fbpx

Zapomniani sąsiedzi. Projekt Neshoma

25 listopada 2020
491 Views

Wkrótce odejdą nie tylko ci, którzy przeżyli Zagładę, ale także ci, którzy ich znali. Projekt Neshoma pokazuje, jak można zachować pamięć o tych ludziach oraz ją kultywować, by mogły z niej korzystać przyszłe pokolenia.

Przed II wojną światową co dziesiąty mieszkaniec Polski był Żydem. Podczas Holocaustu zginęło 90% z nich, około trzech milionów osób. Wśród zamordowanych było wielu członków rodziny twórczyni projektu, Leory Tec. Przez długi czas tej historii nie opowiadano – dopiero od 1989 roku, po upadku komunizmu, można na szeroką skalę zajmować się tą bolesną kartą naszych dziejów. Dziś w całym kraju powstają rozmaite inicjatywy i działają ludzie, którzy zarówno przez instytucje, jak i poprzez oddolne akcje kultywują pamięć o Żydach.

Celem Projektu Neshoma jest uchwycenie pracy tych ludzi – zapisanie dla potomnych ich pomysłów i motywacji, jakie nimi kierują. Dlaczego zajmują się historią polskich Żydów? Co ich pcha do działania? Jak reaguje na ich pracę polskie społeczeństwo? Twórcy mają nadzieję, że spotkanie z tymi osobami, pokazanie ich zaangażowania w zaleczanie historycznych ran będzie inspiracją dla obecnych i przyszłych pokoleń. Będzie to szczególnie ważne, gdy znikną Ocaleni, ich dzieci i wszyscy, którzy pamiętają liczną społeczność żydowską w przedwojennej Polsce.

Powstało internetowe archiwum rozmów z tymi, których Leora Tec nazywa „ratownikami pamięci”. Wśród nich są naukowcy, nauczyciele, artyści, oddolni organizatorzy, muzealnicy i przewodnicy. Leora przeprowadziła rozmowy z 46 osobami z całej Polski i chce nadal rozwijać projekt.

Projekt Neshoma jest efektem współpracy Bridge To Poland oraz Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie.

Strona projektu: https://neshomaproject.org/

Źródło: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie

Leave A Comment