fbpx

Urodziny Marii Kuncewiczowej

30 października 2020
878 Wyświetleń

30 października przypadają urodziny Marii Kuncewiczowej. Które dokładnie? Sama pisarka podawała aż trzy daty swego przyjścia na świat. Były to kolejno lata 1895, 1897 i 1899.

Z powodu pandemii koronawirusa Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym jest zmuszone do dostosowania urodzinowych uroczystości pisarki do obecnej sytuacji epidemicznej.

30.10. 2020 (piątek) – godz. 11.00 i 13.00 oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji (w cenie biletu wstępu) Obowiązują reżimy sanitarne – udział w wydarzeniu może wziąć jednocześnie do 5 osób.

Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl (zakładka Kuncewiczowie) oraz portalu kazimierzdolny.pl felietonu Marii Kuncewiczowej, którego rękopis i maszynopis Muzeum Nadwiślańskie otrzymało w darze od społeczności XIX Liceum ogólnokształcącego im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie.

31.10.2020 (sobota) Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl (zakładka Bywalcy) oraz portalu kazimierzdolny.pl tekstu wspomnieniowego o Marii i Jerzym Kuncewiczach, autorstwa Henryki „Uty” Gnatowskiej. Tekst jest obszernym streszczeniem prelekcji, jaka odbyła się w Domu Kuncewiczów w październiku bieżącego roku. Uta Gnatowska przyjaźniła się i wielokrotnie mieszkała w gościnnym domu państwa Kuncewiczów. Mogła ich obserwować w codziennych sytuacjach. A te dostarczały tyle samo wzruszeń co… humoru.

1.11.2020 (niedziela) Publikacja na blogu narynkuusiascwkazimierzu.pl (zakładka Kuncewiczowie) oraz portalu kazimierzdolny.pl tekstu o jednym z ostatnich spotkań autorskich z Marią Kuncewiczową. Być może nie byłoby w tym nic specjalnego (bo podobnych spotkań pisarka odbywała wiele), ale właśnie podczas tego spotkania jeden z jego uczestników, malarz Lech Szypa wykonał portret autorki „Cudzoziemki”. Niedawno obraz został podarowanym Muzeum Nadwiślańskiemu.

Maria Kuncewiczowa była autorką m.in. powieści „Cudzoziemka” oraz zbioru opowiadań ”Dwa księżyce”. Pisarka mieszkała w Kazimierzu Dolnym w latach 1927-1939 oraz 1969 – 1995. Willa pod Wiewiórką, w której zamieszkała wchodzi w skład Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Na podstawie materiałów otrzymanych od Moniki Januszek-Surdackiej

Zostaw komentarz