fbpx

W 10. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego

21 lutego 2021
532 Wyświetleń

24 lutego 2021 r. Wydział Filozofii KUL organizuje konferencję online upamiętniającą abp. Józefa Życińskiego, w 10. rocznicę jego śmierci. Konferencja odbędzie się w formie zdalnej na platformie MS Teams. Do spotkania można dołączyć w przeglądarce internetowej, udział nie wymaga rejestracji ani posiadania konta w tej aplikacji). Początek o godz. 09.50. Link do transmisji www.bit.ly/jozef_zycinski.

Tematem konferencji będzie filozoficzny dorobek naukowy abp. Życińskiego, a referaty wygłoszą: prof. Ryszard Kleszcz z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Piotr Gutowski z KUL, prof. Anna Lemańska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i dr Wojciech Kotowicz z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warmińskiej. Na zakończenie obrad, o godz. 12.30 w kościele akademickim KUL, oprawiona zostanie msza św. w intencji arcybiskupa, której przewodniczyć będzie prorektor KUL ks. prof. Mirosław Sitarz, zaś homilię wygłosi ks. dr hab. Rafał Charzyński.

Abp Józef Życiński kierował na KUL Katedrą Relacji Między Nauką a Wiarą, od roku 1997 do dnia swojej nagłej śmierci 10 lutego 2011 r. Po jego śmierci na Wydział Filozofii wpłynęło wiele listów kondolencyjnych, wśród nich od prof. Johna F. Haughta z Georgetown University w Waszyngtonie, który pisał: „Strata dla Lublina, Polski i Kościoła jest ogromna. Nikt nie będzie w stanie Go zastąpić. Poprzez szerokie wykształcenie naukowe Arcybiskup pokazywał światu, że można być równocześnie dobrym intelektualistą oraz gorliwym naśladowcą Chrystusa. Myśląc o Polsce, zawsze będziemy pamiętać o tym wyjątkowym człowieku”.

Sylwetka naukowa abp. Józefa Życińskiego na stronach WF KUL: https://www.kul.pl/sylwetka-naukowa-arcybiskupa-profesora-jozefa-zycinskiego,art_64958.html

Źródło: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Zostaw komentarz