fbpx

Z Dziennika Coacha: Dlaczego ludzie boją się zmian i dlaczego warto po nie sięgnąć

18 stycznia 2023
1 459 Wyświetleń

Moja córka zapytała mnie o to, a ja pomyślałam – „cenne pytanie” , po czym po kilku sekundach odpowiedziałam. Myślę, że jednym z motywów jest to, że nie wiedzą, co ich w trakcie zmiany czeka i czy sobie poradzą. Stąd taka obawa. A dlaczego warto? Bo zyskujemy nowy świat i pewnego rodzaju niezastąpioną nagrodę. Satysfakcję z osiągniętego celu i mądrość z przeżytych doświadczeń. To był impuls, aby podzielić się z Wami wiedzą o tym, jak wygląda cykl zmiany. Bo jeżeli coś jest znane, nie jest już takie straszne. Zmiana to przejście ze starego świata do nowego, walka z Ego i nasza przemiana na płaszczyźnie psychologicznej. Aby dotrzeć do końca, należy w pewnym momencie poddać samego siebie, swoje przekonania i słabości, pozbyć się starych, wygodnych nawyków.

Jeżeli chcesz podjąć się wyzwania wejścia w zmianę, bądź gotów na to, co przed Tobą. Jeżeli podjąłeś decyzję i jesteś już w zmianie, zobacz, gdzie jesteś, co już masz za sobą, a co jeszcze przed Tobą. Złapanie perspektywy z punktu widzenia przestrzennego może Cię wesprzeć. Na pewnym etapie będziesz potrzebował mentora. Warto mieć sojusznika w tej drodze. Jeżeli ktoś mnie pyta o moje doświadczenia ze zmianą, a mam ich za sobą sporo, odpowiadam: staram się otaczać ludźmi, którzy wiedzą więcej niż ja. Słuchać tych, którzy już tego doświadczyli, przeszli i mają większą wiedzę. Mentor wesprze Cię wiedzą, coach pozwoli odnaleźć rozwiązanie i nadać kierunek Twoim działaniom.

Zmiana jest nieoderwalną częścią naszego życia prywatnego i zawodowego. Może dotyczyć decyzji o zdrowym żywieniu, nauce języka czy też relacji z drugą osobą. Zdarza się też, że doświadczamy pewnego rodzaju wypalenia, kryzysu tożsamości. Czujemy niedosyt pomimo tego, że wiedziemy komfortowe, dobre życie. Jesteś na szczycie, a jednak chcesz podjąć wyzwanie wejścia na inną drogę. Zmiany kwalifikacji zawodowych lub miejsca zamieszkania. Dotyczy to również firm. Wprowadzenia udoskonaleń, wszelkich usprawnień i modernizacji. Świat idzie do przodu. Otaczają nas nowe technologie. Zmieniają się perspektywy zarządzania firmami, jesteśmy coraz bardziej świadomi, jakie mechanizmy prowadzą do podnoszenia efektywności ich funkcjonowania. Że warto angażować i motywować. Że wartość tworzenia atmosfery wellbeingu jest nieoceniona. Że możemy pracować w nowych systemach, np. Agile. Że funkcjonujemy w świecie VUCA. Zmienności, Niepewności, Złożoności i Niejednoznaczności. On już ewoluuje. Po czasie pandemii pojawił się nowy model BANI. Doświadczamy szybkiej zmiany wchodząc w świat który jest Kruchy, Niespokojny, Nieliniowy, Niezrozumiały.

Tę transformację można podzielić na 12 etapów:

  1. Świat obecny.
  2. Wezwanie do zmiany – wiadomość, informacja budząca ekscytację, impuls do podjęcia wyzwania.
  3. Odrzucenie wezwania – analiza, uświadomienie sobie, że wymaga to pewnego wysiłku, czasami zmierzenie się z poczuciem straty tego, co mamy.
  4. Spotkanie z mentorem – wsparcie osoby, która już przez to przeszła.
  5. Przejście przez próg – decyzja i krok do przodu, towarzyszy nam przypływ wiary w to, że się uda.
  6. Próba – małe kroki naprzód, spotkanie w trakcie próby sprzymierzeńców oraz przeciwników. Konfrontacja w działaniu.
  7. Czas wycofania, regeneracji, przemyśleń nad tym, co się wydarzyło, zebraniu doświadczeń, stworzenie nowego działania.
  8. Ciężka próba – ostateczne zmierzenie się z wyzwaniem.
  9. Nagroda – zmiana się dokonała, towarzyszy nam poczucie siły, euforia, spełnienie.
  10. Droga powrotna – powrót innego człowieka do świata w nowej rzeczywistości.
  11. Wskrzeszenie – poczucie wygranej, wzrasta nasza pewność siebie, tworzymy plany na przyszłość.
  12. Powrót do swojego świata z dokonaną zmianą.

Idąc za myślą Tony Robbinsa „Nie zmieniając niczego, nic się nie zmieni”, czy chcesz dokonać jakiś zmian? Czy jednak pozostaniesz w starym świecie?

Mentor, Life and Business Coach, Mediator

dorota piwońska.k@gmail.com

Dorota Piwońska

Moją pasją są ludzie. Inspirują
mnie swoją wyjątkowością i talentami.

Od 14 lat pełnię funkcję
zarządzającego zespołami ludzi
w sektorze finansowym – ING
Bank, wcześniej Bank Millennium.

Zostaw komentarz