fbpx
WAŻNE
IKEA inwestuje pół miliarda złotych (20 lutego, 2024 4:43 pm)
LPEC podsumowuje rok 2023. (20 lutego, 2024 4:38 pm)
Ile kosztuje wynajęcie billboardu w Lublinie? (30 stycznia, 2024 11:30 pm)
Lublin – mieszkania na sprzedaż (16 stycznia, 2024 7:09 pm)
Wyjątkowy Jarmark na Rybnej (15 grudnia, 2023 3:38 pm)

Wsparcie MOPR dla seniorów i osób niepełnosprawnych

30 października 2020
401 Wyświetleń

Osoby w wieku senioralnym oraz niepełnosprawni mieszkańcy Lublina mogą starać się o przyznanie prawa do usług opiekuńczych, wspomagających ich w codziennych czynnościach. Miasto Lublin zapewnia tę formę wsparcia w ramach działalności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie.

– Bezpieczeństwo lubelskich seniorów jest dla nas priorytetem, dlatego zapewniamy im m.in. pomoc w postaci usług opiekuńczych. Mają one na celu wsparcie osób w wieku senioralnym, jak również mieszkańców z niepełnosprawnościami w codziennym, bezpiecznym funkcjonowaniu. Izolacja i konieczność dystansu jest trudna w szczególności dla najstarszych mieszkańców naszego miasta, którzy potrzebują kontaktu z drugą osobą, a przede wszystkim poczucia, że mają na kogo liczyć w trudnych chwilach. Niezwykle ważna jest świadomość, że nie jest się samemu w rzeczywistości, która nas obecnie otacza – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Pomoc w postaci usług opiekuńczych, kierowana jest do osób, które z różnych przyczyn nie radzą sobie z samodzielnym funkcjonowaniem i obejmuje zaspokajanie codziennych potrzeb życiowych, takich jak sprzątanie, przygotowanie posiłków, robienie zakupów, kontakt z lekarzem, opiekę higieniczną i pielęgnacyjną. Oferta obejmuje także usługi specjalistyczne, dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, które są świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Obecnie z usług opiekuńczych korzysta w Lublinie ponad 1600 osób. W bieżącym roku zabezpieczyliśmy na ten cel środki w wysokości ok. 13 mln zł.

Prawo do skorzystania z usług przyznaje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Lublinie. Są one realizowane przez lubelskie organizacje pozarządowe, mające wieloletnie doświadczenie w tym obszarze. Usługi opiekuńcze, w tym specjalistyczne, na rzecz mieszkańców Lublina świadczy obecnie Polski Czerwony Krzyż Lubelski Oddział Okręgowy, Stowarzyszenie Synergia oraz Lubelskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Szczegółowe informacje o kryteriach i warunkach uzyskania wsparcia można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Lublinie pod numerami tel.: 81 466 53 00, 81 466 53 31, 81 466 53 32 lub drogą elektroniczną: e-mail: centrum@mopr.lublin.eu.

Źródło : Biuro prasowe UM Lublin

Zostaw komentarz