W sali Muzeum Lubelskiego w Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX w. poznaliśmy program obchodów 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej. Główne obchody zostały zaplanowane na okres 1 maja – 1 lipca 2019 roku, obejmując zasięgiem dwie ważne rocznice: 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja) oraz dzień zawarcia Unii Lubelskiej (1 lipca). W organizację wydarzeń aktywnie włączyły się miasta partnerskie i zaprzyjaźnione, lubelskie szkoły i uczelnie oraz wiele instytucji naukowych i kulturalnych w kraju i za granicą.
– To właśnie w Lublinie, już w XVI wieku podkreślano wartości i idee, które z czasem posłużyły za fundamenty Unii Europejskiej. Miasto Lublin za sprawą Unii Lubelskiej stało się swoistym źródłem współczesnej Europy, będącej mozaiką wielu narodów i kultur. Przed nami także 15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Pragniemy odwołać się do słów św. Jana Pawła II świętując ten rok pod hasłem „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” pokazując przy tym, jak z dziedzictwa i doświadczeń Unii Lubelskiej czerpać i budować przyszłość Unii Europejskiej. Pamiętając o historii, tworzymy teraźniejszość i przyszłość. 4 lutego podpisaliśmy w Wilnie list intencyjny między Wilnem a Lublinem, który daje formalny początek współpracy w dziedzinach oświaty, nauki, kultury i przedsiębiorczości. Wkrótce zwieńczy go umowa partnerska obu miast, a tymczasem już planujemy wspólne konferencje naukowe, udział w festiwalach i imprezach. Współpraca ta ma odzwierciedlenie w bogatym programie jubileuszu 450. rocznicy Unii Lubelskiej. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Główne obchody – UNIA NARODÓW, KULTUR, LUDZI
Główne obchody zainaugurujemy z początkiem weekendu majowego.Sezon Lublin (28 kwietnia – 5 maja) będzie doskonałą okazją by lepiej poznać nasze miasto podczas licznych spacerów i wydarzeń. W tym roku w ofercie znajdzie się ponad 100 wydarzeń dedykowanych Unii Lubelskiej, m.in. spacery tematyczne, wycieczki rowerowe śladami Unii Lubelskiej, wycieczki biegowe, warsztaty artystyczne i kulinarne, zwiedzanie obiektów związanych z podpisaniem aktu unii a nawet próba złamania kodu Jana Matejki w Archiwum Kryminalnym.
1 maja świętować będziemy 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, w związku z tym wyjątkowym jubileuszem w dniach 1-5 maja odbędzie się w Lublinie Tydzień Europejski. Z tej okazji 1 maja zaplanowano specjalny piknik rodzinny na placu Litewskim „Unia na Litewskim”połączony z wieczornym mappingiem na budynkach wokół placu Litewskiego. W ciągu całego tygodnia majówki swoje drzwi otworzą obiekty, które skorzystały z dofinansowania Unii Europejskiej. 3 maja plac Litewski zamieni się w scenę, na której wysłuchamy koncertu filharmonicznego (kompozycje polskie, litewskie oraz finałowe wykonanie Ody do radości – hymnu Unii Europejskiej), a po koncercie nastąpi inauguracja pokazów na fontannach multimedialnych na placu Litewskim – w tym roku specjalny pokaz „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” inspirowany historią i dziedzictwem Unii Lubelskiej. Scenariusz pokazu przygotowuje Łukasz Witt-Michałowski.
Kolejnym punktem programu będzie wielkie święto nauki: Kongres Dwóch Unii (13-15 maja), którego celem jest konfrontacja idei Unii Lubelskiej w kontekście Unii Europejskiej. Myśliciele i naukowcy z całej Europy zjadą do Lublina by debatować nad przyszłością Unii Europejskiej, zastanowić się jak czerpać doświadczenia z przeszłości oraz zdiagnozować jakie wyzwania stawia przed nami Unia Europejska. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. prof. Robert Frost oraz prof. Tomas Venclowa. W ramach Kongresu odbędzie się sesja Europejskiego Znaku Dziedzictwa„Święto dwóch unii – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” (13-14 maja), na którą zaproszeni zostali profesorowie historycy z Wielkiej Brytanii, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Wydział Politologii UMCS przygotowuje panel Wspólnotowość i samorządność (15 maja) a Wojewódzki Konserwator Zabytków sesję pt. „Gotycki Lublin z czasów Unii Lubelskiej” (15 maja).
23 maja Lublin ponownie stanie się sportową stolicą Polski za sprawą Mistrzostw Świata FIFA U-20, podczas których Lublin będzie jednym z miast gospodarzy tej imprezy. Na lubelskim stadionie odbędzie się dziewięć meczów: sześć spotkań fazy grupowej A i C (23, 24, 26, 27, 29 oraz 30 maja). W kolejnym etapie rozgrywek na Arenie Lublin odbędą się dwa mecze 1/16 finału (3 i 4 czerwca), a z kolei 11 czerwca zostanie rozegrane jedno z dwóch spotkań półfinałowych.
