W Ośrodku „Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta, środowisk kulturalnych oraz naukowych w celu zaprezentowania mieszkańcom miasta oraz mediom propozycji projektów związanych z obchodami 700- lecia nadania Lublinowi praw miejskich, co zresztą miało miejsce w pobliżu Bramy Grodzkiej. Na program obchodów mają składać się wydarzenia kulturalne, społeczne, sportowo-rekreacyjne, oświatowe i naukowe. Zastępca Prezydenta Lublina – Katarzyna Mieczkowska-Czerniak mówiła o włączeniu pomysłów samorządów oraz mieszkańców miasta dotyczących przygotowań do jubileuszu 700 – lecia. Dyrektor ds. Artystyczno-Programowych Centrum Kultury w Lublinie Janusz Opryski – przedstawił propozycje stworzenia z udziałem wybitnych artystów scen lubelskich, spektaklu opowiadającego historię miasta z udziałem kilku pokoleń artystów. Spektakl miałby być grany przez kilka lat pokazując turystom, że Lublin ma swoją ponadczasową i ciekawą historię.
Z kolei Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” mówił o dotarciu z historią Lublina do młodego pokolenia. Dzięki projektowi „Generacja 2017” w ramach, wiele inicjatyw można skierowac do uczniów szkół średnich. Efektem może być m.in. stworzenie przestrzeni multimedialnej wykorzystującej nowe technologie.
Aby ułatwic zbieranie pomysłów został stworzony adres mailowy: 2017@lublin.eu oraz profil na Facebooku “Lublin700”.
Ostatnią częścią konferencji było śniadanie przygotowane przez Elżbietę Cwalinę z Restauracji Hades, które swoimi potrawami nawiązywało do historii Lublina. Można było skosztować prawdziwego koziego sera, lubelskich cebularzy, bajgli i wiele innych tradycyjnych potraw związanych z historią Lubina.
Tekst Edyta Madej