: Igor Gorzkowski; Scenografia i reżyseria świateł: Jan Polivka; Kostiumy: Joanna Walisiak; Choreografia: Inga Pilchowska; Muzyka: Zbigniew Kozub

Obsada: Marta Ledwoń, Jolanta Rychłowska, Jowita Stępniak, Magdalena Zabel, Tomasz Bielawiec, Michał Czyż, Włodzimierz Dyła, Przemysław Gąsiorowicz, Maciej Grubich, Paweł Kos, Krzysztof Olchawa, Wojciech Rusin, Daniel Salman.

Źródło: Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Zostaw komentarz