fbpx

Wystawa „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”

18 marca 2021
571 Wyświetleń

Od 15 marca 2021 na Placu Jana Kochanowskiego, przed kościołem pobrygidkowskim, oglądać można ekspozycję „Użyteczność. Patriotyczny aktywizm społeczny i działania modernizacyjne w Polsce od końca XVIII wieku do II wojny światowej”.

Ekspozycja światło dzienne ujrzała po raz pierwszy w Lublinie. Towarzyszy jej katalog opisujący panele. Celem wystawy jest przedstawienie zjawisk związanych z patriotycznie motywowaną aktywnością społeczną i działaniami modernizacyjnymi Polaków od czasów stanisławowskich do końca międzywojnia. Ekspozycja pokazuje praktyczną użyteczność jednostek i grup pracujących pro publico bono z przekonania i z zaangażowaniem. Istnienie takiego wzorca w długim czasie i wobec zmieniających się okoliczności potwierdza, że mamy do czynienia z dojrzałą, wielowymiarową i nadal interesującą postawą życiową członków naszego społeczeństwa, nie zaś z ideologią czy modą.

Wystawa wskazuje podstawowe powiązania przyczynowo skutkowe, dostarcza wiedzy o głównych ideach, instytucjach, wydarzeniach i osobach zaangażowanych w opisywaną działalność, dostarcza materiału do dalszych skojarzeń historycznych i społecznych, a przede wszystkim daje odbiorcom materiał porównawczy do własnych przemyśleń i poszukiwań.

Źródło: Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie

Zostaw komentarz