fbpx

Miastowa Sobótka

22 czerwca 2017
1 325 Views

23 czerwca, w ramach Projektu „Laboratorium Obrzędu Miejskiego”, odbędzie się „Miastowa Sobótka”. Koncert stanowi trzecią odsłonę projektu przygotowanego specjalnie na 700-lecie Miasta Lublin z inicjatywy Stowarzyszenia Animatorów Ruchu Folkowego. Celem wydarzeń w ramach „Laboratorium Obrzędu Miejskiego” jest prezentacja tradycji i sposobów jej wykorzystania we współczesnej kulturze oraz integracja miejskiej społeczności i wspólne świętowanie.

Sobótka, najkrótsza noc w roku, to dla mieszkańców północnej i środkowej Europy święto szczególne związane z kultem solarnym. W kościele 24 czerwca obchodzony jest dzień narodzin Jana Chrzciciela. W wigilię tego święta obchodzono Noc sobótkową, czyli święto młodości, miłości i magii, szczególnej mocy ziół, ale także i czarownic, puszczania wianków i poszukiwania kwiatu paproci. Miasto szybko podchwyciło magiczną symbolikę Sobótki i w okolicach św. Jana zaczęto organizować koncerty, festiwale i festyny nawiązujące do malowniczych zabaw sobótkowych, które łączą się z początkiem lata i upragnionych wakacji.

W tym roku „Miastowa Sobótka” nad Bystrzycą odbędzie się na Moście Kultury. Podczas wydarzenia wystąpią trzy zespoły. The Supertonic Orchestra, międzynarodowy folkowy skład z Dublina prowadzony przez Przemka Łozowskiego, którego repertuar opiera na polskiej muzyce tradycyjnej, folklorze oraz społeczności etnicznych zamieszkujących dawniej i obecnie tereny Rzeczypospolitej. Artyści określają swoją muzykę jako fussion-folk-jazz łączący elementy jazzu, popu, ska a nawet house, bazą pozostaje jednak muzyka trNa Moście Kultury zagra również Kapela ze Wsi Warszawa. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z terenu szeroko pojętego Mazowsza. Dwa lata temu ukazał się album grupy „Święto Słońca”, który nawiązuje do tradycji sobótkowych. Kapela ze Wsi Warszawa wyruszyła w muzyczną drogę ku słońcu, ze Wschodu na Zachód. Wspólnym elementem łączącym geograficznie odległe tradycje z polską kulturą ludową był kult solarny i to ta duchowa wspólnota stała się główną inspiracją dla konceptu nowego wydawnictwa. „Święto Słońca” przedstawia kompozycje bazujące na najstarszych polskich pieśniach ludowych, uniwersalnych opowieściach o relacjach międzyludzkich, ważnych momentach przejścia i troskach dnia codziennego.

Na koncercie wystąpi również Orkiestra św. Mikołaja. Z pewnością zabrzmi „Koło Jana” i największe hity, ale zostaną zaprezentowane głównie piosenki z najnowszego albumu. Orkiestra św. Mikołaja jest nadal wierna akustycznemu brzmieniu, ludowym manierom wokalnym, polskim inspiracjom. Wciąż poszukuje jednak niekonwencjonalnych form muzycznych i brzmień, tak by grana przez nich muzyka cieszyła spore grono słuchaczy. Zawsze są to ludowe „piosenki z tekstem”, w których można doszukać się wielu odniesień do współczesności.

Na Moście Kultury nie zabraknie innych akcentów świętojańskich, wianków, ziół i ognia, a oprawą plastyczną tego wydarzenia zajmie się Jarosław Koziara.

23 czerwca 2017, godz. 19.00

Most Kultury

Most Mariana Lutosławskiego, Lublin

wstęp wolny

Leave A Comment