fbpx
Warsztaty Kultury

Warsztaty Kultury – zrób zdjęcie techniką szlachetną Warsztatach Kultury

8 lipca 2020
706 Wyświetleń

Warsztaty Kultury zapraszają na wydarzenia zarówno online jak i offline. Będzie można zaśpiewać o chmielu z Jarmarkiem Jagiellońskim, wykonać fotografię techniką szlachetną, obejrzeć film i wysłuchać fragmentu koncertu z archiwów Innych Brzmień.

Harmonogram na najbliższe dni:

10 lipca, godz. 14.00 | Pieśni z ziół
11 lipca, godz. 11.00-14.00 | Odbitki stykowe – fotografia z duchem
13 lipca, godz. 16.00 | Z archiwum Innych Brzmień | stonefromthesky
15 lipca, godz. 11.00 i 19.00 | Magiczna Latarnia online
15 lipca, godz. 21.00 | Miasto Movie | Kobieta na skraju dojrzałości
Lipiec 2020 | Wystawa fotografii Dorothei Lange

WYDARZENIA ONLINE

Pieśni z ziół | Chmiel

Istnieją takie regiony Polski, które pod koniec lata wypełniają się niezwykłym zapachem świeżo zerwanego i suszonego chmielu. O tym, jak ważna i zakorzeniona w naszej kulturze jest symbolika tej rośliny niech świadczy to, że jak mówi folklor, bez niego nie mogło odbyć się żadne wesele. Wesele, a szczególnie jego kulminacyjny moment, czyli oczepiny, w czasie których śpiewano specjalne pieśni zawierające właśnie motyw pnącego się po tyczkach chmielu. Roślina ta pojawiała się także jako element wielu innych zabiegów związanych z tym ważnym obrzędem.
O tym, jak archaiczna jest to pieśń oraz kogo na przestrzeni wieków inspirowała, opowie Wam Ania Broda, która jak zwykle wykona także jej własną interpretację muzyczną.
Kiedy: 10 lipca, godz. 14.00
Gdzie: na facebooku Warsztatów Kultury
Dla kogo: dla wszystkich

Fragmenty koncertu stonefromthesky | Z archiwum Innych Brzmień.

Za projektem stonefromthesky stoi ukraiński DJ, producent i kompozytor Alex Zinchenko. W swoim podejściu do muzyki łączy awangardową elektronikę z brzmieniami żywych instrumentów, żongluje klimatami, od wyciszonych, dyskretnych momentów do mocnego, bezkompromisowego i wyrazistego brzmienia. W Lublinie artysta prezentował m.in. swój najnowszy materiał zatytułowany „Spirals”.
Kiedy: 13 lipca, godz. 16.00
Gdzie: na facebooku Warsztatów Kultury oraz Innych Brzmień
Dla kogo: dla fanów muzyki

Magiczna latarnia online

Czekając na wznowienie seansów przed ekranem kinowym, Magiczna Latarnia zaprasza na cotygodniowe zabawne i edukacyjne spotkania dla najmłodszych kinomanów! Podobnie jak wtedy, gdy spotykamy się osobiście w sali widowiskowej Warsztatów Kultury, także teraz każde spotkanie zaczniemy od krótkiego komiksu, a wieczorem będziemy oglądać filmy.
Kiedy: 15 lipca, godz. 11.00 (komiks), godz. 19.00 (film krótkometrażowy)
Gdzie: na facebooku Warsztatów Kultury
Dla kogo: dla dzieci i młodzieży

WYDARZENIA OFFLINE

Odbitki stykowe – fotografia z duchem

Niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w profesjonalnej sesji fotograficznej. Wspólnie wykonamy portrety w jednej z najstarszych technik – talbotypii, które będą wyjątkową pamiątką. Poznamy podstawowe zasady obsługi sprzętu, kompozycji i stylizacji. Udział w warsztatach mogą wziąć osoby pełnoletnie. Udział w warsztatach jest bezpłatny
Kiedy: 11 lipca 2020 – sobota, godz.: 11:00-14:00
Gdzie: Warsztat Fotograficzny Warsztatów Kultury, Zaułek Hartwigów
Dla kogo: dla dorosłych
Zapisy: Formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury.

