Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Patterns of Europe | Dom polski. Meblościanka z pikasami

20 kwietnia 2018 @ 18:00 - 20:00

Publikacja jest zapisem rozmów Małgorzaty Czyńskiej z ludźmi związanymi zawodowo z szeroko rozumianym designem.

Pomysł był prosty: zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś, jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Byłam też ciekawa, czy zainteresowania i pasje moich rozmówców wynikają z atmosfery ich rodzinnych domów oraz do jakiego stopnia ich własne domy są uzewnętrznieniem ich charakterów, potrzeb i poglądów. Chciałam się dowiedzieć, jak mieszkają ludzie, których projekty – meble, szkło, porcelana, tkaniny – trafiają do wielu polskich mieszkań. Od strony materialnej domu przeszliśmy więc do historii z dzieciństwa, rodzinnych opowieści, bo dom to przecież znacznie więcej niż cztery ściany umeblowane w takim czy innym stylu, to wspomnienia, emocje, ambicje i pragnienia. Refleksje nad domem zataczały więc coraz szersze kręgi – obejmowały kwestie obyczaju, języka, kultury, mody, urody życia, poszukiwania wzorców i mentalności Polaków. Z tych bardzo osobistych opowieści wyłaniają się historia polskiego dizajnu i historia projektowania mieszkań, uzupełnione rozmowami z historykiem sztuki i socjologiem. Termin „dom polski” okazał się bardzo pojemny, rozciągnął się na kraj, miasto, krajobraz, błękit nieba i zapach śliwek. – Małgorzata Czyńska, autorka książki.

Rozmówcy: Tomasz Augustyniak, Beata Bochińska, Marek Cecuła, Basia Dereń-Marzec, Danuta Duszniak, Maja Ganszyniec, Zbigniew Horbowy, Marek Krajewski, Teresa Kruszewska, Boris Kudlička, Hanna Rechowicz, współtwórczynie programu „Standard”: Krystyna Arska-Perepłyś, Viola Damięcka, Agnieszka Putowska-Tomaszewska; Piotr Voelkel, Oskar Zięta.

Z autorką porozmawia socjolog dr Aleksandra Kołtun.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Dom polski. Meblościanka z pikasami” z ilustracjami Joanny Grochockiej w promocyjnej cenie. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.

Szczegóły

Data:
20 kwietnia 2018
Czas:
18:00 - 20:00

Miejsce

Warsztaty Kultury
ul. Grodzka 5a
Lublin,
+ Google Map