fbpx

XI Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”

23 kwietnia 2015
Komentarze wyłączone
650 Wyświetleń

My Persony Przestrzenie KobietyRok temu Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny “Kontestacje” świętował jubileusz 10-lecia. Stał się on pretekstem do zmian. Największą z nich było przeniesienie daty wydarzenia z jesieni na wiosnę. W tym roku wydarzenie zbiega się z kolejną rocznicą – 50-lecie Akademickiego Centrum Kultury. Dla Studenckich “Kontestacji” ma to szczególne znaczenie, gdyż z „Chatką Żaka” związane są od początku ich działalności. Kontestacje wyrosły z tradycji teatru studenckiego, kultury alternatywnej, którym już od lat 70. patronował ten ośrodek.

XI edycję SOFT „Kontestacji” poprzedza Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Swoboda wypowiedzi artystycznej a pułapki wolności”, która poruszać będzie problem cenzury i samocenzury ograniczającej wolność słowa. Wydarzeniem łączącym konferencję i festiwal będzie debata Studencka alternatywa. O teatrze w ACK „Chatka Żaka”, na której gościć będą osoby mające wpływ na działalność teatralną w Akademickim Centrum Kultury.

Podczas trwania festiwalu odbywać się będzie wystawa multimedialna Z archiwum Chatki prezentująca osiągnięcia kultowych już grup teatralnych, które stały się wizytówką lubelskiej sceny teatrów studenckich: Gong 2, Teatr Provisorium, Grupa Chwilowa, Scena6.

FoltynW tym roku SOFT „Kontestacje” zyskuje rangę międzynarodową. Wśród zaproszonych gości znajduje się Kolektyw Little:interference, w którego skład wchodzą tancerze z Bytomia i Monachium oraz Justyna Kalbarczyk, artystka niezależna, pracująca w Berlinie. Będzie to doskonała okazja do skonfrontowania działalności młodych, niezależnych artystów pracujących w Polsce i tych, którzy tworzą za zachodnią granicą.

Wszystkie zaproszone spektakle łączy wspólny idiom — „Tożsamość”, który eksplorowany jest poprzez użycie niejednorodnych środków. Festiwalowe prezentacje sytuują się pomiędzy teatrem tańca a performansem/lecture performansem.  O tożsamości konstytuującej się w relacji z Bogiem opowie Karol Miękina w swoim spektaklu Homo religiosus, natomiast o tej, która rodzi się w związku z drugim człowiekiem artyści Teatru Nowego w Panakei oraz Dominik Gąsowski w swoim monodramie Dziecko-Dorosły-Dzieci. Portret tożsamości ukształtowanej w opozycyjnej relacji Swój – Obcy stworzy Olga Maciupa w performatywnym czytaniu dramatu Ołeksandra Irwanća Kłamczuch z Placu Litewskiego. Konfrontacji podmiotu z resztą społeczeństwa dokona Tomasz Foltyn w performansie World is. Natomiast porównanie kobiecych wizerunków odbędzie się za sprawą Anny Kosiorowskiej – Twarze Medei  oraz Joanny Belzyt i jej koncertu performatywnego Przestrzenie kobiety.Justyna Kalbarczyk

XI Studencki Ogólnopolski Festiwal Teatralny „Kontestacje”

24-26 kwietnia 2015

Zapraszamy!

Organizatorzy

Barbara Żarinow

Joanna Belzyt

Urszula Motyka

PROGRAM

piątek 24 kwietnia 2015:

17:00 debata: Studencka alternatywa. O teatrze w ACK „Chatka Żaka”, prowadzi: dr Jarosław Cymerman

19:00 Olga Maciupa “Kłamczuch z Placu Litewskiego” (czytanie performatywne) (SW IMA)

20:00 Little:interferance “Jetz|Teraz” (SW)

21:00 Kontestacyjne konwersacje (F)

sobota 25 kwietnia 2015:

18:00 Tomasz Foltyn “Wolrd is” (SW)

19:00 My – Persony “Przestrzenie kobiety” (SW IMA)

20:00 Żywe wiązania “Dziecko-Dorosły-Dzieci”  (SW)

20:45 Justyna Kalbarczyk “How similar I am to your grandma” (SW IMA)

21:00 kontestacyjne konwersacje (F)

23:00 Noc Warsztatów

23:00 Tomasz Bazan, Przemysław Buksiński, Dominik Gąsowski, Justyna Kalbarczyk

0:45 Teatr Nowego, Kinga Panasiuk, Małgorzata Adamczyk

niedziela 26 kwietnia 2015:

18:00 Teatr Nowego „Panakeia” (SW IMA)

19:00 Karol Miękina “Homo religiosus” (SW IMA)

20:00 Anna Kosiorowska “Twarze Medei” (SW)

21:00 kontestacyjne konwersacje (F)

23:00 afterparty – Muzyka nie dla mas a dla nas

LAJF magazyn lubelski  ma zaszczyt patronować temu wydarzeniu. Zapraszamy!

Komenatrze zostały zablokowane