W ramach jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marii Curie-Skłodowskiej, UMCS gości najbliższych członków rodziny Noblistki, którzy w towarzystwie delegacji z Paryża przyjechali do Lublina na zaproszenie władz uniwersytetu.W Lublinie goszczą wnuczka uczonej Hélène Langevin-Joliot – profesor fizyki jądrowej, pracowała w Centre national de la recherche scientifique (CNRS – Krajowe Centrum Badań Naukowych we Francji) i Instytucie Fizyki Jądrowej na Uniwersytecie Paryskim; wnuk Pierre Joliot – biolog, profesor College de France i członek Francuskiej Akademii Nauk, związany zawodowo również z CNRS; dr Anne Joliot – żona Pierre’a Joliot; biolog oraz Renaud Huynh – dyrektor Muzeum Curie w Paryżu i dr Natalie Pigeard-Micault – historyk z Muzeum Curie w Paryżu.
Zagraniczni goście uczestniczyli w sentymentalnej podróży po Lublinie i Lubelszczyźnie, jest to bowiem region silnie powiązany z przodkami Państwa Joliot. Maria, jeszcze jako uczennica, regularnie spędzała wakacje na Lubelszczyźnie – Skłodowscy byli właścicielami majątków ziemskich w Kamionce koło Lubartowa oraz w niedalekich Zawieprzycach. Curie-Skłodowska odwiedziła Lublin po raz ostatni w 1930 roku, już jako uznana noblistka. Przypuszcza się, że była to podróż podyktowana wspomnieniami rodzinnymi. Z inicjatywy wybitnego pedagoga i dyrektora gimnazjum, Józefa Skłodowskiego (dziadka Marii), w centrum Lublina stanął nowy gmach Szkoły Wojewódzkiej Lubelskiej. Placówka słynęła z wysokiego poziomu nauczania, a jej absolwenci zostali później znanymi naukowcami, pisarzami i artystami. Obecnie w tym budynku mieści się Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Delegacja odwiedziła Kijany. Na tamtejszym cmentarzu znajduje się grobowiec rodziny Skłodowskich, gdzie spoczywa m.in. dziadek Marii Curie-Skłodowskiej – Józef Skłodowski. Goście zwiedzili także ruiny zamku w Zawieprzycach i Muzeum Broni Białej i Strojów XVII w. W planie zwiedzania znalazł się również Instytut Pedagogiki UMCS oraz dawne mieszkanie służbowe Józefa Skłodowskiego, w którym obecnie mieści się gabinet Dziekana Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS.
W ciągu kilku dni spędzonych w Lublinie goście z Francji m.in. zwiedzili Stare Miasto, obejrzeli wystawę Pabla Picassa na w Muzeum Lubelskim, odwiedzili również Wydział Artystyczny UMCS, gdzie mogli zobaczyć największy drzeworyt w Polsce wykonany przez studentów II roku grafiki, uczestniczyli w konferencji prasowej i spotkaniu ze społecznością akademicką UMCS a także wzięli udział w koncercie pt. „Madame Curie”, podczas którego wystąpiła ikona polskiej sceny muzycznej – Halina Frąckowiak, a towarzyszył jej Chór Akademicki UMCS im. Jadwigi Czerwińskiej oraz Lubelska Orkiestra Kameralna, pod dyrygenturą muzyka i kompozytora – Marka Stefankiewicza.
Foto Bartosz Proll