fbpx

Teatr w teorii i praktyce

4 października 2016
Komentarze wyłączone
783 Wyświetleń

dsc_1508O nowej interdyscyplinarnej specjalności: Studium Teatralnym, tworzonym przez UMCS i CSK, z  Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Aliną Orłowską rozmawia Aleksandra Biszczad

– Przez lata na polonistyce istniała specjalizacja teatralna. Czym Studium Teatralne będzie się od niej różnić?

– Specjalizacja teatrologiczna na filologii polskiej ma wieloletnią tradycję, jednak program, który był tam realizowany, miał przede wszystkim charakter filologiczno-naukowy. Na pewnym etapie zauważyliśmy, że nie przystaje on do zainteresowań i potrzeb kandydatów. Obecnie student poszukuje takich kierunków studiów, które pozwolą mu wdrożyć zdobytą wiedzę i umiejętności na rynku pracy. Kolejną ważną kwestią jest potrzeba nabierania doświadczenia w praktyce już w czasie studiów. Tak jak i w przypadku dawnej specjalizacji, niezmienna pozostanie wiedza podstawowa o teatrze, czyli elementy historii teatru i dramatu, wiedza o tradycyjnych zjawiskach, teoria teatru, jego estetyka. Do tego paralelnie będzie prowadzona siatka zajęć praktycznych.

– Jakie znaczenie w określaniu programu kształcenia ma Centrum Spotkania Kultur w Lublinie?

– Dzięki współpracy z CSK wykrystalizował się pomysł na studium teatralne, które ma łączyć wiedzę filologiczną po części teoretyczną z umiejętnościami praktycznymi. W momencie, kiedy otworzono CSK, stworzono też nowe perspektywy. Zasadniczym hamulcem, niepozwalającym na rozwijanie tego typu specjalności, był brak miejsca do nauki w praktyce. CSK posiada ogromny potencjał, wspaniałe warunki sceniczne, możliwości techniczne do realizacji spektaklu, o których jak do tej pory mogliśmy tylko pomarzyć.

– Czy studium będzie dostępne tylko dla studentów filologii polskiej?

– Specjalność jest bezpłatna dla tych studentów pierwszego roku I stopnia filologii polskiej UMCS, którzy wybiorą ją jako pierwszą, ale Studium Teatralne to interdyscyplinarna specjalność, na którą uczęszczać mogą studenci wszystkich uniwersytetów w Polsce, za stosunkowo niewielką opłatą. Zajęcia realizowane będą w czterech blokach praktycznych, nad którymi opiekę merytoryczną przejmą osoby specjalizujące się w danej dziedzinie i będące autorytetami. Zastosowaliśmy podział na bloki: aktor/reżyser, technika i technologia sceniczna, animacja i organizacja pracy w teatrze, Nowy Cyrk i widowiska plenerowe (żonglerka, kuglarstwo, klaunada).

– Jak będą wyglądały zajęcia praktyczne?

– Studenci będą mieli możliwość zaistnienia na scenie, podpatrzenia całości działań poprzedzających organizację spektaklu. Dowiedzą się o tym, jakie zadania ciążą na uczestnikach spektaklu. Poszczególne bloki ponadto zostały  pogrupowane tak, by umożliwić studentowi kontakt z każdym aspektem uczestnictwa w widowisku scenicznym. Dzięki temu uczestnik może sam przekonać się o tym, co najbardziej go interesuje. Ukoronowaniem trzech lat studiów będzie wspólne widowisko sceniczne. Studenci mają szansę zastosować wszystkie nabyte kompetencje sceniczne we wspólnym projekcie. A przede wszystkim nauczą się pracy zespołowej i dzielenia się zadaniami.

– Lubelska Fundacja Sztukmistrze, a także coroczny Carnaval Sztukmistrzów przypomnieli nam o potencjale sztuki Nowego Cyrku. W programie studium poświęcono mu odrębny blok. Czy to wynik zwiększonego zainteresowania tą sztuką?

– Widowiska plenerowe i cyrk to bardzo modny i nośny temat wśród nowoczesnej sztuki teatralnej. Nie mogliśmy tego pominąć. Przygotowanie takiego widowiska wymaga dobrej organizacji i kreatywności, i oczywiście umiejętności.

– Kto będzie tworzył grono wykładowców?

– Instytut Filologii Polskiej UMCS może pochwalić się kadrą świetnie przygotowaną do takiego zadania. Są to osoby posiadające wiedzę, ale i ogromną pasję do teatru. Na ich czele stoi profesor Irina Lappo, poetka, etnolingwistka, autorka znakomitych prac o historii teatru dramatu, m.in. recepcji twórczości Czechowa. W tym gronie znajdzie się również doktor Jarosław Cymerman, specjalista w zakresie historii dramatu XX wieku. Jest autorem Spacerownika Teatralnego, współpracuje z Teatrem Starym i Teatrem im. Osterwy. Kolejną osobą jest doktor Grzegorz Kondrasiuk, związany z Lubelskim Teatrem Tańca, krytyk teatralny, który interesuje się teatrem alternatywnym. Obecnie pracuje nad naukową publikacją poświęconą cyrkowi w wymiarze kulturowym.

– Czy planujecie Państwo zaangażować również twórców lubelskiego środowiska teatralnego?

– Oczywiście, lubelska scena artystyczna to dla nas duże bogactwo wiedzy i doświadczenia scenicznego. W bloku aktor/reżyser zajęcia będzie prowadził Paweł Passini. Blok Nowy Cyrk oddamy w ręce Fundacji Lubelskich Sztukmistrzów. Planujemy współpracować nie tylko z artystami: dyrektor CSK Piotr Franaszek będzie dzielił się swoimi doświadczeniami w ramach zajęć z animacji i organizacji pracy w teatrze, Bartek Pyczek, również współpracujący z tą instytucją, poprowadzi zajęcia z techniki i technologii scenicznej. Chcemy korzystać z potencjału wykształconego w Lublinie.

Komenatrze zostały zablokowane