fbpx

Uroczysta inauguracja roku akademickiego na KUL

22 października 2018
641 Wyświetleń

Tradycyjnie w trzecią niedzielę października KUL oficjalnie rozpoczął nowy rok akademicki. W tym roku inauguracja miała szczególnie uroczysty charakter w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia uniwersytetu. W uroczystości wziął udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, który wygłosił wykład inauguracyjny. Symbolicznie, w obrzędzie immatrykulacji, do społeczności akademickiej przyjęci zostali studenci I roku. Mszy św. na rozpoczęcie uroczystości przewodniczył abp Wojciech Polak, Prymas Polski. Gościem inauguracji był  również kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Z okazji inauguracji KUL gościł także rektorów zebranych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, którzy w poniedziałek 22 października  obradować będą w Lublinie nad wyzwaniami jakie przynosi uczelniom nowa ustawa prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Uroczystą inaugurację zakończył koncert jubileuszowy w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wystąpili soliści Szymon Nehring i Mariusz Godlewski z towarzyszeniem Chóru i Orkiestr Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Polskiego Chóru Kameralnego. W programie usłyszeliśmy utwory Ignacego Paderewskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

Katolicki Uniwersytet Lubelski powstał w 1918 roku. Misją uniwersytetu jest prowadzenie badań naukowych w duchu harmonii między nauką i wiarą, kształcenie inteligencji katolickiej oraz współtworzenie chrześcijańskiej kultury. KUL należy do grona uniwersytetów katolickich – tworzonych i kierowanych przez Kościół, które, jak głosi konstytucja apostolska “Ex corde Ecclesiae”: „wypełniając zadania wspólne wszystkim uniwersytetom – to jest prowadząc nauczanie, badania naukowe oraz działalność usługową – ma zarazem instytucjonalny obowiązek odwoływać się w swej pracy do inspiracji i światła orędzia chrześcijańskiego”.

Na ośmiu wydziałach – siedmiu w Lublinie oraz zamiejscowym w Stalowej Woli i 47 kierunkach studiów, studiuje ponad 11 tys. studentów, w tym ponad 1500 doktorantów i 862 cudzoziemców. Kadra uczelni to 1937 osób, w tym 990 nauczycieli akademickich.

Studia na pierwszym roku rozpoczęły 3663 osoby i 288 doktorantów, w tym 274 cudzoziemców z 18 krajów.

Najpopularniejsze kierunki w tegorocznej rekrutacji to psychologia, sinologia, prawo i filologia angielska. Bardzo dobry wynik rekrutacyjny odnotował także nowy kierunek: lingwistyka stosowana – spec. język rosyjski z językiem angielskim, gdzie o jedno miejsce ubiegały się trzy osoby. W tym roku uniwersytet odnotował wyraźny wzrost liczby kandydatów na studia, których zgłosiło się 12% więcej niż w roku ubiegłym.

W minionym roku akademickim zakończone zostało dostosowanie Gmachu Głównego do potrzeb studentów z niepełnosprawnością, m.in. przez budowę dwóch wind. W grudniu zostały oddane do użytku nowe obiekty sportowe na Poczekajce: hala do tenisa ziemnego z czterema kortami, hala z boiskiem wielofunkcyjnym oraz budynek obsługi z dwoma boksami do gry w squasha wraz z niezbędnym zapleczem i infrastrukturą towarzyszącą. W październiku tego roku uniwersyteckie teatry zyskały profesjonalną salę do prób i wystawiania spektakli. Może ona pomieścić stuosobową widownię, jest wyposażona w profesjonalny sprzęt nagłaśniający oraz oświetlenie.

Od początku roku trwają obchody jubileuszu 100-lecia KUL. Program jubileuszu jest bogaty i zróżnicowany – konferencje naukowe, wydarzenia kulturalne i jubileuszowe wydawnictwa. Senat RP ustanowił rok 2018 rokiem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im.Jana Pawła II.

foto Tomasz Koryszko

Zostaw komentarz