fbpx

Zostaw 1% na Lubelszczyźnie

23 stycznia 2019
609 Wyświetleń

Anna Augustyniak – ekspert prezydenta Lublina do spraw rozwiązań systemowych – inicjatorka akcji – Zostaw podatek na Lubelszczyźnie , zachęca lubelskich podatników do przekazywania jednego procenta podatku na rzecz lokalnych organizacji.

Składając roczne zeznanie podatkowe od kilku lat mamy możliwość przekazania 1 % swojego podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ten proces w żaden sposób nie obciąża podatnika, a sama czynność jest niezwykle prosta – należy w odpowiednią rubrykę na końcu formularza PIT wpisać numer KRS wybranej przez nas instytucji. Resztę zrobi za nas Urząd Skarbowy, przelewając odpowiednią kwotę na konto danej organizacji. Wspierając organizacje pożytku publicznego nie dokładamy nic ze swojego portfela, rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Z roku na rok rośnie świadomość związana z możliwością decydowania o tym, co stanie się z częścią naszego podatku. Coraz więcej osób decyduje się przekazać 1 procent na cele dobroczynne. Pozostaje jednak duża grupa podatników, którzy nie wiedzą o takiej możliwości. Dlatego, jeśli wśród naszych bliskich i znajomych są osoby nieświadome swoich praw, zachęćmy ich do zasilenia konta organizacji pożytku publicznego z województwa lubelskiego. Nie bójmy i nie wstydźmy się działać w słusznej sprawie! Wsparcie lokalnych organizacji pożytku publicznego poprzez przekazanie 1 procenta na ich cele statutowe, będzie nie tylko przejawem lokalnego patriotyzmu, ale przede wszystkim świadectwem naszej wrażliwości na problemy wielu grup społecznych, w tym osób chorych, niepełnosprawnych, seniorów, którym te instytucje na co dzień pomagają.

Wystarczy odrobina dobrej woli, by wspomóc stowarzyszenia, fundacje działające lokalnie, w naszej najbliższej okolicy, pracujące społecznie na rzecz promocji zdrowia, kultury czy sportu. Przekazując 1 %  swojego podatku organizacjom pożytku publicznego z Lubelszczyzny pomagamy ludziom, którzy często mieszkają tuż obok nas. Mamy realny wpływ na poprawę jakości życia naszej społeczności.

Wydawać się może, że 1 % to niewiele, ale pamiętajmy: każda złotówka ma znaczenie!. Razem możemy zrobić tak wiele! Zostaw podatek na Lubelszczyźnie!

Na złożenie zeznania podatkowego mamy czas do 30 kwietnia 2019 roku.

Procedura przekazania 1 % jest bardzo łatwa i nic nie kosztuje podatnika. Przeciwnie – w ten sposób sami możemy zdecydować, na co wydane zostaną pieniądze, które i tak musimy oddać fiskusowi. Jedyne, co trzeba zrobić, to wpisać w odpowiedniej rubryce deklaracji podatkowej numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i wyliczyć kwotę będącą 1% podatku, zaokrągloną w dół do pełnych dziesiątek groszy (jeśli rozliczamy się elektronicznie, program zrobi to za nas).

 

Od 2004 roku każdy z nas będąc podatnikiem może 1 % swojego podatku przekazać dowolnej, uprawnionej do otrzymania takiego wsparcia organizacji pożytku publicznego. Ten proces w żaden sposób nie obciąża podatnika, a sama czynność jest niezwykle prosta. Należy  w odpowiednią rubrykę na końcu formularza PIT wpisać numer KRS wybranej przez nas instytucji. Resztę zrobi za nas Urząd Skarbowy, przelewając odpowiednią kwotę na konto danej organizacji. Wspierając organizacje pożytku publicznego nie dokładamy nic ze swojego portfela, rozdysponowujemy jedynie kwotę, którą i tak musielibyśmy przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

Przekazując 1 % swojego podatku organizacjom pożytku publicznego z Lubelszczyzny pomagamy ludziom, którzy często mieszkają tuż obok nas. Mamy realny wpływ na poprawę jakości życia naszej społeczności. Wydawać się może, że 1% to niewiele, ale pamiętajmy – każda złotówka ma znaczenie. Szacuje się, że gdyby każdy mieszkaniec regionu wskazał w deklaracji podatkowej numer KRS organizacji pożytku publicznego z regionu, te instytucje otrzymałyby łącznie ponad 27 milionów złotych. To ogromna kwota, jaka zasilić może nasze regionalne organizacje, które nie mogą pozwolić sobie na wielką medialną kampanię reklamową.

Szacuje się, że gdyby każdy mieszkaniec województwa lubelskiego wskazał w deklaracji podatkowej numer KRS organizacji pożytku publicznego z regionu, te instytucje otrzymałyby łącznie ponad 27 milionów złotych. To ogromna kwota, zwłaszcza dla małych organizacji, które nie mogą pozwolić sobie na wielką medialną kampanię reklamową, a które mimo wszystko prężnie i efektywnie pracują, by nam, wszystkim mieszkańcom regionu, żyło się lepiej. W 2004 r. lubelscy podatnicy przekazali 1,7 mln zł na lubelskie organizacje. W 2017 r.  około 27 mln zł.

Wydaje się, że jakiś mały sukces już odnieśliśmy. Jednak proszę nie łączyć tego jedynie z akcją „Zostaw podatek na Lubelszczyźnie”. Ogromne zasługi mają tu same lubelskie organizacje, które mocno promują pomysł ich wspierania. Reklamują się, krzewią bardzo słuszną ideę, przy okazji nagłaśniając swoją działalność.

 Anna Augustyniak

 

Zostaw komentarz