Miasto Movie | Kobieta na skraju dojrzałości, reż. Jason Reitman

Obraz w reżyserii Jasona Reitmana, ze znakomitym scenariuszem pióra Diablo Cody – aktualnie najciekawszej scenarzystki w Hollywood, autorki m.in. „Juno” czy „Zabójczego ciała”. „Kobieta na skraju dojrzałości” to jednak przede wszystkim wielki aktorski popis Charlize Theron. Gwiazda wciela się tu w postać Mavis, wciąż młodej kobiety, będącej już jednak po rozwodzie i z bagażem bolesnych, życiowych doświadczeń. Bohaterkę poznajemy w chwili, gdy postanawia odmienić swoje życie i decyduje się na powrót do rodzinnej Minnesoty. Ma też przed sobą jasny cel, odzyskać swoją dawną miłość, Buddy’ego Slade’a (Patrick Wilson). Niebawem okaże się jak marzenia i ambicje kobiety wypadną w konfrontacji z rzeczywistością oraz komu z bohaterów będzie dane spełnić swoje plany.
Kiedy: 15 lipca, godz. 21.00
Gdzie: patio Warsztatów Kultury, ul. Grodzka 7
Dla kogo: dla fanów muzyki
Zapisy: Formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury

Wystawa fotografii Dorothea Lange – Zdjęcia z kolekcji Farm Security Administration

Dorothea Lange to jedna pionierek fotografii dokumentalnej XX wieku. W latach 30. dokumentowała społeczne konsekwencje Wielkiego Kryzysu. Fotografowała strajki robotnicze, bezrobotnych mężczyzn na ulicach miast, a jej portrety migrujących rolników wpłynęły na amerykańską fotografię dokumentalną. Prezentowane zdjęcia często opatrzone były wypowiedziami bohaterów. Pierwsza wystawa zdjęć Lange miała miejsce w 1934 roku. Lange dużo podróżowała, dokumentując dla założonej na zlecenie Departamentu Rolnictwa Farm Security Administration trudy życia na obszarach wiejskich. W zbiorze tych zdjęć znajduje się najbardziej znany portret Lange, fotografia „Matki-migrantki”, ikony Wielkiego Kryzysu. To obraz, który w delikatny i piękny sposób uchwycił trud i ból, jakiego doświadczyło wielu Amerykanów. W 1941 roku Lange jako pierwsza kobieta w historii otrzymała Stypendium Guggenheima.

Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, Lange fotografowała internowanych Amerykanów japońskiego pochodzenia. W 1945 r. Biuro Informacji Wojennej zleciło jej dokumentację konferencji w San Francisco, podczas której utworzono Organizację Narodów Zjednoczonych. Dorothea Lange zmarła w październiku 1965 r.
Prezentowane na wystawie zdjęcia pochodzą z kolekcji Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Kiedy: lipiec 2020, codziennie bez ograniczeń godzinowych – wystawa plenerowa
Gdzie: Zaułek Hartwigów w Lublinie
Wstęp wolny

Uwaga! Trwają zapisy na:

Adufe w Lublinie | warsztat dla osób dorosłych

Kiedy myślimy o bębnie, na myśl przychodzi nam instrument o okrągłym kształcie. Tymczasem na północy Portugalii od dawien dawna króluje adufe – kwadratowy instrument perkusyjny, tradycyjnie używany w regionach Beira i Trás-os-Montes. Dawno temu instrumenty te używane były tylko przez kobiety. Dzisiaj Adufe spotykane jest w muzyce popularnej i nabiera zupełnie nowego wyrazu. Adufe wykonane jest z sosnowego drewna i koziej skóry i wymaga dość specyficznej techniki gry. Podczas warsztatu poznamy historię adufe, nauczymy się dwóch podstawowych rytmów, które połączymy z pieśnią.
Udział bezpłatny
Kiedy: 30 lipca 2020 od godz.17.00
Gdzie: Plac Litewski, przed budynkiem Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Zapisy: Formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury 
prowadzenie: Sylwia Lasok

Małe Inne Brzmienia

Małe Inne Brzmienia to autorski program edukacyjny polegający na oswajaniu dzieci i młodzieży z dźwiękiem, różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazujący, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy. Wszystkie warsztaty mają charakter praktyczny i nastawione są na wzmacnianie twórczego potencjału uczestników. Tworząc program spotkań, stawiamy sobie za cel rozwijanie aktywnych postaw, kreatywnego myślenia, umożliwianie spotkania z twórcami muzycznymi, a wartością nadrzędną jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwolą odkryć swój potencjał twórczy w atmosferze wspaniałej zabawy.

Kiedy: 14 lipca – 5 sierpnia
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, patio
Zapisy: Formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury 

Talbotypia – papier solny | warsztat fotograficzny

Technika talbotypii jest pozornie prosta, wymaga jednak dużych umiejętności aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana w tej technice odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych.

Kiedy: 18 lipca 2020, godz.: 11.00-14.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7, patio
Zapisy: Formularz online dostępny na stronie internetowej Warsztatów Kultury

Źródło: Warsztaty Kultury

Czytaj też: Brzegami Jazzu, czyli sPOKoJAZZ w Puławach

Zostaw komentarz