W okresie wiosenno-letnim w przestrzeni miasta będzie można uczestniczyć w licznych wydarzeniach kulturalnych dedykowanych 450. rocznicy Unii Lubelskiej. Inauguracja programu kulturalnego nastąpi podczas wyjątkowegoFestiwalu Chórów Miast Partnerskich, podczas którego zaprezentowany zostanie specjalnie napisany dla Lublina na tę wyjątkową okazję utwór. Noc Kultury (1/2 czerwca) w tym roku powstaje we współpracy z Wilnem, do którego lubelscy artyści przyjadą z rewizytą 15/16 czerwca i zaprezentują swoje lubelskie inspiracje. W dniach 14-15 czerwca odbędzie się Festiwal Legend Lubelskich. Na czas trwania festiwalu Rynek Starego Miasta zamieni się w magiczny tygiel, w którym mieszają się wydarzenia i bohaterowie mniej lub bardziej znanych historii Lublina: ze średniowiecza, renesansu, oświecenia, baroku i międzywojnia. W kolejny weekend, 21-23 czerwca w ramach Międzynarodowego Festiwalu Renesansu miasto zostanie opanowane przez taniec, muzykę, teatr i historyczną żonglerkę flagami okresu Jagiellonów. Zaplanowana jest wystawa kostiumologiczna z pokazem mody dworskiej a także bal renesansowy w strojach z epoki. Nie zabraknie też wykładów, spacerów i warsztatów tematycznych. Festiwal czerpie inspiracje z kultury dworskiej, ze źródeł „historii żywej”.
450. urodziny Unii Lubelskiej
Obchody potrwają cały weekend od 28 czerwca (dzień przyjęcia Unii Lubelskiej w 1569 r.) – 4 lipca (dzień ratyfikacji Unii Lubelskiej przez króla Zygmunta Augusta). W trakcie tygodnia 450. urodzin Unii Lubelskiej odbędą się w Lublinie inscenizacje, pokazy i rekonstrukcje historyczne, stacjonować będą obozy szlachty polskiej i litewskiej, koncerty muzyki dawnej i współczesnej. Podczas Festiwalu Inne Brzmienia Art’n Music Festivalpojawi się silna reprezentacja artystów litewskich, a 30 czerwca cały Lublin zaśpiewa Te Deum Laudamus (według tradycji pieśń odśpiewaną po podpisaniu Unii Lubelskiej) oraz odbędzie się premiera oratorium „(po)mosty” Piotra Selima z udziałem lubelskiego chóru Kantylena.
Oficjalne obchody 1 lipca, w Dniu Unii Lubelskiej rozpoczną się mszą św w Bazylice OO. Dominikanów, po której nastąpi Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin, w której udział zapowiedziały liczne delegacje zagraniczne i zaproszeni goście. Po południu na błoniach pod Zamkiem odbędzie się piknik rodzinny a wieczorem widowisko multimedialne.
Początek lipca to również organizowane przez federację Pueri Cantores spotkanie chórów dziecięcych podczas Kongresu Ut unum sint (4-7 lipca) z krajów takich jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Kolumbia, Ukraina, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia, Republika Demokratyczna Konga, Liban oraz chóry Polskiej Federacji Pueri Cantores. Łącznie w wydarzeniu planowany jest udział 1500 uczestników. W tym samym czasie do Lublina przyjadą też zespoły z Polski i Litwy oraz terenów dawnych kresów wschodnich by uczestniczyć w organizowanym przez Zespół Pieśni i Tańca Festiwalu Dwojga Narodów (5-7 lipca). Jednym z głównych wykonawców będzie polonijny Zespół Pieśni i Tańca „WILIA” z Wilna.
W dniach 15-16 lipca Unia Szlaków „Zachód – Wschód” przygotowuje organizację Kongresu Europejskich Szlaków Sejmu Unii Lubelskiej.
16-18 sierpnia odbędzie się Jarmark Jagielloński, którego historia nawiązuje do lubelskich jarmarków, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy.
Na zakończenie sezonu wakacyjnego zaplanowana została specjalna edycja Europejskiego Festiwalu Smaku „Litwa” (2-8 września), dedykowana 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Podczas Jarmarku Inspiracji na Starym Mieście w Lublinie zaprezentują się wystawcy z Litwy, Polski oraz całej Europy. Będzie to czas koncertów, spotkań z poetami, spektakli oraz wystaw (w tym wystawa ikon połączona z warsztatami pisania ikon i lekcjami rysunku dla dzieci i dorosłych).
