fbpx

Żurawie 2014 – nominacje

16 kwietnia 2014
Komentarze wyłączone
795 Wyświetleń

zuraw-gifZnamy już nazwiska osób nominowanych do nagrody Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne Żurawie. Spośród kilkudziesięciu kandydatów wyłoniono dwunastu nominowanych w czterech kategoriach: słowo, dźwięk, obraz i animator kultury. Laureatów poznamy 9 maja podczas Gali Wręczenia Nagród. Nagroda jest skierowana do ludzi młodych i jest przyznawana osobom do 30 roku życia.

SŁOWO

MATEUSZ NOWAK:

            Filolog, logopeda, animator kultury, instruktor teatralny. Od jedenastu lat współpracownik Pracowni Słowa Centrum Kultury w Lublinie. W ramach współpracy z tą instytucją współtworzył   i współorganizował od pierwszych edycji Ogólnopolskie Seminarium Sztuki Słowa i Teatru (2008-2012) oraz Polsko-Ukraińskie Spotkania Mistrzów Słowa (2008-2014). Wydał autorski podręcznik „Słowa do odkrycia”, który stanowi podsumowanie jego dotychczasowych doświadczeń instruktorskich w formie praktycznych rad dla osób zajmujących się mówieniem scenicznym.

 

AGNIESZKA GÓRA:

            Autorka reportaży. W zeszłym roku wydała zbiór reportaży „ZOMO najmocniej bije brawo”. To reportaże, których bohaterami stali się ludzie lubelskiej kultury. Debiutowała w 2006 roku reportażem o skrzypaczce z Chełma. Absolwentka Wakacyjnej Akademii Reportażu              im. Ryszarda Kapuścińskiego w Siennicy Różanej. Wielokrotnie nagradzana.

 

DISET:

            Raper. W 2011 ukazała się jego pierwsza płyta – “High Definition”. Aktywny na lokalnej scenie od lat wczesnej młodości. Obecnie wydał projekt “High Definition vol. 2” czyli zbliżoną stylistycznie kontynuację poprzedniego albumu. As wytwórni Aptaun Records.

 

DŹWIĘK

ADAM LATO:

            Producent muzyczny, skrzypek i realizator nagrań we własnym studio nagraniowym Łejkap Studio. Tworzy muzykę głównie hip-hopową, ale często udziela się w projektach związanych           z innymi gatunkami muzycznymi, np. z funkiem, bluesem czy poezją śpiewaną. Razem z Michałem „Zeteną” Zaniewskim w 2013 roku dotarł do finału Mistrzostw Polski Producentów „Beatbattle Poznań”. Zajął również pierwsze miejsce w konkursie ogłoszonym przez znany magazyn Estrada     i Studio na remix utworu „To co nam było” zespołu Red Lips.

 

KATARZYNA ŁOPATA:

            Wokalistka. Współpracuje z lubelskim zespołem Trzy na Cztery, z którym aktywnie koncertuje. Współpracę z Sześcian Records – rozpoczęła od nagrania cyklu pt. “Halo! Akcja            z dzieciństwa!”. Wkrótce po tym ukazał się krążek muzyki improwizowanej – “Próby”. W maju 2012 roku nagrała swój debiutancki album “Porysujemy?”. Jest w trakcie nagrywania płyty do wierszy Agnieszki Osieckiej, oczywiście z aprobatą i zgodą córki poetki Agaty Passent. Wszystkie utwory będą kompozycjami Katarzyny.

