Radio Centrum to akademicka stacja radiowa, która od kilkudziesięciu lat dostarcza mieszkańcom Lublina i okolic dużą dawkę dobrej muzyki i aktualnych informacji. Przez pierwsze 30 lat funkcjonowało jako radiowęzeł, który zasięgiem obejmował cały obszar Miasteczka Akademickiego. Z czasem powstały studia lokalne Akademii Rolniczej i Akademii Medycznej. Przez te wszystkie lata Radio Centrum skupiało i skupia wokół siebie młodych entuzjastów dziennikarstwa radiowego, którzy właśnie w rozgłośni nabierają pierwszych doświadczeń w zawodzie radiowca.
Po liftingu Radio Centrum jest obecne w eterze od 1995 roku, a lublinianie mogą je słuchać, nastawiając częstotliwość 98,2 FM, jak też on-line – poprzez stronę internetową radia. Jest to jedna z najlepszych studenckich rozgłośni w Polsce i jedyna taka w Lublinie, która nadaje całą dobę zarówno muzykę, jak i informacje. Ekipa Radia Centrum zapowiada najważniejsze wydarzenia kulturalne w mieście i kraju, przekazuje informacje z życia uczelni oraz pomaga studentom odnaleźć się w Lublinie.
Znakiem rozpoznawczym radia jest hasło „Najwięcej rocka w mieście!”. Od pewnego czasu jednak prezentowana na antenie muzyka zawiera także inne gatunki. Ważną częścią ramówki są również audycje publicystyczne, w tym te poświęcone i kulturze oraz motoryzacji – a wszystko to tworzone jest przez studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej a także absolwentów uczelni.
W maju tego roku nowym redaktorem naczelnym stacji został Marek Skowronek, który przez wiele lat był związany z Radiem Lublin, ale swoją przygodę z dziennikarstwem rozpoczynał w 1984 roku właśnie w Radiu Centrum. Nowy redaktor naczelny doskonale pamięta więc początki swojej pracy w rozgłośni, kiedy to mało komfortowe warunki nie przeszkadzały pasjonatom dziennikarstwa w pełni oddawać się pracy nad kształtowaniem wizerunku stacji. W latach 80. radiowa załoga pobiła rekord czasu antenowego. Program był emitowany 1000 godzin bez przerwy! – To, w jaki sposób rozwinęło się akademickie radio, nadal jest dla mnie zaskakujące. Warunki techniczne, którymi obecnie dysponujemy, w porównaniu do poprzednich lat, są wyjątkowo komfortowe – mówi Marek Skowronek. – A to również zasługa przeprowadzki przed trzema laty do nowej siedziby: Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS – dodaje.
Marek Skowronek po objęciu stanowiska redaktora naczelnego, którym wcześniej była Małgorzata Piasecka, został zasypany pytaniami o planowane zmiany i modernizacje w stacji. Ku zaskoczeniu wielu, szczerze przyznaje, że wieloletnie doświadczenie radiowca nauczyło go, że czasami tzw. „lepsze jest wrogiem dobrego”. – Chcę zadbać o to, co Radio Centrum zdążyło do tej pory wypracować, czyli swoją markę. Oczywiście będziemy zastanawiać się nad kolejnymi pomysłami, ale profil muzyczny i większość audycji są bardzo lubiane przez mieszkańców Lublina – mówi.
Zarówno trzydzieści lat temu, jak i teraz, Radio Centrum wciąż pozostaje miejscem, w którym młodzi ludzie mogą już w trakcie studiów poznać praktyczne strony tego zawodu. Jak przekonuje redaktor Skowronek, bycia radiowcem nie można nauczyć się tylko z teorii na studiach: – Warsztat radiowca to przede wszystkim mikrofon i dialog ze słuchaczami. Praca w radiu to wolontariat, za który nie płacimy pieniążków. Jednak staż spędzony w naszej redakcji to ogromna inwestycja w siebie, która kiedyś na pewno zaowocuje. To szkoła prawdziwego dziennikarstwa, w której każdy ma szanse na połknięcie radiowego bakcyla.Dotychczas przez redakcję radia przewinęło się bardzo wielu młodych ludzi, którzy niejednokrotnie mieli tam swoje autorskie audycje. I tak jest do dzisiaj. A po zakończeniu studiów i przygody w Radiu Centrum kontynuowali i nadal kontynuują karierę w świecie mediów.
Już 8 października br., w godzinach 9.00 – 17.00, w siedzibie rozgłośni odbędzie się nabór wolontariuszy do Radia Centrum.
Szczegóły można znaleźć na stronie: www.centrum.fm