Mała, klimatyczna kawiarnia w centrum Lublina, godziny poranne więc na stoliku przysłoniętym od słońca drzewami, ląduje małe latte. W tym momencie rozpoczyna się odliczanie od dziesięciu w dół. Dokładnie dziesięć minut ma trwać nasze spotkanie. Potem padnie hasło do zmiany miejsc i tym samym zmiany rozmówcy. To bardzo prawdopodobny scenariusz typowego speed datingu. Tyle, że ta randka, poza konwencją, nie ma z nią nic wspólnego. A to dlatego, że rozmówcy to trójka losowych kandydatów do nagrody Żurawia – lubelskiej nagrody Kulturalnej. Każdy z nich jest nominowany w innej kategorii: animator kultury, dźwięk i obraz.
Monika Kowalczyk – Songwriterka od serca
– Muzykę rozumiem sercem nie umysłem. Kiedy próbowałam uczyć się podstaw harmonii i zasad muzyki szło mi to tak opornie, że w dalszym ciągu nie rozumiem pojęcia koła kwintowego – mówi z rozbrajającą szczerością nominowana w kategorii „dźwięk”. Monika na co dzień jest studentką filologii polskiej. Po polsku też pisze swoje teksty, które zebrała na wydanym 24 kwietnia EP zatytułowanym „Piosenki”. Lubi spokojne, akustyczne granie z tekstem ocierajacym się o poezję śpiewaną. Nominacja do Żurawi to nie jej pierwsza styczność z konkursami, ponieważ mimo młodego wieku (23 lata) w kilku z nich zdobyła już laur, między innym na Festiwalu Grechuty czy FAMIE.
– Najbardziej inspiruje mnie życie. Od zawsze mam mnóstwo przemyśleń dotyczących czasu i przemijania. Dlatego często też o tym piszę- mówi Monika. Podkreśla również, że nie spodziewała się nominacji i przede wszystkim już sam fakt, że znalazła się w gronie pretendentów jest jej wielkim sukcesem.
Małgorzata Wasilek – Artystka z matematycznym umysłem
– Zawsze byłam dobra z matmy – mówi zapytana o geometrie, którą często wykorzystuje w projektowanych przez siebie wzorach. Małgorzata Wasilek nominację otrzymała w kategorii „obraz”. – Geometria jest też bardzo bliska naturze. Znajdziemy ją we wszystkim – dodaje. Jest studentką grafiki na UMCS. Swoją projektową i wzorniczą pasję rozwija przede wszystkim w Niezależnej Grupie Projektowej „Piękno Panie”, ale jest też tatuażystką, która jako materiał twórczy traktuje nie tylko cudze ale przede wszystkim swoje ciało. Ma za sobą wystawy, instalacje przestrzenne a nawet scenografie do cyklu imprez elektronicznych „ Moon Trip”. – Mam delikatne skrzywienie zawodowe i często zwracam uwagę na to jak coś jest zaprojektowane, jakie ma kolory, układ. Zwłaszcza jeżeli chodzi o bilbordy reklamowe – śmieje się. Dla niej także nominacja wiąże się z ogromną nobilitacją.
Tymoteusz Wojna – Animator lubiący pracę biurową.
Tymoteusz Wojna, nominowany w kategorii „animator kultury” podkreśla, że do działania zainspirowała go jedna z pierwszych edycji lubelskiej Nocy Kultury. – To było jakbym dostał obuchem w łeb. Zafascynowało mnie to, że może być tak przyjemnie, ludzie mogą się ze sobą integrować, cieszyć otoczeniem i energią miasta. Wtedy pomyślałem, że ja też tak chce – wspomina. Na co dzień Tymek koordynuje Punkt Kultury, ale jest też odpowiedzialny za projekt „Towot Squot” i „Miasto Bez Chmur”. Regularnie umniejsza swoje zasługi podkreślając, że jest jedynie koordynatorem działań, które chcą podjąć inni. Zapytany o niewdzięczna rolę animatora kultury, który będąc w cieniu działań zaproszonych artystów, rzadko zbiera aplauz za swoje działania odpowiada: “Nominowano mnie do Żurawii– niczego więcej nie potrzebuję”. Tymoteusz przeszedł przez większość lubelskich instytucji kulturalnych, by zakotwiczyć w Punkcie Kultury. Stwierdza też, że nie widzi się w gronie laureatów do nagrody „Żurawie”, bo nie widzi się nawet w gronie nominowanych.
Obok wspomnianej trójki w gronie nominowanych do tegorocznej nagrody znalazło się dziewięć innych osób.
Pełna lista nominowanych:
Słowo:
Domonik Gac, Patryk Pawelec, Jacek Wróbel
Dźwięk:
Monika Gawlik, Stanisław Leszczyński i Monika Kowalczyk
Kategoria Obraz:
Piotr Krzysztof Kamiński, Anna Kłys i Małgorzata Wasilek
Animator Kultury:
Joanna Prochowicz, Agata Sztorc, Tymoteusz Wojna.
Laureatów nagrody kulturalnej Żurawie poznamy już po raz 10. Oficjalna Gala wręczenia statuetek odbędzie się 27 maja w studiu muzycznym Polskiego Radia Lublin.
Tekst Jacek Słowik, foto mat. org.