fbpx

Viral ART Festival przejmie kontrolę nad Chatką Żaka!

19 listopada 2020
664 Wyświetleń

20 i 21 listopada kontrolę nad Chatką Żaka przejmie Viral ART Festival. To nowy festiwal na mapie Lublina, którego celem jest odkrywanie aktualnych, a zarazem odważnych trendów panujących w sztuce.

Projekt jest zapowiedzią zmian, jakie przechodzi na nowo programowana Chatka Żaka. Festiwal wraca do nurtu sztuki awangardowej, która ma swoje korzenie w środowiskach studenckich i akademickich – zaznacza Izabela Pastuszko, komisarz Viral ART Festival, p.o. Dyrektora ACK UMCS Chatka Żaka.

Zamysłem festiwalu jest zarażanie sztuką eksperymentalną i awangardową, nie tylko w świecie realnym, ale także w cyberprzestrzeni. Chcemy zainfekować sztuką Wasze umysły! Jesteśmy przestrzenią, w której odnajdzie się każdy skryty buntownik! – mówi Maciej Lachowicz, współkurator Viral ART Festival.

Wydarzenie pozwoli młodym twórcom i adeptom kultury postawić pierwsze kroki w świecie sztuki oraz poddać się bezkompromisowej krytyce publiczności i profesjonalnego Jury.

Najważniejszym punktem festiwalu będzie pokonkursowa wystawa intermedialna, w której udział wezmą twórcy z całej Polski. Naszą misją jest promowanie młodych artystów, którzy buntują się przeciw sztuce komercyjnej i szablonowej – podkreśla Magdalena Markiewicz, współkuratorka Viral ART Festival.

Podczas Viral ART Festival koncert zagra wyjątkowy muzyczny duet – Jerzy Przeździecki i Andrzej Karałow, a Grupa Taneczna zMYsł wraz z Qsto i Magdaleną Markiewicz stworzą intermedialny performance łączący w sobie taniec, muzykę i wizualizacje.

Wszystkie wydarzenia odbędą się online na Facebooku Chatki Żaka: https://www.facebook.com/ack.umcs.chatkazaka

Link do Facebooka Viral ART Festival: https://www.facebook.com/ViralARTFestival

Program Viral ART Festival

20.11 / piątek

19:00 – Grupa Taneczna zMYsł & Qsto & Magdalena Markiewicz

Taniec, muzyka, wizualizacje – artyści z zupełnie różnych światów po raz pierwszy połączą swe siły, tworząc niepowtarzalne, interdyscyplinarne widowisko. W tym wszystkim najważniejsza jest improwizacja. Performance łamie stereotypy, pokazuje kontrowersyjne oblicza kobiet i może budzić skrajne emocje.

21.11 / sobota

18:00 – Otwarcie pokonkursowej wystawy intermedialnej

Wystawa intermedialna, w której udział wezmą młodzi artyści z całej Polski, wyłonieni w drodze konkursu przez Jury, w skład którego weszły znane i cenione autorytety ze świata sztuki. Bunt, kreacja i eksperyment to ważne potrzeby młodych ludzi, którzy poszukują nowych form i ekspresji w sztuce. Prace podejmują tematykę fizyczności i/lub mentalności człowieka.

20:00 – Koncert Przeździecki & Karałow

Performer i Sound Designer Jerzy Przeździecki nawiązał współpracę z pianistą i kompozytorem Andrzejem Karałowem, którego głównym obszarem działania jest muzyka klasyczna. Eksperymentalny projekt muzyczny, łączący w sobie klasyczną duszę instrumentu klawiszowego z elektronicznymi dźwiękami o industrialnym zabarwieniu. Duet nagrał wspólnie dwie płyty, pierwsza z nich nosi nazwę „WIR”, natomiast druga „Pedestal’s Complement” i jest zapisem koncertu z Ambient Festiwalu w Gorlicach.

Źródło: ACK UMCS Chatka Żaka

Zostaw komentarz