WAŻNE
Jacnia – klimat na narty (Luty 21, 2020 2:46 pm)
Bohaterski kosynier z Branewa (Luty 21, 2020 1:56 pm)
Skatepark Lublin na Rusałce (Luty 21, 2020 12:18 pm)

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

80. rocznica wybuchu II wojny światowej – obchody w Muzeum Państwowym na Majdanku

31 sierpnia 2019 - 1 września 2019

Wystawą sztuki antywojennej i historyczną grą miejską Państwowe Muzeum na Majdanku rozpocznie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.

„Lublin pod okupacją niemiecką” – to tytuł edukacyjnej gry miejskiej zorganizowanej z okazji wrześniowej rocznicy. 1 września uczestnicy będą rozwiązywać zadania w poszczególnych punktach miasta, dzięki temu poznają losy okupacyjnego Lublina i lokalizacje najważniejszych niemieckich urzędów i więzień.

Dzień wcześniej, 31 sierpnia, w Muzeum przygotowaliśmy oprowadzanie po wystawie sztuki ludowej „Stara śpiewka antywojenna”. Zaprezentujemy 12 obrazów malowanych na szkle autorstwa Zdzisława Walczaka i Janiny Walczak-Budzicz z domu Jarosz. Są to przedstawienia wojny widziane oczami artystów ludowych. Podejmują tematy: okrucieństwa, cierpienia, rozstania, strachu, rozpaczy, śmierci; a przy tym pragnienia pokoju, szczęścia, ładu i miru domowego.

Tydzień później, 7 września dla wszystkich, którzy będą chcieli dowiedzieć się, jak pierwsze dni II wojny światowej wspominają więźniowie obozu na Majdanku, organizujemy filmową prezentację relacji uzupełnioną o historyczne zdjęcia Lublina.

Tego dnia przypomnimy również wojenną historię Lublina, która rozpoczęła się wraz z niemieckimi nalotami na miasto . Największy niemiecki atak lotniczy miał miejsce 9 września. O szczegółach tych dramatycznych wydarzeń – o brygadzie pościgowej, która stała wówczas pod miastem i nieskutecznej obronie przeciwlotniczej – będzie można posłuchać podczas wykładu i prezentacji multimedialnej.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami programu wydarzeń zorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

31 sierpnia

12.00 Otwarcie wystawy „Stara śpiewka antywojenna” – obraz wojny widzianej oczami artystów ludowych

Miejsce: Muzeum, Centrum Obsługi Zwiedzających

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie sztuki ludowej. Zaprezentujemy 12 obrazów na szkle autorstwa Zdzisława Walczaka i Janiny Walczak-Budzicz z domu Jarosz, pochodzących ze zbiorów sztuki PMM. Prace zostały namalowane na wystawę „Przeciw wojnie”, zorganizowaną w Państwowym Muzeum na Majdanku w 1986 r. Wojna, jej przyczyny i następstwa: okrucieństwo, cierpienie, rozstanie, strach, rozpacz, śmierć; a przy tym pragnienie pokoju, szczęścia, ładu i miru domowego – to wiodąca tematyka podejmowana przez artystów z Zakopanego.

1 września

11.00 – Gra miejska „Lublin pod okupacją niemiecką”

Miejsce: Lublin, plac Litewski

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy do wzięcia udziału w edukacyjnej grze miejskiej, zatytułowanej „Lublin pod okupacją niemiecką”. Jej celem jest przekazanie wiedzy na temat dziejów Lublina w okresie okupacji niemieckiej. Posługując się kartą zadań i mapą, uczestnicy docierać będą do miejsc, w których napotkają „punktowych”, osoby obsługujące grę. Punktowi przekażą instrukcję i materiały do rozwiązania danych zadań. W ten sposób uczestnicy dowiedzą się, gdzie w czasie wojny zlokalizowane były niektóre z ważnych niemieckich urzędów, instytucji oraz miejsc terroru. Poznają też ich funkcję, znaczenie oraz historie, które tam się rozgrywały.

Czas i rozpoczęcie gry:

Miejscem gry będzie śródmieście Lublina. Punkt startowy zlokalizowany zostanie na placu Litewskim (między gmachem Wydziału Politologii UMCS a pomnikiem Unii Lubelskiej). „Punktowi” w wyznaczonych miejscach dostępni będą w niedzielę 1 września w godzinach 11.00–15.00. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich zadań to około 2 godziny. Aby wziąć udział w grze, należy zgłosić się do punktu startowego gry na placu Litewskim najpóźniej do godziny 13.00.

Zapisy:

Udział w grze jest darmowy. Aby zgłosić się, należy wysłać maila na adres info@fundacjatrach.orglub 1 września zgłosić się do punktu startowego gry na Placu Litewskim.

 

Gra zorganizowana została przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Fundacją Animatorów i Twórców Kultury „Trach”.

 

Szczegóły

Start:
31 sierpnia 2019
Koniec:
1 września 2019

Miejsce

Muzeum na Majdanku
Lublin, + Google Map