fbpx

Wielka majówka na placu Litewskim

23 kwietnia 2019
616 Wyświetleń

Plenerowymi koncertami symfonicznymi, śpiewem, defiladami oraz inscenizacjami teatralnymi i tanecznymi wypełni się plac Litewski w dniach 1-5 maja w ramach „Święta Dwóch Unii”. Majówka na Litewskim to punkt centralny licznych wydarzeń, poprzez które mieszkańcy Lublina i odwiedzający nasze miasto turyści będą mogli świętować 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

– Długą drogę przebyła Polska, by w XXI wieku zająć należne sobie miejsce w europejskiej wspólnocie. W Lublinie, ważnym, nowoczesnym mieście polskim i europejskim, my o tym nie zapominamy. Ostatnie 15 lat sprawiło, że dzięki środkom finansowym pozyskanym z Unii Europejskiej wygląd naszego miasta znacznie się zmienił. Pragniemy świętować rocznicę przystąpienia do Unii w miejscu symbolicznym, które właśnie dzięki europejskiemu dofinansowaniu zyskało nowy wygląd, jednocześnie nie tracąc swojego unikalnego charakteru salonu miasta. 450 lat minęło od Unii Lubelskiej, 15 lat od dołączenia Polski do Unii Europejskiej. W Lublinie, te ważne rocznice będziemy świętować podczas Święta Dwóch Unii. Zapraszam Państwa na wyjątkową majówkę na placu Litewskim. Niech to będzie dla nas wszystkich święto radości i wspólnoty – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

1 maja 2004 roku Polska przystąpiła do Unii Europejskiej, rozpoczynając zmiany, które bez naszego uczestnictwa we wspólnocie nie byłyby możliwe do zrealizowania w tak szybkim tempie. W raporcie GUS z początku 2019 roku Lublin znalazł się w czołówce polskich gmin pod względem realizacji projektów z wykorzystaniem środków unijnych i z kwotą ok. 4 mld zł zajął w zestawieniu 5. miejsce.

foto Maksym Kashenkov

Zostaw komentarz