fbpx

Jesienny Konkurs Recytatorski

22 grudnia 2017
1 001 Views

Aż 1200 uczestników z Lubelszczyzny wzięło udział w zorganizowanym już po raz dwudziesty pierwszy turnieju, który odbył się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. Był on finałem zmagań recytatorów z całego województwa, którzy wcześniej przeszli przez eliminacje powiatowe. Na wydarzenie, które miało miejsce w dniach 28-29 listopada zjechali się uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów a także osoby dorosłe ze wszystkich powiatów. Największą grupę stanowili uczniowie klas gimnazjalnych oraz siódmych klas szkół podstawowych. Nie zabrakło również miłośników poezji z Ośrodków Kultury z Puław, Łukowa, Białej Podlaskiej a nawet Ulan-Majoratu (powiat radzyński).

Inspiracją dla uczestników była osoba i twórczość Bolesława Leśmiana, poety, pisarza i publicysty, dla którego rok 2017 jest zarówno 140. rocznicą jego urodzin jak i 80. rocznicą śmierci. Przedstawienie twórczości poety stanowiło spore wyzwanie dla recytatorów, ale również dla jury. Celem organizatorów turnieju było zachęcenie zarówno młodzieży jak i dorosłych do częstszego recytowania poezji, dzięki której możemy wyrażać i mówić o swoich emocjach oraz o potrzebie wspólnej rozmowy, która w dzisiejszej dobie przekazu obrazkowego zanika.

Podczas dwudniowego konkursu, uczestnicy mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie przed jury złożonym z Anny Kistelskiej (polonistki i organizatorki konkursów recytatorskich), Beaty Paradowskiej-Hordejuk (nauczycielki języka polskiego i recytatorki) oraz Jarosława Zonia (dziennikarza Radia Lublin i utytułowanego recytatora), którzy docenili wkład i zaangażowanie uczestników konkursu oraz ich instruktorów i opiekunów. W finale znalazło się 29 laureatów, którzy otrzymali nagrody i wyróżnienia spośród 101 recytatorów obecnych na konkursie.

Zwieńczeniem wydarzenia był występ dziesięciu laureatów konkursu, który odbył się 12 grudnia 2017 r. w Czarnej Sali Centrum Kultury w Lublinie. W protokole końcowym jury podkreśliło zróżnicowany poziom konkursu oraz zachęcali uczestników i instruktorów do swobody w wyborze repertuarów na konkursy zaplanowane w przyszłości. Artur Sępoch – dyrektor WOK, podziękował wszystkim przybyłym za obecność, a także życzył dalszych sukcesów w Nowym Roku. Więcej informacji odnośnie laureatów, nagrodzonych a także
o samym konkursie można znaleźć na stronie internetowej WOK www.wok.lublin.pl
w zakładce Kultura Żywego Słowa.

tekst i foto: Piotr Jaworski

 

Leave A Comment