fbpx

Sztuka wrażliwości na jesień

29 września 2022
361 Wyświetleń

W październiku w Warsztatach Kultury w Lublinie odbędą się wydarzenia z cyklu Sztuka Wrażliwości. Opiekunowie osób autystycznych będą mogli wziąć udział w warsztatach krawieckich oraz spotkać się z Dorotą Kotas – pisarką w spektrum autyzmu.

Sztuka Wrażliwości to cykl wydarzeń, warsztatów, webinarów o charakterze integracyjnym i edukacyjnym skierowany do dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu oraz ich opiekunów. Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla osób spoza środowiska neuroatypowego, zmieniające schematy myślenia o autyzmie poprzez przedstawienie osób autystycznych jako ludzi o szczególnej wrażliwości, stanowiących integralną część naszego społeczeństwa oraz dające przestrzeń w otaczającej nas rzeczywistości dla ich neuroróżnorodności. Projekt przewiduje organizację wydarzeń artystycznych przyjaznych sensorycznie oraz integrujących i tworzących więzi pomiędzy środowiskami osób neurotypowych z osobami neuroróżnorodnymi. Cykl obejmuje również warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży autystycznej, aby wyzwolić ich potencjał twórczy z uwzględnieniem szczególnych potrzeb stymulacyjnych oraz wrażliwości sensorycznej tej grupy osób.

Ważnym punktem projektu są działania edukacyjne dla opiekunów osób autystycznych, które nauczą ich tworzenia przyjaznego sensorycznie środowiska dla ich rodzin, służącego integralnemu rozwojowi ich dzieci.

Maskotka z termoforem | Sztuka Wrażliwości – Sensoryczne Przydasie

Podczas tych warsztatów uczestnicy samodzielnie uszyją cudowną, mięciutką maskotkę sensoryczno-manualną. To zabawka z przyjaznych materiałów o różnej fakturze do dotykania, przytulania, szeleszczenia, gniecenia i zabawy idealna dla każdej pociechy. Przytulanka będzie miała dodatkową funkcję w postaci termoforu, który pomoże ogrzać dziecko w chłodniejsze dni oraz w miarę potrzeby je dociążyć.

Informacje praktyczne: kiedy – 1 października 2022 r., godz. 11.00; gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, sala warsztatowa – I piętro; dla kogo: dla opiekunów osób w spektrum autyzmu; prowadzenie: Wioletta Stafińska

Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, udział bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


Spotkanie autorskie: Dorota Kotas | Sztuka Wrażliwości

Dorota Kotas jest pisarką, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada za debiutancką powieść „Pustostany”, która została wydana w 2020 r. Jej druga książka to „Cukry”, w której ujawnia się jako dziewczyna w spektrum. Pokazuje, że dziewczyny w spektrum istnieją i mają głos. Autorka otwiera nas na inny sposób widzenia świata i funkcjonowania w nim.

Bohaterką książki jest sama autorka, która udowadnia, że z zespołem Aspergera da się żyć. Autorka chce pokazać, że dziewczyny w spektrum autyzmu istnieją i mają głos. Otworzyć nas na inny sposób widzenia świata i funkcjonowania. Jej książka „Cukry” to świadectwo tym ważniejsze, że z pierwszej ręki. Dorota Kotas opisuje w niej siebie i przekonuje, że z zespołem Aspergera da się żyć. Wystarczy się tego nauczyć.

Informacje praktyczne: kiedy – 11 października 2022 r.,godz. 19.00; gdzie – na fanpage Warsztatów Kultury (Facebook); dla kogo – dla młodzieży i osób dorosłych; prowadzenie – Przemysław Głuchowski; Wstęp wolny.

foto Warsztatach Kultury w Lublinie

Zostaw komentarz