WAŻNE
Niecodzienna choinka w SKENDE (Grudzień 13, 2019 11:05 am)
Samorządowy Lider Edukacji (Grudzień 13, 2019 10:26 am)

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Pożar Lublina. 299. rocznica ocalenia miasta

3 czerwca 2018 @ 20:30

Pożar Lublina. 299. rocznica ocalenia miasta 

Termin: 3.06.2018, godzina 20.30

Początek: Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Jak co roku ulicami Starego Miasta przejdzie barwny korowód na wzór oryginalnej procesji z XVIII wieku. Wydarzenie ma upamiętnić cudowne ocalenie Lublina z wielkiego pożaru w 1719 roku i jest organizowane przez Lubelską Trasę Podziemną we współpracy z Klasztorem oo. Dominikanów.

Pożar miasta z 1719 roku to jedno z najlepiej ikonograficznie udokumentowanych wydarzeń w historii Lublina. Miejscem, gdzie pożoga się rozpoczęła a zarazem obszarem najbardziej dotkniętym przez destrukcyjną moc żywiołu, była dzielnica żydowska na Podzamczu. Brak istotnych zniszczeń na terenie miasta wewnątrz murów Lublin zawdzięczać miał interwencji boskiej za pośrednictwem Relikwii Krzyża Świętego, będących w posiadaniu oo. dominikanów. Według źródeł zakonnicy ruszyli z procesją naprzeciw pożarowi – tak też zostało to uwiecznione na obrazie wiszącym w kościele oo. Dominikanów.

W kolejną, 299. już rocznicę cudownego ocalenia miasta, Lubelska Trasa Podziemna zaprasza na happening opowiadający o tamtych wydarzeniach. 3 czerwca wśród dymu, ognia i blasku pochodni wyruszymy śladem procesji uwiecznionej na obrazie z XVIII w. znajdującym się w kościele oo. Dominikanów. Na ulicach Lublina zostanie odtworzona – w formie teatralizowanej opowieści – procesja dominikańska, a towarzyszyć jej będzie narracja o dziejach miasta.

Nie zabraknie atrakcji w postaci ognia, tańca i muzyki, oddającej dramatyczny charakter procesji. Organizatorzy zachęcają do przebrania się w stroje oddające klimat epoki. Można przygotować je we własnym zakresie bądź w dniu wydarzenia o godz. 19:00 wypożyczyć je z biura LTP (biuro mieści się w Trybunale Koronnym). Udział w wydarzeniu może być też świetną okazją do zapoznania się z historią miasta zgromadzoną na stronie: https://teatrnn.pl/pozar-lublina/

Szczegóły

Data:
3 czerwca 2018
Czas:
20:30

Miejsce

Bazylika oo Dominikanów
Lublin, + Google Map