fbpx

“Jesus Christ Superstar” – najsłynniejsza rock-opera już w marcu w Operze Lubelskiej

20 marca 2024
457 Wyświetleń

W dniach 23-24 marca zobaczymy pierwszą premierę sceniczną w Lublinie kultowej rock-opery „Jesus Christ Superstar”. To historia ostatnich dni życia Jezusa Chrystusa opowiedziana oczami jego zwolenników i przeciwników. Po wystawieniach scenicznych na deskach teatrów na całym świecie, spektakl zobaczą widzowie Opery Lubelskiej, zgromadzeni na Sali Operowej CSK.

„Jesus Christ Superstar” to jeden z największych przebojów w historii muzyki ze znakomitym librettem Tima Rice’a i genialną muzyką Andrew Lloyda Webbera. Przedstawia ostatnie siedem dni życia Chrystusa, na podstawie tekstów Ewangelii. W sztuce mieszają się elementy świeckie i biblijne, czasy współczesne z dawnymi. W tej ilustrowanej muzyką rockową opowieści, Jezus Chrystus kreowany jest na pierwszego młodzieżowego idola w dziejach świata. Dzieło angielskich twórców nie zestarzało się ani trochę, mimo, że od premiery minęło ponad 50 lat.

To już trzecia realizacja Opery Lubelskiej, tym razem kultowa opera „Jesus Christ Superstar”. Głęboko wierzę, że pani dyrektor Kamila Lendzion dobrała zespół, który będzie najlepszym wykonawcą tego kultowego przedstawienia. Będę trzymał kciuki za Państwa występ, żeby lubelska adaptacja okazała się tak pamiętna, jak ta z 1987 roku z udziałem Marka Piekarczykapodkreślał marszałek Jarosław Stawiarski.

W Lublinie, w roli tytułowej zobaczymy zwycięzcę finału programu Szansa na Sukces Opole 2021 Tomasza Bulzaka, wokalistę Marcina Zagrodnika i Patryka Pawlaka, związanego na co dzień z Operą Lubelską. W roli Marii Magdaleny wystąpią wokalistka, dyrektorka Teatru Muzycznego Adria w Koszalinie Magdalena Łoś-Wojcieszek i solistka OL Dorota Szostak-Gąska. Z kolei rolę Judasza wykreują Adam Pstrowski, artysta występujący w koncertach rockowo-symfonicznych z udziałem Jurajskiej Orkiestry Kameralnej oraz solista Opery Lubelskiej Jakub Gąska.

Prace nad tym tytułem trwały półtora roku. Będziemy mieć widzów z całej Polski, m.in. z Gdańska, z Krakowa, z Poznania czy z Warszawy. Przyjadą do nas goście z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Kanady, Stanów Zjednoczonych. To jest tylko dowodem na to, że opera staje się czynnikiem absolutnie rozwojowym dla naszego regionu i o to nam właśnie chodziło – mówi Kamila Lendzion, dyrektor Opery Lubelskiej.

Reżyserem spektaklu jest Tomasz Man, dramaturg, reżyser teatralny, autor adaptacji teatralnych i słuchowisk radiowych. – Okres przygotowawczy był bardzo długi. Oglądaliśmy z moja żoną Anettą, która odpowiada za scenografię i kostiumy, nagrania filmowe, studiowaliśmy ikonografię, zapisywaliśmy wizje i pomysły. Jesus Christ Superstar” chciałbym odczytać przez świat, który mnie otacza czyli świat multimediów, sensacji, szybkich empatii, wydarzenia bardziej medialnego niż duchowegomówi Tomasz Man, reżyser spektaklu.

Kierownictwo muzyczne objął Ruben Silva – polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia, jeden z najwybitniejszych muzyków swojego pokolenia, który dyrygował orkiestrami na całym świecie i większości filharmonii w Polsce; obecnie jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej. W obsadzie znajdą się artyści polskich scen musicalowych i operowych oraz soliści, chór, chórzystki chóru dziecięco-młodzieżowego, balet i orkiestra Opery Lubelskiej – łącznie 111 osób.

Realizatorzy:

Reżyseria: Tomasz Man;

Kierownictwo muzyczne: Ruben Silva;

Przekład: Wojciech Młynarski, Piotr Szymanowski;

Choreografia: Iwona Runowska;

Scenografia i kostiumy: Anetta Piekarska-Man;

Wizualizacje, plakat, grafiki: Zuzanna Piekarska;

Asystent reżysera: Patryk Pawlak;

Asystent dyrygenta: Łukasz Sidoruk;

Asystent choreografa: Roman Kamiński.

Obsada:

Jezus: Tomasz Bulzak, Marcin Zagrodnik, Patryk Pawlak;

Judasz: Adam Pstrowski, Jakub Gąska;

Maria Magdalena: Magdalena Łoś-Wojcieszek, Dorota Szostak-Gąska;

Poncjusz Piłat: Tomasz Rak, Patrycjusz Sokołowski;

Kajfasz: Dariusz Machej, Alan Sobkowicz;

Annasz: Karol Paweł Gronek, Artur Buczak, Kamil Dominiak;

Szymon Zelota: Arkadiusz Borzdyński, Dominik Rybiałek;

Król Herod: Kamil Olczyk, Kamil Dominiak;

Piotr: Michał Dudkowski, Kamil Król

oraz chór, chór dziecięco-młodzieżowy, balet i orkiestra Opery Lubelskiej.

Zostaw komentarz