fbpx

Zakochać się w Spiczynie

26 lipca 2017
2 846 Wyświetleń

To niebywały kawałek Lubelszczyzny. Gmina Spiczyn ma na swoim terenie takie historyczne miejscowości, jak Kijany, Jawidz, Charlęż, Spiczyn i Zawieprzyce. Na każdym kroku czuć genius loci. To tu znajdują się ruiny dawnych założeń parkowo-pałacowych, niezwykłej urody pałac w Kijanach i to tutaj niemal dzika natura zachęca do uprawiania rekreacji – pieszo, z kijkami nordic walking, rowerami, konno lub kajakami po Wieprzu i Bystrzycy.

Większa część terenu to obszar Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, ciągnącego się wzdłuż środkowego biegu Wieprza, który częściowo płynie przełomami o stromych zboczach o wysokości nawet do 25 m. Jednym z głównych jego dopływów jest rzeka Bystrzyca z malowniczym ujściem. Ponad 20% gminy stanowią lasy. Pełno tu strumieni, torfianek i torfowisk, chronionych gatunków fauny i flory, w tym licznych gatunków owadów, grubego zwierza i ptaków. Nic dziwnego, że przed wiekami były to ulubione tereny polowań Jana III Sobieskiego. Dziś również konno albo rowerami można przemieszczać się wzdłuż zabytkowych alei lipowych przy drogach Zawieprzyce – Charlęż, Jawidz – Lubartów, Charlęż – Jawidz. Z myślą o rowerzystach powstały ścieżki na odcinkach dróg powiatowych: Charlęż, Zawieprzyce i Ziółków (ponad 10 km), od granicy gminy Ludwin przez Nową Wólkę, Zawieprzyce-Kolonię do Zawieprzyc (około 4 km), a także gminy Łęczna przez Kijany, Stawek i Ludwików (8 km).

Tym, co zadziwia na każdym kroku, są wspaniałe zabytki. Historia zamkowego wzgórza w Zawieprzycach sięga XVII wieku. Podziwiać możemy barokowe kaplicę, bramę wjazdową, oficynę, lamus. Z zamkiem związana jest legenda o brance greckiej, która została zamurowana w zamkowych lochach razem ze swoim ukochanym. Z kolei w Kijanach wznosi się XIX-wieczny neorenesansowy pałac wraz z okazałą salą balową oraz kościół pw. św. Anny z cudownym obrazem Matki Boskiej Kijańskiej. Na tutejszym cmentarzu parafialnym znajduje się grobowiec Skłodowskich, rodziny naszej noblistki. Będąc w Spiczynie, warto obejrzeć dwie zabytkowe kapliczki, a w Charlężu cmentarz wojenny austriacko-niemiecko-rosyjski z lat 1915-1918.

 

Chcący zostać na dłużej mogą skorzystać z noclegów w schroniskach młodzieżowych w Szkole Podstawowej w Zawieprzycach (45 miejsc) oraz w Zespole Szkół Rolniczych w Kijanach (50 miejsc), a także w gospodarstwach agroturystycznych w Nowej Wólce, Zawieprzycach i w Spiczynie. W miejscowości Spiczyn zlokalizowany jest ośrodek jeździecki „Marysieńka” proponujący atrakcyjne formy aktywnego wypoczynku. Dzięki pozyskanym w 2016 roku funduszom szwajcarskim istnieje mała infrastruktura na terenie zabytkowego parku w Zawieprzycach – parking, toalety, monitoring, podświetlenie ruin i ławki.

Gmina Spiczyn stwarza dobre warunki do zabudowy mieszkaniowej indywidualnej, a w Jawidzu znajdują się tereny o powierzchni około 17 ha stanowiące własność powiatu łęczyńskiego z przeznaczeniem na zabudowę osiedlową.

Nasza gmina oferuje wspaniałe warunki rekreacji i wypoczynku. Naturalny krajobraz, zabytki, czyste powietrze, a także historyczny Szlak Jana III Sobieskiego. To idealne miejsce na krótki wypad lub dłuższy wypoczynek – zaprasza Dorota Szczęsna, wójt Gminy Spiczyn.

 

Urząd Gminy Spiczyn
Spiczyn 10c
21-077 Spiczyn

Tel: 81 75 77 048

gmina@spiczyn.pl

www.spiczyn.pl

 

 

Zostaw komentarz