20 września podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich odbędzie się rekonstrukcja uczty, która odbyła się po podpisaniu Unii Lubelskiej. 23-24 września spotkamy się na kolejnym już Kongresie Inicjatyw Europy Wschodniej, podczas którego politycy Europy Wschodniej będą mieli okazję się spotkać w obliczu tak ważnych jubileuszy jak: 450-lecia Unii Lubelskiej, 10-lecia obecności Polski w Partnerstwie Wschodnim i 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej.
Z okazji jubileuszu 450. rocznicy Unii Lubelskiej Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu kolekcjonerską monetę a w dniach 1-19 lipca Oddział Okręgowy NBP w Lublinie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie będzie prowadził dla dzieci spędzających wakacje w mieście akcję lato z bankiem centralnym pod hasłem „Orzeł i Pogoń na monetach, czyli o unii monetarnej Polski i Litwy”. Dodatkowo Poczta Polską opracowuje znaczek pocztowy dedykowany 450. rocznicy Unii Lubelskiej.
Wydarzenia kulturalne będą również realizowane w dzielnicach Lublina – pojawią się specjalne programy w ramach projektu Dzielnice Kultury (nabór ruszy w marcu) oraz nowością będzie Unia w Dzielnicach – po wielkim sukcesie pikników dzielnicowych „Drogi Wolności” w czerwcu i lipcu 2018r. organizowanych przez Centrum Kultury, w których uczestniczyło każdorazowo tysiące lublinian, w 2019 roku zapraszamy na kolejne wyjątkowe wydarzenie. Każdego dnia odbędą się m.in. spektakle, adresowane do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach projektu zaplanowano kilkanaście wydarzeń teatralnych w dzielnicach Lublina.
Włącz się!
Program obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej ma charakter otwarty, jest nastawiony na współtworzenie z mieszkańcami miasta. Wkrótce zostanie ogłoszony otwarty nabór tematycznych inicjatyw mieszkańców, spośród których wybranych zostanie 10 najciekawszych, odnoszących się do tematu Unii Lubelskiej. Ich autorzy otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne, dzięki czemu będą mogli zrealizować swoje pomysły. Organizatorem konkursu inicjatyw mieszkańców jest Fundacja Działań Edukacyjnych KreAdukacja. Miejski Aktywator Młodzieżowy – 450-lat Unii Lubelskiej to roczny program wsparcia inicjatyw skierowany do młodzieży w wieku 14-18 lat, która w grupach projektowych będzie opracowywać i realizować mini-projekty tematycznie powiązane z jubileuszem, wzmacniające inicjatywność i kreatywność uczestników. Organizatorem jest Fundacja Sempre a Frente.
Program edukacyjny
Program edukacyjny przygotowany wspólnie z Wydziałem Oświaty i Wychowania zostanie zainaugurowany wraz z rozpoczęciem drugiego semestru w szkołach lekcjami o Unii Lubelskiej, realizowanymi według uniwersalnego scenariusza opracowanego przez nauczycieli z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. Scenariusz jest dostępny do pobrania na stronie unia.lublin.eu. Poza lekcjami i wycieczkami tematycznymi uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w konkursie historycznym i fotograficznym inspirowanym Unią Lubelską (organizatorem konkursów jest III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej).
Dla młodszych uczniów zostały opracowane specjalne programy i atrakcje przybliżające historię naszego miasta, m.in. powstanie kolekcja 10 lalek artystycznych wzorowanych na obrazie Jana Matejki, a także na źródłach historycznych. Kolekcja będzie wystawiona w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie oraz prezentowana w szkołach podstawowych (klasy 1-3) i przedszkolach (grupy 4-5-latków), znajdujących się na terenie miasta. Wystawie lalek będzie towarzyszyć historyczne przedstawienie, zabawy z obrazem Jana Matejki oraz warsztaty artystyczne. Zwieńczeniem projektu będzie wielka, unijna Gala Przedszkolaków przygotowana przez lubelskie przedszkola.
Teatr im. H. Ch. Andersena w okresie wiosenno-letnim przygotowuje plenerowy spektakl lalkowy o Unii Lubelskiej – wyjątkową produkcję adresowaną do najmłodszych mieszkańców miasta. Spektakl będzie inscenizacją minionych wydarzeń związanych z Unią Lubelską, a całość produkcji formą będzie nawiązywać do dawnych teatrzyków objazdowych. Sceny będą umiejscowione w różnych miejscach Starego Miasta, gdzie rozgrywała się większość wydarzeń związanych z Unią Lubelską.
Wspólnie z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zostanie opracowany i uruchomiony portal poświęcony Unii Lubelskiej. Portal z jednej strony opowiadałby o tym jak doszło do zawarcia Unii (wymiar polityczny), a z drugiej strony będzie to opowieść o Lublinie w tym okresie (jak wyglądał, kto w nim żył). Warto przypomnieć, że był to złoty okres naszego miasta. Portalowi towarzyszyć będzie wydawnictwo o charakterze edukacyjnym „Elementarz Unii Lubelskiej” prezentujący to wydarzenie poprzez kilkadziesiąt haseł odnoszących się pośrednio i bezpośrednio do Unii Lubelskiej.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego przy wsparciu Miasta Lublin przygotowała cykl otwartych wykładów „Unia Lubelska i jej tradycje”. Wykłady będą się odbywać raz w miesiącu od lutego do grudnia. Podsumowaniem wykładów będzie wydawnictwo zbierające wszystkie materiały wypracowane podczas spotkań.
