fbpx

Teatr Pamięci- spektakl wieńczący projekt

23 października 2017
710 Wyświetleń

LAJF magazyn lubelski miał przyjemność objąć patronatem medialnym cykl wydarzeń artystycznych realizowanych we Dworze w Bronicach w ramach projektu „Teatr Pamięci”. Dla przypomnienia – projekt ten realizowany jest przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu i jest dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje”.

W sierpniu odbyły się warsztaty teatralne dla młodzieży i dzieci. Młodzież pracowała pod okiem instruktorów Anny Skubik, Aleksandry Szempruch, reżyserki Karoliny Kirsz. Efektem były etiudy teatralne zaprezentowane publiczności 28 sierpnia. Były to okruchy historii wsi i dworu w Bronicach przetworzone przez wyobraźnię i emocje młodych artystów. Druga grupa młodzieży pod okiem Martyny Groth przygotowała instalację dotyczącą postaci i działalności Marii Cichowskiej, nauczycielki i założycielki pierwszej szkoły w Bronicach. Instalację nadal można oglądać w bronickim dworze. Wydarzenia te przyciągnęły liczną publiczność, co było dla nas dużą radością i powodem do dumy. W załączniku przesyłam Państwu fotografie oraz link do filmowego reportażu.

Obecnie trwają przygotowania do drugiej odsłony projektu „Teatr Pamięci”. Tak jak w sierpniu, tworzywem jest historia i dramat miejsca. Na podstawie wspomnień lokalnej społeczności i potomków rodziny Wołk – Łaniewskich oraz faktów historycznych zapisanych w dokumentach archiwalnych, czy znanych z historii powszechnej powstał scenariusz spektaklu pt.: „ONI przychodzą nocą”. Na tym scenariuszu pracują studenci Wydziału Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod okiem dr. hab. Tomasza Myjaka oraz dr. Mariusza Gajewskiego. Ich zamierzeniem jest stworzenie inscenizacji dźwiękowo-wizualnej, w której pojawią się mieszkańcy dworu, ich goście, konie i postaci, związane bądź
z Bronicami, bądź z dziejącą się w przywoływanym czasie historią. A akcja toczy się w latach 1915 – 1920, latach szczególnie ważnych dla Polski. 28 października o 18:00  we Dworze w Bronicach odbędzie się spektakl kończący projekt, na który serdecznie zapraszamy.

 

Zostaw komentarz