fbpx

Krasna Chata

19 września 2018
2 347 Views

kiedy pachnie ziołami i dobrym jedzeniem

Wnętrze jest przytulne i znajduje się w nim dużo elementów związanych z tradycją i kulturą Lubelszczyzny. Nad głowami wirują pająki z kolorowej bibuły, na ścianach wiszą ikony i malowane na drewnie anioły, a kredens pełen jest miejscowych wiktuałów. Usytuowana przy drodze między Krasnymstawem a Izbicą „Krasna Chata” to dużo więcej niż tradycyjna restauracja.

Historia tego miejsca jest związana z pewnego rodzaju posłaniem. Chata powstała nie tylko po to, aby dobrze nakarmić gości, ale również po to, aby ci sami goście wyjechali stąd z poczuciem, że poznali nasz region od strony tradycyjnych lokalnych smaków oraz pięknego rękodzielnictwa, z którego słyną nasze okolice – mówi Dorota Sawa, prezes Agencji Rozwoju Lokalnego, która zarządza restauracją.

Poduszka z melisą

Okolice „Krasnej Chaty” to również zagłębie plantacji ziół. Skoro znajduje się tu tyle dobra i potencjału mieszkańców – dlaczego tego nie wykorzystać? Stąd w chacie kolekcja poduszek wypełnionych melisą, pokrzywą, miętą czy innymi ziołami. Tereny wokół Krasnegostawu od zawsze słyną z rękodzieła. Głównie z szydełkowania i różnych wyrobów z drewna. W „Krasnej Chacie” można kupić rękodzieło tworzone przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych oraz Stowarzyszenia Twórców Paleta – oprócz aniołów i ikon, drewniane i szmaciane zabawki, a także malarstwo olejne. Na kredensie w drewnianych skrzynkach leżą równo poukładane mydełka – z czarnuszką, lawendą, węglem. Idealne na prezent dla każdego i o każdej porze roku.

Tarciuchy i golasy izbickie

W menu „Krasnej Chaty” króluje polska kuchnia z mocnymi akcentami lokalnymi. Smażone na złoto tarciuchy podane ze śmietaną lub gulaszem to znakomite placki ziemniaczane. Z kolei golasy izbickie przygotowuje się z kaszy gryczanej z serem i pieczonym boczkiem, które podaje się uformowane w kotlety i upieczone. Oprócz aromatycznej kawy do picia możemy zamówić Oranżadę Kąkolewnicką lub domowy kompot. Jeśli deser, to wykwintna szarlotka lub placek ze śliwkami pod bezową chmurką.

Bo „Krasna Chata” to nie tylko znakomita kuchnia, nad którą czuwa p. Lodzia Śledź, ale również bogaty asortyment rozmaitych produktów tradycyjnych, których większość szczyci się 25-letnią recepturą oraz marką Produkt Lokalny Krasna Chata. Możemy tu kupić czosnek z Płonki, w którym specjalizuje się Stowarzyszenie „Gospodynie na Straży”, ketchup z cukini według receptury Koła Gospodyń Wiejskich Dobryniów nad Wieprzem, syrop z mięty i pokrzywy z przepisu Centrum Edukacji Zielarskiej „Tymiankowy Smak Fajsławic”, piwo z browaru INCOGNITO z Kraśniczyna, sery od Jerzego Monia z Krupego i wiele gatunków ziół zbieranych w Łopienniku. Każdy słoik czy butelka posiada etykietę z informacją, skąd przepis pochodzi i kto jest jego autorem. – Nieustannie szukamy czegoś nowego, bo zależy nam i na aktywizacji, i na wspieraniu lokalnej przedsiębiorczości. Stawiamy na produkty tradycyjne i zdrową żywność. Jako LGD popularyzujemy zakupy prosto od rolnika, co stosujemy w „Krasnej Chacie” od początku jej istnienia – zaznacza Dorota Sawa. Ale Krasna Chata nie ogranicza oferty tylko do produktów z okolic Krasnegostawu. Znajdziemy tu również soki i przetwory z Frux-Solis z Mikołajówki koło Urzędowa, naturalnie tłoczone soki Adamów z Roztocza, Krówki Bychawskie i wiele innych.

Czynne przez cały rok

Planując urlop, pamiętajmy, że „Krasna Chata” znajduje się na terenie wyjątkowo sprzyjającym turystyce. W pobliżu biegnie Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, są tu ośrodki jeździeckie, ruiny pałacu w Stryjowie, liczne szlaki turystyczne, które wiodą m.in. przez malownicze wąwozy. Można pływać kajakiem lub latać na paralotni. Tutejsze lasy pełne są grzybów, a usytuowany kilkanaście kilometrów dalej Krasnystaw szczyci się zabytkową architekturą. Na terenie dawnego stawu, od którego miejscowość wzięła nazwę, znajduje się jedyny na Lubelszczyźnie Ogród Biblijny, z czterema tysiącami roślin. Okolice Krasnegostawu mają odpowiednie zaplecze noclegowe – dla bardziej wymagających i dla tych, którzy lubią uroki agroturystyki.

Również w „Krasnej Chacie” sezon trwa cały rok. – Jesteśmy restauracją rodzinną. Organizujemy kameralne przyjęcia rodzinne, jubileusze, razem z dziećmi i młodzieżą pieczemy świąteczne pierniki, odbywają się tu spotkania ze św. Mikołajem czy wielkanocnym zajączkiem. Organizujemy także bardzo lubiane przez naszych gości koncerty bardów – mówi Dorota Sawa.

„Krasną Chatę” dobrze widać z drogi. Kilka razy w roku na posesji wokół budynku odbywają się jarmarki świąteczne i niedzielne kiermasze. Można wówczas kupić wszystko, co potrzebujemy, np. na święta Bożego Narodzenia – od choinki po stroiki i bombki. To również okazja do zamówienia świątecznych potraw. Nic dziwnego, że na całej Lubelszczyźnie „Krasna Chata” kojarzona jest z tym, co najlepsze.

www.krasnachata.pl

adres: Izbica, Wał 42

tel.: +48 515 095 657

czynne od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 21.00

Leave A Comment