fbpx

W prostych słowach o wielkim marzeniu

26 listopada 2018
1 026 Wyświetleń

Tak zostało zatytułowane widowisko muzyczno-historyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowane w Niedrzwicy Dużej przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji (GOKSiR). Wydarzenie miało miejsce 23 września i było połączeniem dwóch imprez organizowanych od 6 lat przez GOKSiR – koncertów „Niedrzwickich artystów” oraz inscenizacji historycznych. A rozpoczęła się piknikiem, podczas którego grupy rekonstrukcji historycznej zaprezentowały umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie Wojska Polskiego z kampanii wrześniowej 1939 r., Wojska Polskiego na Wschodzie w latach 1943–1945, Polskich Sił Zbrojnych za Zachodzie w latach 1944–1945 oraz z okresu I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Po pikniku odbył się koncert z udziałem „Niedrzwickich artystów” – na scenie pojawiły się dwie orkiestry dęte, zespoły śpiewacze, chór i wielu utalentowanych wokalistów. Publiczność usłyszała znane utwory patriotyczne w nowych aranżacjach oraz bardziej współczesne utwory, które nawiązywały do ważnych wydarzeń w polskiej historii. Koncert przeplatany był scenkami z udziałem młodzieży z Grupy Rekonstrukcji Ludności Cywilnej „Irma” z Niedrzwicy Dużej: pożegnanie synów idących na wojnę, lekcja historii w niedrzwickiej szkole w 1942 r. czy starcia protestantów z oddziałem ZOMO. W całym przedsięwzięciu wzięło udział ponad 200 osób, w tym rekonstruktorów, artystów, dzieci, młodzieży i dorosłych, mieszkańców gminy, ale także osób spoza województwa lubelskiego. Przejmujące zimno i deszcz nie przeszkodziły w świętowaniu rocznicy odzyskania niepodległości w Niedrzwicy Dużej, a wspólne odśpiewanie przez artystów i publiczność piosenek „Chcemy być sobą” oraz „Pierwsza brygada” stanowiło piękny finał widowiska.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „W prostych słowach o wielkim marzeniu – widowisko muzyczno-historyczne z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości”.

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Foto Renata Pastuszak

 

Zostaw komentarz