fbpx

700. urodziny miasta Lublin

17 sierpnia 2017
1 592 Views

Kilkadziesiąt tysięcy uczestników koncertu „Zakochani w Lublinie”, wielka kolejka po sadzonki herbowych winorośli, gigantyczny urodzinowy tort dla mieszkańców! 15 sierpnia, dokładnie 700 lat po tym jak Władysław Łokietek wydał akt lokacji dla Lublina na prawie magdeburskim, hucznie obchodziliśmy najważniejszy dzień wielkich Urodzin Miasta Lublina. Pełni miłości i dumy rozpoczęliśmy ósme stulecie historii miasta! – Jubileusz pokazał miłość do miasta, które inspirowało i inspiruje mieszkańców do aktywności. Staliśmy się prawdziwą wspólnotą. – powiedział Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin, podczas uroczystej sesji Rady Miasta.

W wielkich 700. Urodzinach Miasta Lublin, które odbyły się w dniach 10-15 sierpnia, wzięło udział ponad 200 000 mieszkańców i turystów zakochanych w Lublinie! W Światowym Zjeździe Lublinian uczestniczyło około 300 osób. Do Lublina przyjechało około 100 osób z 32 delegacji z miast partnerskich i zaprzyjaźnionych. Widowisko teatralne „Sen o mieście”, podczas pięciu spektakli, w sumie obejrzało około 15 000 widzów. Rozdano ponad 50 000 kopii aktów lokacji wydrukowanych w szlachetnej, bibliofilskiej formie. Prawie 680 osób w przeciągu trzech dni obejrzało pokazy filmów o Lublinie w Teatrze Starym „Lublin na ekranie”. Niemal 2700 osób przez sześć dni zobaczyło wystawę „Portret miasta. Lublin w malarstwie, rysunku i grafice 1618-1939” w Muzeum Lubelskim. Około 500 osób w ciągu zaledwie 4 godzin odwiedziło Zamek Lubelski, żeby obejrzeć oryginał Aktu Lokacji z 1317 roku. W koncercie „Zakochani w Lublinie” wzięła udział rekordowa liczba osób, ponad 30 000. Lublinianie otrzymali 700 sadzonek herbowej winorośli. Tysiące osób spróbowało urodzinowego 7-metrowego tortu. Tylko w wydarzeniach 15 sierpnia uczestniczyło ponad 100 000 osób.

Jedno miasto. Dwa słońca. Spotkanie tradycji Wschodu i Zachodu Europy. Teatr, którego treścią jest miasto. Sztukmistrze nad głowami mieszkańców. Artyści w podniebnym tańcu, szarfistki i slacklinerzy. Kilkadziesiąt godzin koncertów w przestrzeniach miasta, na jarmarkowej scenie Kayah, Michał Urbaniak, Włodek Pawlik. Niemal 300 średniowiecznych kupców podczas Jarmarku Jagiellońskiego. Pięciometrowa złota kura krocząca wśród mieszkańców. Historia i współczesność opowiedziana światłem, wodą i dźwiękiem. Łódka kultury pływająca po ulicach i skwerach. Największe głosy polskiej sceny muzycznej podczas widowiska „Zakochani w Lublinie”: Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Urszula, Jan Kondrak z Lubelską Federacją Bardów, Natalia Wilk. Historyczne centrum miasta, od placu Litewskiego aż do Wzgórza Zamkowego, zamieniło się w wielką scenę wydarzeń kulturalnych, artystycznych i historycznych, które opowiadały o wspaniałym dziedzictwie Lublina, nawiązując do jego wielokulturowej tradycji.

 

Leave A Comment