fbpx

Wernisaż fotografii Tetsuya Saito „Tenku Yoran” („Tkające ciało”)

31 marca 2014
Komentarze wyłączone
512 Wyświetleń

28.03.2014. piątek godz. 18

Wystawa czynna w Galerii Pomost do 18.04.2014.

Galeria Pomost

Dzielnicowy Dom Kultury SM „Czechów”

ul. Kiepury 5a

81-741-99-11

galeriapomost@gmail.com

galeriapomost.blogspot.com

 

Autor_zdjecia_Tetsuya_SaitoKolor czarny oznaczający śmierć, czerwony – życie, tętniącą w żyłach krew. Czy to tendencyjna symbolika barw? Prace Tetsuya Saito udowadniają, że nie. Twórca za pomocą aparatu fotograficznego potrafi z niesamowitą precyzją i artystycznym zmysłem uchwycić świat wokół siebie. Ten skromny, a zarazem niezmiernie utalentowany autor oryginalnych zdjęć urodził się w 1974 r. w Sapporo (Japonia). Po ukończeniu studiów w 2004 r. na Uniwersytecie Waseda w Tokio rozpoczął karierę jako fotograf. Zaczął tworzyć oryginalne portrety dla magazynów, którą kontynuuje do dziś. Jako artysta fotograf z kolei swoją pierwszą wystawę zrealizował w 2006 r. pt.”[de] construction”. Przedstawiała ona zdjęcia ciała człowieka rekonstruowane przez odbiorców.

 

W 2008 r. Saito osobiście poznał wybitnego tancerza butō Daisuke Yoshimoto i jego uczennice Kei Ishikawa, Ritsuko Takahashi, ale to głównie Daisuke fotograf poświęca cykle zdjęć. Pod wpływem spotkania nastąpił przełom w jego twórczości. Ciało 66-letniego wówczas twórcy tańca butō oraz atmosfera, jaka towarzyszyła inspirującemu spotkaniu, pobudziły fotografa do stworzenia serii niezwykłych zdjęć. Z kimś tak wyjątkowym Saito nie zetknął się nigdy wcześniej. Stwierdził również, że: „nigdy dotąd nie widział tak pięknego ciała”. Z zachwytu zrodziła się pasja. Saito został osobistym fotografem Yoshimoto

 

Daisuke Yoshimoto podkreślał, że na krawędzi życia i śmierci, między tymi dwoma stanami rzeczywistości, tkwi istota jego butō. Synteza odmiennych od siebie typów doświadczania oddaje kwintesencję kreowanego przez artystę tańca. Mogliśmy to zobaczyć i przeżyć podczas spektakli Daisuke Yoshimoto na festiwalach Konfrontacji Teatralnych i Maat Festivalu w Lublinie, na które Daisuke jest wielokrotnie zapraszany od lat (ostatni raz w 2012 r.).

 

Zatrzymanie na papierze korelacji zupełnie różnych stanów rzeczywistości nie jest łatwe. Świat tańca Daisuke Yoshimoto nie jest prosty do uchwycenia. W Galerii Pomost Saito zaprezentuje wystawę „Tenku Yoran” („Tkające ciało”) stanowiącą tym razem pomost międzykulturowy, ukazujący różne sposoby widzenia świata, inny u Japończyków, inny u Polaków.

 

Ciekawe jest to, że zgodnie z tradycyjnym japońskim stylem ukiyo-e, utrwalaniem przepływającego świata, artysta próbuje wyeliminować perspektywę i uzyskać kompozycję płaską. Warty podkreślenia wydaje się również fakt drukowania zdjęć na specjalnie przygotowanym do tego celu japońskim papierze wa shi.

 

Pokaz prac możliwy jest dzięki uprzejmości Piotra Gardeckiego, kuratora wystawy w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, w którym to odbyła się pierwsza w Polsce prezentacja tych zdjęć w grudniu 2012 r.

 

Małgorzata Wielgosz /koordynator wystawy w Galerii Pomost/

strona internetowa artysty Tetsuya Saito http://qpt.jp/

 

Tesuya Saito

1974 Urodzony w Sapporo, Japonia

2004 Ukończył studia na Uniwersytecie Waseda

2006  “[de] construction” wystawa w Miyano-mori Gallery, Sapporo

2008 Spotkał Daisuke Yoshimoto

2009, 2010, 2012 Towarzyszy Daisuke Yoshimoto podczas trasy po Polsce jako jego oficjalny fotograf

2012  “Tenku Yoran”  wystawa w Up-field Gallery, Tokyo

2012  “Tenku Yoran” wystawa w Café THEA (Instytut Grotowskiego) we Wrocławiu, Polska

2013 grudzień – wystawienie nowych prac DOUBLE PORTRAIT podczas targów sztuki ART EDITION Seoulu

 

Komenatrze zostały zablokowane