fbpx

Wypoczynek pod śniegową pierzynką

19 lutego 2019
683 Wyświetleń

Zimowe wieczory wcale nie muszą być długie i ciemne. Wszystko zależy od naszej chęci poznania możliwości spędzania wolnego czasu w województwie lubelskim. Mnóstwo atrakcji na nadchodzące popołudnia proponuje miasto Lublin. Bogaty program instytucji kultury w styczniu i lutym 2019 roku zmusza do selektywnych i bardzo przemyślanych wyborów.

Wiele interesujących wydarzeń proponuje Centrum Spotkania Kultur. Moją uwagę zwróciły dwa odbywające się pod koniec stycznia: realizowany przez CSK we współpracy z Międzynarodowym Ośrodkiem Inicjatyw Twórczych Rozdroża spektakl Pekińskiej Akademii Tańca pn. „Chiński Nowy Rok – Guo Feng” oraz spektakl realizowany w ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” pt. „Ausgang”. W Centrum Kultury przy ul. Peowiaków wybrałam projekcje filmów i wystawę w Galerii Białej. Wiele wieczorów planuję również spędzić w Teatrze Starym, oglądając spektakl Teatru Muzycznego Roma czy uczestnicząc w spotkaniach „Bitwy o kulturę”. Całą gamę ciekawych wydarzeń dla dzieci i młodzieży na czas zbliżających się ferii zgromadzono w ramach akcji „Zima w mieście”. Podstawową zaletą przedsięwzięcia jest możliwość bezpłatnego skorzystania z oferty różnych instytucji, które specjalnie na ten czas przygotowały swoje propozycje. Aktywność wykazały nie tylko instytucje kultury, ale również wiele podmiotów zajmujących się sportem czy turystyką.

Wiele propozycji ciekawego spędzenia czasu posiada cały region. To doskonała propozycja szczególnie dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na długi, kosztowny wyjazd w góry czy za granicę. Liczne otwarte lodowiska pod chmurką to doskonała okazja do rodzinnej aktywności na świeżym powietrzu. Na szczególną uwagę zasługują te w Lublinie przy Browarze Perła i przed ratuszem na Rynku Wielkim w Zamościu. Do moich ulubionych zimowych aktywności, chociaż nie jestem w tym przypadku orłem, należy jazda na nartach. Funkcjonujące w województwie lubelskim stoki narciarskie stanowią uzupełnienie oferty rekreacyjnej dla wielu początkujących i średnio zaawansowanych. Zasadniczą zaletą jest ich bliska lokalizacja i dobra infrastruktura, która umożliwia korzystanie z oferty bez posiadania własnego sprzętu. W tym roku podczas ferii planuję wybrać się do obiektów położonych na Roztoczu, m.in. w Chrzanowie i Jacni. Tam właśnie stawiałam swoje pierwsze kroki na nartach, korzystając z pomocy instruktora. Dobrze przygotowane i o różnym stopniu trudności trasy zachęcają do rodzinnej zabawy. Nie wykluczam również krótkiego pobytu w Kazimierzu Dolnym, w którego okolicach znajduje się kilka niewielkich tras zjazdowych. Położone nad Wisłą miasto o tej porze roku wygląda wyjątkowo malowniczo. Ograniczona liczba turystów, cisza, mroźne powietrze i fantastyczna renesansowa architektura przykryta delikatną warstwą śniegu tworzy bajkową atmosferę. Najbardziej lubię wieczory w ciepłej kawiarni na rynku w dobrym towarzystwie zimowej herbaty i pysznego deseru. Będąc w Kazimierzu, zawsze chętnie odwiedzam Muzeum Nadwiślańskie. Zarówno wystawy stałe, jak i czasowe realizowane są na bardzo wysokim poziomie. Do 24 lutego będzie można obejrzeć dorobek artystów biorących udział w pięciu edycjach Międzynarodowego Pleneru Artystycznego im. Anny Górskiej. Wystawa jest prezentowana pn. „Na wyciągnięcie ręki… Malarstwo, rzeźba, rysunek”.

Podczas wyjazdu regeneracja powinna być pełna. Dlatego w drodze powrotnej do Lublina zatrzymam się w nałęczowskim spa i oddam słodkiemu lenistwu.

Dorota Lachowska

 

Więcej informacji na www.lubelskietravel.pl

 

 

 

 

Zostaw komentarz