Informacje dodatkowe
-
Rok 2019 został ustanowiony Rokiem Unii Lubelskiej Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20 lipca 2018 r.
-
1 lipca jest ustanowiony Dniem Sejmu Polskiego Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 czerwca 2015 r. oraz Dniem Unii Lubelskiej zgodnie z Uchwałą nr 292/X/2015 Rady Miasta Lublin z dnia 22 października 2015 r.
W 2015 roku Miasto Lublin oraz obiekty związane z zawarciem Unii Lubelskiej zostały uhonorowane Znakiem Dziedzictwa Europejskiego – wyróżnieniem przyznawanym obiektom, zarówno materialnym jak i niematerialnym, które posiadają zasadnicze znaczenie dla historii i dziedzictwa kulturowego Europy. Unia polsko-litewska była ważnym wydarzeniem w dziejach nie tylko Lublina, Polski, ale całej Europy, m.in. z uwagi na jej pokojowy, partnerski i kompromisowy charakter. Unia zawarta w 1569 roku gwarantowała wzajemną tolerancję narodowościową i wyznaniową oraz równe prawa stanowe w Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Jest dziedzictwem europejskim, stanowiąc archetyp Unii Europejskiej w budowaniu federacji państw i społeczeństw obywatelskich współczesnej Europy.
Podczas Gali Programowej Unii Lubelskiej można było usłyszeć trzy utwory z Tabulatury Jana z Lublina: Rex, Szewczyk, Taniec Hajducki oraz fragment utworu „Proporzec albo hołd pruski”, fraszkę „Na lipę”, Pieśń IX (Księgi Pierwsze) oraz Pieśń XIV (Księgi Wtóre) Jan Kochanowskiego. Galę poprowadzili Poławiacze Pereł Improv Teatr a oprawę muzyczną zapewnił Michał Iwanek i Kobiety Których Nie Ma.
Program jubileuszu 450 lat Unii Lubelskiej „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”
PROGRAM EDUKACYJNY
Unia Lubelska w każdej szkole / od 25 lutego
lekcje o znaczeniu Unii Lubelskiej realizowane według uniwersalnego scenariusza opracowanego przez nauczycieli z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej. Scenariusz jest dostępny do pobrania na stronie www.unia.lublin.eu. Poza lekcjami i wycieczkami tematycznymi uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w miejskich konkursach: historycznym i fotograficznym inspirowanych Unią Lubelską (organizatorem konkursów jest III Liceum Ogólnokształcącym im. Unii Lubelskiej).
Unia Lubelska w każdym przedszkolu / program całoroczny
Specjalny program skierowany do lubelskich przedszkolaków zakończony wielką unijną galą przygotowaną przez lubelskie przedszkola.
Forum Tras Podziemnych / 8-10 marca
Jest cyklicznym spotkaniem podmiotów prowadzących różne obiekty podziemne w całej Polsce. Służy rozwijaniu wzajemnych kontaktów i wymianie doświadczeń pomiędzy nimi. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski. Co roku uczestników forum gości inny ośrodek, będący członkiem tej organizacji.
Gospodarzem tegorocznego XVIII Forum Tras Podziemnych, które odbędzie się w Lublinie będzie Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” – Lubelska Trasa Podziemna.
Lalkowa Unia Lubelska (kolekcja lalek artystycznych wzorowanych na obrazie Jana Matejki Unia Lubelska)
Powstanie kolekcja 10 lalek artystycznych wzorowanych na obrazie Jana Matejki i innych źródłach historycznych. Kolekcja będzie wystawiona w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie oraz prezentowana w szkołach podstawowych (klasy 1-3) i przedszkolach (grupy 4-5-latków) znajdujących się na terenie miasta. Wystawie lalek będzie towarzyszyć historyczne przedstawienie, zabawy z obrazem Jana Matejki oraz warsztaty artystyczne.
Plenerowy spektakl lalkowy o Unii Lubelskiej
Teatr im. H. Ch. Andersena w okresie wiosenno-letnim przygotowuje wyjątkową produkcję
i realizację plenerowego spektaklu lalkowego adresowanego do najmłodszych mieszkańców miasta. Spektakl będzie inscenizacją minionych wydarzeń związanych z Unią Lubelską a całość produkcji formą będzie nawiązywać do dawnych teatrzyków objazdowych. Sceny będą umiejscowione w różnych miejscach Starego Miasta, gdzie rozgrywała się większość wydarzeń związanych z Unią Lubelską.
