Tekst Katarzyna Kawka
Otwarcie wyjątkowej wystawy odbyło się w Galerii Sztuki Wirydarz. Każda wystawa jest niezwykła, ale ta jest nadzwyczajna, ponieważ jubileuszowa. Setną wystawą w Wirydarzu jest prezentacja malarstwa wybitnego warszawskiego malarza – profesora Jarosława Modzelewskiego.
Jak na setny jubileusz przystało, świętowano z rozmachem. Gościło wielu znakomitych artystów z całej Polski, między innymi malarze Franciszek Maśluszczak, Waldemar Marszałek, Mieczysław Olszewski i Leszek Sobocki oraz kompozytor i malarz Jan Kanty Pawluśkiewicz. Po wernisażu miało miejsce wydarzenie muzyczne – koncert zespołu Raz Dwa Trzy w Teatrze Starym oraz zakończone nad ranem spotkanie towarzyskie.
Na wystawie zaprezentowano najnowsze obrazy profesora Jarosława Modzelewskiego, absolwenta warszawskiej ASP, którą skończył w 1980 roku pod opieką artystyczną Stefana Gierowskiego. Modzelewski był współzałożycielem artystycznej warszawskiej „Gruppy”. W 1998 roku został laureatem Paszportu „Polityki”. Malarz od wielu lat prezentuje swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach, także poza granicami kraju – w Brukseli, Berlinie i Rzymie. Obrazy artysty będzie można oglądać w Wirydarzu do 23 czerwca 2014.
Ale nie byłoby tych wszystkich artystyczno-towarzyskich sytuacji, gdyby nie Piotr Zieliński. Założyciel Galerii Sztuki Wirydarz, jednocześnie jej kustosz i kurator wystaw od zawsze jest związany ze sztuką. To dzięki niemu Lublin zaistniał jako ważne miejsce na wystawienniczej mapie Polski i jest dziś w czołówce najbardziej liczących się galerii. Sprawca tego artystycznego zamieszania urodził się w 1964 roku w Bochni. Po ukończeniu Studium Aktorskiego w Teatrze Stu w Krakowie studiował polonistykę na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Równocześnie rozpoczął działalność w teatrze Scena Plastyczna KUL, gdzie przez 15 lat pełnił funkcję aktora i menedżera teatru. Uczestniczenie w realizowaniu artystycznych wizji Leszka Mądzika, podróże i ludzie, których miał okazję poznać, ukształtowały jego wrażliwość jako znawcy sztuki współczesnej.
Galeria Sztuki Wirydarz początkowo mieściła się przy ulicy Narutowicza 8, obecnie znajduje się na Starym Mieście, przy Grodzkiej 19. Galeria zadebiutowała wystawą lubelskiej graficzki Zofii Kopel-Szulz. W ciągu 15 lat działania galerii Piotr Zieliński zaprezentował prace wielu wybitnych artystów, głównie malarzy, ale także rysowników, fotografów, m.in. Kiejstuta Bereźnickiego, Tadeusza Kantora, Waldemara Marszałka, Stasysa Eidrigeviciusa, Ryszarda Stryjca, Andrzeja Dudzińskiego, Adama Kawiaka, Edwarda Hartwiga, Marii Targońskiej, a nawet projekty scenograficzne Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy.
Foto Michał Fujcik