fbpx

Ukazał się przewodnik po Lubelskim Lipcu ’80

8 października 2020
565 Wyświetleń

Portal Ohistorie.eu oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają na na spotkanie on line z cyklu „Spotkania w Bramie”, pt. “Lubelski Lipiec ’80 i jego konsekwencje w historiografii, pamięci i imaginarium społecznym”.

Spotkanie odbędzie się 12 października 2020 roku, o godz. 19:00. Transmisja będzie dostępna na profilach społecznościowych Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, portalu ohistorie.eu oraz na wyborcza.pl.

W dniach 18-25 lipca 1980 r. w Lublinie i na Lubelszczyźnie doszło do strajków. Był to początek fali protestów, które przeszły w tym czasie przez całą Polskę i zakończyły się w sierpniu 1980 r. w Gdańsku powstaniem Solidarności. Symbolem tamtych wydarzeń stał się w Lublinie strajk lubelskich kolejarzy.

Tak o nim napisał prof. Jerzy Bartmiński: “Strajk węzła kolejowego PKP w Lublinie sprawił, że fala strajków rozsypanych przyjęła charakter niemal strajku generalnego. Stworzono nową jakość, zmuszono władze komunistyczne do rozmów, strajki stały się zjawiskiem jawnie uznanym i dyskutowanym; wysunięto także postulaty nie tylko ekonomiczne, ale i społeczne o pewnym znaczeniu politycznym, m. in. wolnych wyborów do Rady Zakładowej.”

O wydarzeniach, które miały miejsce w lipcu i sierpniu 1980 roku, ich znaczeniu i konsekwencjach dla historii regionu i kraju, o pamięci o tych wydarzeniach i sposobach upamiętniania, a także o tym dlaczego Lubelski Lipiec ’80 jest tak słabo udokumentowany za pomocą fotografii, porozmawiają uczestnicy kolejnego spotkania z cyklu otwartych seminariów humanistycznych „Spotkania w Bramie”.

Przyczynkiem do rozmowy będzie publikacja Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy „Lubelski Lipiec 1980. Przewodnik” wydana przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” z okazji 40. rocznicy wydarzeń lipca 1980 roku.

W rozmowie udział wezmą: Małgorzata Bielecka-Hołda, Małgorzata Choma-Jusińska, Paweł Krysiak.

Portal Ohistorie.eu wraz z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” organizują „Spotkania w Bramie” – cykl otwartych seminariów humanistycznych pod patronatem Towarzystwa Historiograficznego, poświęconych historii Lubelszczyzny i tematyce badań nad Europą Środkowo-Wschodnią.

Zostaw komentarz