Edukacyjny portal o Unii Lubelskiej oraz wydawnictwo „Elementarz Unii Lubelskiej” wspólnie z Ośrodkiem „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zostanie opracowany i uruchomiony portal poświęcony Unii Lubelskiej. Portal będzie miał charakter edukacyjny. Z jednej strony będzie opowiadał o tym jak doszło do zawarcia Unii (wymiar polityczny) a z drugiej strony będzie to opowieść o Lublinie w tym okresie (jak wyglądał, kto w nim żył). Warto przypomnieć, że był to złoty okres naszego miasta. Portalowi towarzyszyć będzie wydawnictwo o charakterze edukacyjnym „Elementarz Unii Lubelskiej” prezentujący to wydarzenie poprzez kilkadziesiąt haseł odnoszących się pośrednio i bezpośrednio do Unii Lubelskiej.
Cykl otwartych wykładów „Unia Lubelska i jej tradycje” / luty- grudzień
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego przy wsparciu Miasta Lublin przygotowała cykl otwartych wykładów „Unia Lubelska i jej tradycje”. Wykłady będą się odbywać raz w miesiącu, od lutego do grudnia. Podsumowaniem wykładów będzie wydawnictwo zbierające wszystkie materiały wypracowane podczas spotkań.
Unia w dzielnicach
Po wielkim sukcesie pikników dzielnicowych „Drogi Wolności” w czerwcu i lipcu 2018r. organizowanych przez Centrum Kultury, w których uczestniczyło każdorazowo tysiące lublinian, w 2019 roku zapraszamy na kolejne wyjątkowe wydarzenie. Każdego dnia prezentacji odbędą się m.in. spektakle, adresowane do różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. W ramach projektu zaplanowano kilkanaście wydarzeń teatralnych w różnych dzielnicach Lublina
Publikacje i wydawnictwa poświęcone tematyce Unii Lubelskiej m.in.:
-
wznowienie wydania książki prof. Jerzego Kłoczowskiego „Unia lubelska. Lublin – miasto Unii – w wersji dwujęzycznej (polski i angielski)
-
specjalny tom wydawniczy Instytutu Książki w serii W Kręgu Paryskiej Kultury – Polska – Litwa
-
wydawnictwa Archiwum Państwowego w Lublinie
-
Sztuka Lublina – wydawnictwo pokonferencyjne
GŁÓWNE OBCHODY – UNIA NARODÓW, KULTUR, LUDZI
Sezon Lublin / 28 kwietnia – 5 maja
ponad 100 wydarzeń dedykowanych Unii Lubelskiej, m.in. spacery tematyczne, wycieczki rowerowe śladami Unii Lubelskiej, wycieczki biegowe, warsztaty artystyczne i kulinarne, zwiedzanie obiektów związanych z podpisaniem aktu unii a nawet próba złamania kodu Jana Matejki w Archiwum Kryminalnym.
Tydzień Europejski / 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej / 1-5 maja
„Unia na Litewskim” / 1-5 maja
-
piknik rodzinny połączony z wieczornym mappingiem na budynkach wokół pl. Litewskiego, rodzinne zabawy, spektakle, koncerty
-
koncert filharmoniczny na placu Litewskim / 3 maja
-
kompozycje polskie, litewskie oraz Oda do Radości (hymn Unii Europejskiej),
-
inauguracja pokazów na fontannach multimedialnych na placu Litewskim / 3 maja
-
premierowy, specjalny pokaz „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” inspirowany historią i dziedzictwem Unii Lubelskiej. Scenariusz pokazu przygotowuje Łukasz Witt-Michałowski.
Dni otwarte Funduszy Europejskich / 1-5 maja
w ciągu całego tygodnia majówki swoje drzwi otworzą obiekty, które skorzystały z dofinansowania Unii Europejskiej.
Kongres Dwóch Unii / 13-15 maja
Debaty, konferencje, spotkania. Myśliciele i naukowcy z całej Europy zjadą do Lublina by debatować nad przyszłością Unii Europejskiej, zastanowić się jak czerpać z doświadczeń Unii Lubelskiej oraz zdiagnozować wyzwania stawiane przed nami przez Unię Europejską. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. prof. Robert Frost oraz prof. Tomas Venclowa. W ramach Kongresu odbędzie się
„Święto dwóch unii – od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej” – sesja Europejskiego Znaku Dziedzictwa / 13-14 maja
Zaproszeni zostali profesorowie historycy m.in. z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, oraz 38 depozytariuszy Znaku Dziedzictwa Europejskiego z całej Europy.
Organizator: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków
Konferencja „Wspólnotowość i samorządność” organizowana przez Wydział Politologii UMCS /15 maja
Konferencja organizowana przez Wydział Politologii UMCS z udziałem politologów i polityków. Konferencja będzie się składać z sesji „Europa w Brutalnym Świecie” oraz „Samorządowe tradycje dwóch Unii”. Po sesjach odbędzie się dyskusja na temat historii samorządów w Polsce i na Litwie oraz przekształceń samorządów w państwach Europy Środkowej i Wschodniej, obecnej kondycji
i problemów.
