fbpx

Muzeum w Pałacu Lubomirskich.

28 grudnia 2017
1 914 Views

Dotychczasowa własność Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Pałac Lubomirskich znajdujący się przy Placu Litewskim w Lublinie, został zakupiony przez Muzeum Lubelskie w celu utworzenia tam Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Fundusze na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Minister Piotr Gliński przekazał Muzeum Lubelskiemu dotację celową w wysokości 10 985 000 zł na zakup zabytkowego budynku. Ideą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej jest utworzenie oddzielnej instytucji kultury upamiętniającej, badającej oraz popularyzującej dorobek Polaków zamieszkujących ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej ze szczególnym uwzględnieniem okresu I Rzeczypospolitej.

Pałac Lubomirskich (nazywany również namiestnikowskim lub poradziwiłłowskim) swoją historią sięga XVI wieku. W 1683 r. na zamówienie Józefa Karola Lubomirskiego, dwór należący do Firlejów został przebudowany na okazały pałac. Do roku 1805 budynek był własnością prywatną, a następnie został odstąpiony rządowi austriackiemu na cele wojskowe. W roku 1830, po zniszczeniu przez pożar, pałac został odbudowany wedlug projektu Henryka Marconiego, w charakterystycznym dla tego okresu stylu klasycystycznym.

 

Pałac Lubomirskich jest związany z ważnymi wydarzeniami XIX i XX wieku.

W okresie zaborów mieściła się tu siedziba rosyjskiego, a od 1915 roku austriackiego generał-gubernatora. W nocy z 6 na 7 listopada 1918 roku w pałacu utworzono rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Od 1918 mieściło się tu Dowództwo Okręgu Garnizonu oraz dowództwo Okręgu Korpusu Nr II; W okresie międzywojennym do budynku wprowadziły się instytucje Urzędu Wojewódzkiego. Po II wojnie światowej Pałac Został przekazany Uniwersytetowi Marii Curie-Skłodowskiej i od tamtej pory funkcjonuje jako Wydział UMCS, pierwotnie prawa, obecnie politologii.

 

Leave A Comment