fbpx

Teatr Osterwy w Lublinie znów otwarty

17 lutego 2021
532 Wyświetleń

Teatr im Juliusza Osterwy w Lublinie zaprasza na „Antygonę w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego w reżyserii Jana Hussakowskiego w dniach 19 – 21 lutego 2021 r. o godz. 19:00.

Już w najbliższy weekend w Teatrze im. J. Osterwy widzowie będą mogli obejrzeć spektakl Janusza Głowackiego „Antygona w Nowym Jorku” w reż. Jana Hussakowskiego, który został przeniesiony na naszą dużą scenę.

„Antygona w Nowym Jorku” Janusza Głowackiego to wedle Jana Kotta jedna z trzech najwybitniejszych sztuk napisanych po polsku w XX wieku, obok “Emigrantów” Mrożka i “Do piachu” Różewicza. Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku bezdomnych i imigrantów zamieszkujących slumsy i dzielnice nędzy w jednej z największych i najbogatszych metropolii. Tytułem i treścią autor nawiązuje do Antygony Sofoklesa, lecz co wspólnego mają Portorykanka Anita, Sasza, Polak Pchełka z historią tebańskiej królewny?

Akcja sztuki dzieje się w jedną noc. Anita jest w rozpaczy, jej ukochany umarł, a jego ciało wywiózł z parku ambulans. Zarządzeniem burmistrza Nowego Jorku wszyscy bezdomni chowani są w zbiorowych grobach na wyspie. Anita postanawia odnaleźć i wykraść jego ciało i odprawić godny pochówek w parku, tam gdzie żyli. Zgodnie z zasadą decorum bohaterami tragedii Sofoklesa byli królowie…

Mistrzowskim zabiegiem Głowackiego jest przełamanie tej zasady. Dramatopisarz opowiada o ludziach, których często widzimy – brudnych, głodnych, obładowanych reklamówkami, w których mieszczą cały swój dobytek. Głowacki zobaczył w nich ludzi, którym wszystko można odebrać, ale nie godność. Sztuka ma charakter ostrej, śmiesznej i uniwersalnej tragifarsy, która dotyczy każdego z nas.

Źródło: Teatr Osterwy w Lublinie

Zostaw komentarz