Organizator: Wydział Politologii UMCS
Sesja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Gotycki Lublin z czasów Unii Lubelskiej” / 15 maja
Sesja organizowana przez Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Lubelski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. W programie przewidziano wystąpienia, które na podstawie badań konserwatorskich, architektonicznych i archeologicznych mają pokazać gotycką przeszłość wielu zabytków lubelskich w tym m.in. kościołów klasztornych oo. bernardynów, dominikanów, ss. Brygidek oraz pierwszego parafialnego kościoła Lublina p.w. św. Michała. Sesja będzie także okazją do zaprezentowania malarskiego przedstawienia architektury Lublina (świeckiej i sakralnej) z końca XVI wieku znajdującej się w kamienicy przy Rynku 8 i zagospodarowania obecnej ulicy Krakowskie Przedmieście w okresie średniowiecza.
Organizator: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków i Lubelski Oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków
Mistrzostwa Świata FIFA U-20 / 23 maja – 11 czerwca
Wielkie sportowe święto w Lublinie. Lublin będzie jednym z miast gospodarzy tej imprezy. Na lubelskim stadionie odbędzie się dziewięć meczów: sześć spotkań fazy grupowej A i C (23, 24, 26, 27, 29 oraz 30 maja). W kolejnym etapie rozgrywek na Arenie Lublin odbędą się dwa mecze 1/16 finału (3 i 4 czerwca), a z kolei 11 czerwca zostanie rozegrane jedno z dwóch spotkań półfinałowych.
Festiwal Chórów Miast Partnerskich / 30 maja – 1 czerwca
Chóry z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy, prezentacja utworu specjalnie napisanego dla Lublina na tę wyjątkową okazję. Festiwal Chórów Miast Partnerskich Lublina jest inicjatywą wywodzącą się ze środowiska akademickiego. Jego inicjatorką jest prof. dr hab. Urszula Bobryk – prorektor ds. studenckich UMCS oraz dyrygentka i kierownik artystyczny Chóru Akademickiego im. Jadwigi Czerwińskiej. Ideą przyświecającą powstaniu tego Festiwalu była wymiana doświadczeń muzyków z różnych krajów, a także promocja oraz rozsławienie polskiej muzyki chóralnej na arenie międzynarodowej. Inicjatywa stanowiła początek międzynarodowej współpracy kulturalnej. Miała także na celu budowanie dobrego wizerunku Lublina przez organizację i promocję wydarzenia artystycznego oraz kulturalnego. Festiwal od jego pierwszej edycji jest współorganizowany przez Prezydenta Miasta Lublin oraz Rektora UMCS.
Organizator: Miasto Lublin, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Filharmonia Lubelska im. H. Wieniawskiego.
Noc Kultury w Lublinie / 1/2 czerwca) oraz Noc Kultury w Wilnie 15/16 czerwca
Podczas tegorocznej lubelskiej Nocy Kultury pojawi się reprezentacja litewskich artystów m.in. z Wilna, Kowna (Europejska Stolica Kultury 2022) i Poniewieża (miasto partnerskie) a w połowie czerwca lubelscy artyści wybiorą się z rewizytą na Nocy Kultury w Wilnie (15/16 czerwca). Będzie to wymiana inspiracji, prezentacja wspólnego dziedzictwa.
Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i wszystkich tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Festiwal Legend Lubelskich / 14-15 czerwca
Na czas trwania festiwalu Rynek Starego Miasta zamieni się w magiczny tygiel, w którym mieszają się wydarzenia i bohaterowie historii Lublina: ze średniowiecza, renesansu, oświecenia, baroku i międzywojnia. Głównym celem wydarzenia jest przybliżenie mieszkańcom Lublina miejskich legend a także mniej znanych faktów z historii Lublina. Rynek Starego Miasta oraz przylegające do niego ulice stają się miejscem inscenizacji, działań teatralnych i muzycznych odtwarzających wydarzenia i klimat minionych czasów. Uczestnicy mają okazję zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez stulecia obrosły legendami, wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych działaniach z dawnych epok.
