fbpx

Zjazd Lublinerów 2017

24 czerwca 2020
660 Wyświetleń

Wspominamy przedsięwzięcie Ośrodka “Brama Gordzka – Teatr NN”, które objęliśmy patronatem medialnym blisko 3 lata temu. Na początku lipca 2017, w roku 700 – lecia lokacji Lublina, odbył się Zjazd Lublinerów, który miał za zadanie podkreślić znaczenie żydowskiej społeczności miasta w jego historii. Zjazd był pierwszym od 70 lat spotkaniem żydowskich mieszkańców Lublina oraz ich potomków, którzy przybyli z najdalszych zakątków świata na Lubelszczyznę m.in. z: Stanów Zjednoczonych, Australii, Meksyku, Izraela, Kanady, Belgii, Danii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Polski. Mimo, że rozrzuceni po całym świecie łączy ich jedno – na życiu wszystkich tych ludzi boleśnie odbiło się piętno II wojny światowej, a połączyło ich miasto  Lublin.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób z całego świata. Najmłodszym uczestnikiem był 8-miesięczny chłopiec z Francji. Najstarsi Lublinerzy – z Izraela, Francji czy Stanów Zjednoczonych, pamiętali jeszcze wygląd przedwojennych lubelskich kamienic i dźwięki ruchliwych ulic i targów.

Program Zjazdu Lublinerów obejmował spotkania poświęcone historii i kulturze żydowskiego Lublina, warsztaty genealogiczne, spacery szlakami turystycznymi, upamiętnienia i różnorodne wydarzenia artystyczne. Jednym z najważniejszych punktów programu były opowieści rodzinne Lublinerów. Goście Zjazdu mieli okazję zapoznać się zarówno z historią jak i ze współczesnym życiem Lublina, odwiedzić dawną dzielnicę żydowską oraz spotkać tych, którzy zachowują pamięć o lubelskich Żydach dla następnych pokoleń.

Z tej okazji powstał również film, by udokumentować chwilę: https://www.youtube.com/watch?v=cj5WQ0qVE0I&list=PLJNzq0q5C9mvJBRerb_7bU1uslVTn7YBf&index=6 

foto Ośrodek “Brama Gordzka – Teatr NN” – Marcin Jan Butryn


Zostaw komentarz