fbpx

Widowisko plenerowe „Sobótki”

18 czerwca 2021
906 Wyświetleń

Plenerowe widowisko pełne magii tańca i śpiewu, ilustrujące zwyczaje nocy świętojańskiej z zabawą „żywym ogniem” oraz puszczaniem wianków – to wszystko zaprezentuje nam Zespół Pieśni i Tańca Powiśle im. Kazimiery Walczak „Mamci” podczas tradycyjnych „Sobótek”.

Powiślańskie „Sobótki” przeniosą nas w przeszłość do słowiańskiego grodu, gdzie zobaczymy jak obchodzono niegdyś pradawny rytuał letniego przesilenia. Kupalnocka obchodzona tradycyjnie w czasie najkrótszej nocy w roku, poświęcona była przede wszystkim żywiołom wody i ognia, mającym oczyszczającą moc. Było to także święto miłości, słońca i księżyca, pełne przeróżnych rytuałów. Wodzie w tym czasie przypisywano właściwości uzdrawiające należało więc koniecznie się w niej zanurzyć. W ogniskach palono zioła na urodę, na zdrowie i urodzaj.

Widowisko rozpocznie się 24 czerwca o godz. 21.30 na Dziedzińcu Pałacu Marynki w Puławach. Na uczestników czeka noc ognisk, wianków i miłości! Wstęp wolny.

“Sobótki” w  wykonaniu ZPiT “Powiśle” będzie można zobaczyć nie tylko w Puławach. 26 czerwca o godz. 21.30 zespół zagości w Poniatowej (przy ul. 11 listopada, za budynkiem starego liceum) oraz 27 czerwca o godz. 21.30 w Wąwolnicy na Rynku.

Źródło: Puławski Ośrodek Kultury “Dom Chemika”

Zostaw komentarz