fbpx

Polsko-Chińskie Centrum Badawcze Green Pharmaceuticals w UMCS

5 lipca 2017
2 975 Views

Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie powstało Polsko-Chińskie Centrum Badawcze Green Pharmaceuticals. Stosowną umowę w tej sprawie pomiędzy Zhejiang University of Technology i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie podpisali: prof. Weike Su – Dyrektor Wykonawczy Collaborative Innovation Center of Yangtze River Delta Region Green Pharmaceuticals oraz prof. dr hab. Stanisław Michałowski – Rektor UMCS.

To kolejna umowa, zawarta przez UMCS z Zhejiang University of Technology. Pierwsza, podpisana w listopadzie 2016 roku, dotyczy porozumienia o współpracy w zakresie promocji i rozwoju wymiany akademickiej i naukowej, zaś ta podpisana dzisiaj stanowi doskonały przykład dynamicznego rozwoju wzajemnej współpracy, która będzie obejmować także prowadzenie wspólnych badań (w zakresie otrzymywania, separacji i oczyszczania substancji aktywnych pochodzenia roślinnego z różnego typu ekstraktów roślinnych, mogących znaleźć zastosowanie w medycynie) w pierwszej tego typu polsko-chińskiej instytucji naukowo-badawczej. Działalność Polsko-Chińskiego Centrum Badawczego Green Pharmaceuticals prowadzona będzie przede wszystkim w laboratoriach Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS w Lublinie, z wykorzystaniem znajdującej się tam aparatury badawczej.

Zhejiang University of Technology to jeden z kluczowych uniwersytetów Prowincji Zhejiang, założony wspólnie przez rząd Prowincji Zhejiang i Ministerstwo Edukacji. Siedziba Uniwersytetu mieści się w Hangzou, mieście znanym z tradycji historycznych i bogatego życia kulturalnego. ZJUT utrzymuje współpracę międzynarodową z ośrodkami akademickimi w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Japonii, Belgii, Australii, Rosji, Korei, Holandii, Szwecji, Austrii, ale także Hongkongu i Macao.

Dzisiejsze podpisanie umowy o Polsko-Chińskim Centrum Badawczym Green Pharmaceuticals przy UMCS poprzedziła dwudniowa „Polsko-Chińska Konferencja Naukowa „Farmacja – Biologia – Chemia – IT, nowe aspekty i innowacje”, organizowana w ECOTECH-COMPLEX, w której uczestniczyli naukowcy z UMCS i ZJUT.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie aktywnie współpracuje z instytucjami naukowo-badawczymi Chin, dbając również o rozwój współpracy kulturalnej – od kilku lat w UMCS prowadzi również działalność Centrum Kultury i Sztuki Chińskiej He Shuifa, które promuje historię i kulturę Chin w Lublinie.

foto Bartosz Proll

1 Comments

Leave A Comment