WERONIKA KIJEWSKA:

            Wiolonczelistka. Gra  w zespole „Martwa Mucha”, współpracuje z lubelskim zespołem Sekta Denta, jest współzałożycielką kwartetu Sognato i gra w zespole Eclectic. Swoje pasje             i działania muzyczne łączy ze studiami historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

 

OBRAZ

 KATARZYNA BABIS:

            Ilustratorka, rysowniczka komiksów. Studentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej. Jej krótkie formy komiksowe ukazywały się w czasopiśmie “Coś       na progu” oraz w komiksowych antologiach (“Dom Żałoby”, “Surferzy”). Autorka bloga z krótkimi komiksami satyrycznymi, publikowanymi na wielu zagranicznych portalach (“Upworthy”, “Huffington Post”, “v-day”). W styczniu ukazał się jej debiutancki album komiksowy “Tequila” według scenariusza Łukasza Śmigla. Prowadzi warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Miłośniczka komiksu europejskiego, animacji Disneya i sztuki tatuażu.

 

KAMA NAPORA:

            Graficzka. Współpracuje z koordynatorami największych festiwali organizowanych            w Lublinie: Konfrontacje Teatralne, Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Od 2010 roku związana z Centrum Kultury w Lubinie. Autorka plakatów: spektakl „Lód” w reżyserii Janusza Opryńskiego, Festiwal Filmów Dobrze Zakręconych, Lubelska Gala Filmu Niezależnego Złote Mrówkojady. W 2013 została laureatką nagrody „PlakatOn 2012”.

 

MARTA ZGIERSKA:

            Fotografka. Absolwentka teatrologii, dziennikarstwa i fotografii. Na co dzień pracuje       nad autorskimi cyklami fotograficznymi. Właścicielka Agencji Fotograficznej BlowUp, wykładowczyni Lubelskiej Szkoły Fotografii, redaktorka Informatora Kulturalnego ZOOM. Publikowała w takich wydawnictwach, jak: Miesięcznik Teatr, Przekrój, Gazeta Wyborcza, Akcent, ZOOM i wiele innych. Swoje prace wystawia w całym kraju.

ANIMATOR KULTURY

 

KATARZYNA ŚWIERSZCZ:

            Animatorka kultury, dyplomowana instruktorka tańca jazzowego, tancerka, choreografka. Współtwórczyni lubelskiego teatru ruchu Kinematics Dance Company z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. W latach 2010-2013 tancerka Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej. Obecnie rozpoczyna współpracę z firmą Xvision Creative Agency w celu opracowania zabaw interaktywnych, wspomagających rozwój motoryczny dzieci z wykorzystaniem systemu podłogi interaktywnej.

MONIKA CZAPKA:

            Animatorka kultury, bibliotekarka. Od 2011 r. jest członkinią w Fundacji 5Medium,
a od 2013 r. uczestniczką projektu Akademia Homo Faber oraz członkinią Grupy Fotografów Lubelskich. Stara się, aby biblioteka szkolna stała się miejscem animującym życie społeczności szkolnej, w związku z czym włącza je w różne działania edukacyjne i kulturalne np. organizacja spotkań z wolontariuszami w ramach projektu „Akademia Cyfrowych Kompetencji”, organizacja zajęć z gimnazjalistami w ramach projektu „Bezpieczna e-szkoła”, organizacja spotkania w ramach projektu „Bajki na ścianie”, współorganizacja obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, Tygodnia Zakazanych Książek.

 

MAŁGORZATA MAJEWSKA:

                        Studentka V roku Architektury Krajobrazu, była studentka Malarstwa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Niedawno, w Warszawie, odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna- „WYBEBESZAM NA PAPIERZE”, podczas której zaprezentowała swoje rysunki publikowane na popularnym blogu http://wybebeszam.blogspot.com/. Od października prowadzi Galerię Jednego Obrazu. Jako kuratorka zaprasza raz w miesiącu do mieszkania młodych twórców. Zaproszony twórca prezentuje swoja pracę w jej mieszkaniu. Publiczność bierze udział     w dyskusji z artystą. Odwodzi od idei wernisaży instytucjonalnych. Chce, aby ten dość swobodny klimat sprzyjał rozmowom i tematom, które podejmują osoby przez nią zapraszane.

 

Komenatrze zostały zablokowane