fbpx
WAŻNE
LROT – najlepszy! (25 listopada, 2022 11:57 am)
Małgorzata Wzorek | “W ciszy” (20 listopada, 2022 8:59 am)
Tradycja inspirująca do twórczości (18 listopada, 2022 11:38 am)
“Dziennikarze mają głos” (16 listopada, 2022 9:31 am)

Trzej królowie z Kazimierza

10 stycznia 2018
829 Wyświetleń

Orszak Trzech Króli to największe uliczne jasełka na świecie. Przedstawienia bożonarodzeniowe zostały zapoczątkowane przez św. Franciszka z Asyżu. Pierwsze odbyły się w 1223r. w Greccio znajdującym się w pół drogi między Rzymem a Asyżem. Nazwa jasełek wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Świąteczne widowisko, które ma miejsce 6 dnia stycznia pod różnymi szerokościami i długościami geograficznymi przybliża historię narodzenia Jezusa. Do Polski zwyczaj ten trafił w XVI wieku.

W powojennej Polsce pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się w Warszawie w 2009 roku z inicjatywy nauczycieli, rodziców i uczniów jednej z niepublicznych szkół. W ciągu kilku lat szkolna uliczna parada przeobraziła się w ogólnopolskie wydarzenie. Dziś Orszak Trzech Króli odbywa się w wielu polskich miastach, miasteczkach i wsiach. Każdego roku liczba uczestników to nawet kilkaset tysięcy osób. W orszakach biorą udział zarówno hierarchowie kościelni jak i włodarze miast. Ale najważniejszymi bohaterami orszaku są oczywiście Trzej Królowie nazywani Trzema Mędrcami, którzy podążają w grudniową noc drogą, którą wskazuje Gwiazda Betlejemska do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Według średniowiecznego zwyczaju trzej królowie nazywani są Melchior, Kacper i Baltazar.

Tradycją jest , że jeden z królów jest czarnoskóry, drugi młody a trzeci w podeszłym wieku, co symbolizuje równość wszystkich ludzi. Tegoroczne pochody odbyły się pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”. W Lublinie w postaci królów wcielili się Assef Salloom, pochodzący z Syrii doktorant KUL, ks. Francis z Indonezji i ks. Abui Abraham z Nigerii. Barwna parada, w której brały udział całe rodziny Lublinian przeszła z placu Zamkowego przez ulice Świętoduską i Królewską do archikatedry. Podczas wydarzenia organizowane jest również wspólne śpiewanie kolęd, występy lokalnych zespołów oraz rozmaite spektakle tematyczne.

Orszaki Trzech Króli odbyły się w tym roku niemal na całej Lubelszczyźnie. LAJF był w Kazimierzu Dolnym, gdzie orszak składający się z Trzech Króli, ubranych w szaty w charakterystycznych barwach zieleni, czerwieni i błękitu oraz ich poddanych wyruszył z kościoła farnego i okrążył rynek. Podczas przemarszu zostały rozegrane liczne scenki biblijne. ( geba )

foto Maks Skrzeczkowski

Zostaw komentarz