Festiwal Legend Lubelskich 2019 organizowany będzie ze środków Programu Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020
Organizator: Miasto Lublin
Międzynarodowy Festiwal Renesansu / 21-23 czerwca
Miasto opanuje taniec, muzyka, teatr i historyczna żonglerka flagami okresu Jagiellonów. Zaplanowana jest wystawa kostiumologiczna z pokazem mody dworskiej a także bal renesansowy w strojach z epoki. Nie zabraknie też wykładów, spacerów i warsztatów tematycznych. Festiwal czerpie inspiracje z kultury dworskiej, ze źródeł „historii żywej”. W Festiwalu wezmą udział znane i cenione w świecie zespoły muzyki i tańca dawnego, jak zespół Remdih z Czech; Odpust Zupełny; Sbandieratori Belriguardo, Zespół Pawanilia, Belriguardo, Akademia Tańca Dawneg, Ana Yepes – tancerka, choreograf, badacz tańca (Uniwersytety w Madrycie i Hadze), a także jedyna w Polsce, profesjonalna grupa odtwarzająca komedię dell’ arte Trupa Komedianty z Krakowa. Artyści wspólnie podejmą działania edukacyjne, zaprezentują dworskie widowiska w zabytkowych przestrzeniach miasta Lublina.
Organizator: Fundacja Belriguardo – okno na historię i sztukę
450. URODZINY UNII LUBELSKIEJ / 28 czerwca – 4 lipca
28 czerwca (dzień przyjęcia Unii Lubelskiej) – 4 lipca (dzień ratyfikacji Unii Lubelskiej przez króla Zygmunta Augusta). Będzie to czas pokazów i rekonstrukcji rycerskich, stacjonować będą obozy szlachty polskiej i litewskiej, koncerty muzyki dawnej i współczesnej w tym m.in:
„Obóz szlachty polskiej i litewskiej” organizowany przez zespół Belriguardo oraz „W drodze do Unii Lubelskiej” przygotowywany przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej.
Premiera oratorium „(Po)mosty” Piotra Selima z udziałem lubelskiego chóru Kantylena.
Wspólne śpiewanie Te Deum Laudamus (według tradycji pieśń odśpiewaną po podpisaniu Unii Lubelskiej), wydarzenie organizowane przez Fundację Wspierania Edukacji Artystycznej i Twórczości Teatralnej EDUARTE.
Spotkanie przedstawicieli Polonii z całego świata / 30 czerwca
Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Wspólnota Polska – Dom Polonii w Lublinie
Dzień Unii Lubelskiej / 1 lipca
Oficjalne obchody – msza św w Bazylice O. Dominikanów i Uroczysta Sesja Rady Miasta Lublin, w której udział zapowiedziały liczne delegacje zagraniczne i zaproszeni goście. Po południu na błoniach pod Zamkiem odbędzie się piknik rodzinny a wieczorem widowisko multimedialne.
W przygotowanie programu Dnia Unii Lubelskiej zaangażowane będą także m.in.:
-
Fundacja „Via Jagiellonica”
-
Klasztor OO. Dominikanów w Lublinie
-
Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie
-
Muzeum Lubelskie w Lublinie
-
Oddział Miejski PTTK im. A. Janowskiego w Lublinie
-
Organizacja Turystyczna „Szlak Jagielloński”
-
Organizacja Turystyczna „Szlak Kupiecki”
-
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Lublinie
-
Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Lublinie
-
Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie
-
Unia Szlaków “Zachód – Wschód”
Festiwal Inne Brzmienia / 27-30 czerwca
Festiwal prezentujący najciekawszych wykonawców z Europy Wschodniej. Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival to festiwal umożliwiający obcowanie z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi na styku gatunków, tradycji i wpływów kulturowych. W tym roku pojawi się silna reprezentacja artystów litewskich.
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Kongresu Ut unum sint / 4-7 lipca
Spotkanie chórów dziecięcych z krajów takich jak: Litwa, Ukraina, Białoruś, Łotwa, Estonia, Węgry, Czechy, Słowacja, Rumunia ale także Kolumbia, Republika Demokratyczna Konga, Liban oraz chóry Polskiej Federacji Pueri Cantores. Łącznie w wydarzeniu planowany jest udział 1500 uczestników.
Organizator: Polska Federacja Pueri Cantores.
Festiwal Dwojga Narodów / 5-7 lipca
Zespoły z Polski i Litwy oraz terenów dawnych kresów wschodnich przyjadą by uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez Zespół Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej. Jednym z głównych wykonawców będzie polonijny Zespół Pieśni i Tańca „WILIA” z Wilna.
Organizator: Zespół Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej
Kongres Europejskich Szlaków Sejmu Unii Lubelskiej w Lublinie 15-16 lipca
Spotkanie organizowane przez Unię Szlaków „Zachód – Wschód”.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
Laur konserwatorski 2019 / 26 kwietnia
W 2019 roku zostaną wręczone nagrody w ramach dwudziestej edycji Wojewódzkiego Otwartego Konkursu o „Laur Konserwatorski”. Wśród kandydatów do wyróżnienia nagrodą, znajdują się gospodarze zabytków lubelskich, których historia wiążę się z Unią Lubelską.
Organizator: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Jarmark Jagielloński / 16-18 sierpnia
Historia festiwalu nawiązuje do lubelskich jarmarków, których początek sięga XV wieku. Wówczas szlak handlowy przebiegający przez Lublin sprowadzał do miasta kultury świata, podróżników, nomadów, handlarzy. W przeciągu dziesięciu lat istnienia festiwalu projekt ewoluował, stając się przestrzenią, w której prezentowana jest przede wszystkim kultura tradycyjna, wywodzącą się ze wsi, kultura adaptowana, a także ta przekazywana przez artystów działających w miastach.
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
Europejski Festiwal Smaku „Litwa” / 2-8 września
Dedykowany 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Podczas Jarmarku Inspiracji na Starym Mieście w Lublinie zaprezentują się wystawcy z Litwy, Polski oraz całej Europy. Będzie to czas koncertów, spotkań z poetami, spektakli oraz wystaw (w tym wystawa ikon połączona z warsztatami pisania ikon i lekcjami rysunku dla dzieci i dorosłych).
Organizator: Warsztaty Kultury w Lublinie
XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich oraz gości zagranicznych / 18-20 września
Zwołany w 450 rocznicę Unii Polsko-Litewskiej, która dla narodów naszej części Europy oznaczała długą historyczną drogę i w 30-lecie wielkiej transformacji 1989 roku, zwanej Jesienią Narodów, która dla końca XX stulecia była nie mniej znacząca niż Wiosna Ludów dla wieku XIX. Naukowcy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania o to, jak badać wielkie zmiany w historii, jak uchwycić ich doniosłość dziejową, jak poznawczo poszukiwać prawdy o procesach transformacji i o strukturach. Te pytania będą wyznaczały oś problemową sympozjów i klimat intelektualny debat i dyskusji podczas zjazdu. 20 września podczas XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich odbędzie się rekonstrukcja uczty, która odbyła się po podpisaniu Unii Lubelskiej.
Koordynator: prof. dr hab. Jan Pomorski
Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej / 23-24 września
Politycy Europy Wschodniej będą mieli okazję się spotkać w obliczu tak ważnych jubileuszy jak: 450-lecia Unii Lubelskiej, 10-lecia obecności Polski w Partnerstwie Wschodnim i 15-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej.
Organizator: Miasto Lublin
EDYCJE KOLEKCJONERSKIE
Srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 20 zł / 25 czerwca
Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę o nominale 20 zł.. Z tej okazji zorganizowana zostanie uroczysta prezentacja monety 26 czerwca 2019 r. w klasztorze OO. Dominikanów.
W dniach 1-19 lipca Oddział Okręgowy NBP w Lublinie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im Hieronima Łopacińskiego w Lublinie będzie prowadził dla dzieci spędzających wakacje w mieście akcję lato z bankiem centralnym pod hasłem „Orzeł i Pogoń na monetach, czyli o unii monetarnej Polski i Litwy”.
Znaczek pocztowy / lipiec. Dedykowany 450. rocznicy Unii Lubelskiej znaczek pocztowy przygotowany przez Pocztę Polską, nawiązujący do jubileuszu 450-lecia Unii Lubelskiej.
WŁĄCZ SIĘ W OBCHODY!
450-lat Unii Lubelskiej – konkurs inicjatyw mieszkańców
Program obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej ma charakter otwarty, jest nastawiony na współtworzenie z mieszkańcami miasta. Wkrótce zostanie ogłoszony otwarty nabór tematycznych inicjatyw mieszkańców, spośród których wybranych zostanie 10 najciekawszych, odnoszących się do tematu Unii Lubelskiej. Ich autorzy otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne, dzięki czemu będą mogli zrealizować swoje pomysły. Organizatorem konkursu inicjatyw mieszkańców jest Fundacja Działań Edukacyjnych KreAdukacja.
Miejski Aktywator Młodzieżowy – 450-lat Unii Lubelskiej
Program wsparcia inicjatyw – roczny program skierowany do młodzieży w wieku 14-18 lat, która w grupach projektowych będzie opracowywać i realizować mini-projekty tematycznie powiązane z jubileuszem, wzmacniające inicjatywność i kreatywność uczestników. Organizatorem jest Fundacja Sempre a Frente.
Program grantów i mikrograntów „Dzielnice Kultury”
Program dedykowany jest wzbogaceniu życia kulturalnego i społecznego w dzielnicach miasta. Projekty w ramach konkursu mogą składać zarówno mieszkańcy dzielnic (osoby fizyczne) jak i domy kultury oraz kluby osiedlowe, placówki oświatowe i uczelnie wyższe oraz samorządy studentów i koła naukowe, sektor pozarządowy, miejskie i lokalne grupy nieformalne. W tym roku preferowane są oferty współpracy włączające mieszkańców dzielnic Lublina w program obchodów 450. rocznicy podpisania Unii Lubelskiej. Nabór projektów zaplanowano na początku marca br. (więcej informacji: dzielnicekultury.lublin.eu).
Pełny program jubileuszu dostępny jest na stronie unia.lublin.eu
Materiały www.lublin.eu