fbpx

Otwarcie wystawy KOJARZ KOLAŻ

13 maja 2019
1 685 Views

Nieprzerwanie od 1985 roku Galeria Biała, funkcjonująca w ramach Centrum Kultury w Lubline, prezentuje nowe zjawiska sztuki współczesnej oraz promuje prace młodych polskich artystów. 10 maja w galerii odbyło się oficjalne otwarcie zbiorowej wystawy zatytułowanej „KOJARZ KOLAŻ”. Gra słów w tytule zwraca uwagę na istotę kolażu, który powstaje dzięki nieoczywistym, wręcz surrealistycznym zestawieniom materiałów, fotografii, znaków lub przedmiotów.  

– Dlaczego kolaż? Żyjemy w erze internetu i mediów społecznościowych, stale otoczeni urywkami obrazów z różnych źródeł, które często docierają do nas szybciej niż informacja tekstowa. W tym świecie fake newsów i zagubienia się w masie przekazów medialnych, kolaże wydają się przewrotnie prawdziwe i realistyczne  – tłumaczy Anna Nawrot, dyrektorka Galerii Białej.

Historycy przypuszczają, że pierwsze kolaże powstały już w starożytnych Chinach, jednak technika ta została spopularyzowana dopiero w XX wieku przez kubistów. Kolaż przedefiniował relacje między malarstwem a rzeźbą, dając artystom więcej wolności twórczej. Przyklejanie kawałków papieru lub tworzyw do płótna oferowało kubistom nowe spojrzenie na malarstwo, transformując płaską powierzchnię obrazu w obiekt o charakterze trójwymiarowym. Była ta swoista rewolucja. Pionierami techniki kolażu, jako odrębnej dziedziny sztuki byli dwaj znani artyści – Pablo Picasso i Georges Braque. Są oni także autorami nazwy nurtu(słowo „kolaż” pochodzi od francuskiego słowa „coller”, które dosłownie znaczy „kleić”, „przyklejać”).

Wystawa „KOJARZ KOLAŻ” w Galerii Białej przedstawia szerokie spektrum tej techniki artystycznej. W przestrzeni galerii znajdują się kompozycje tworzone analogowo (fotomontaże, asamblaże), jak i cyfrowo (animacje filmowe, grafiki komputerowe). Galeria Biała prezentuje także znane na całym świecie wyklejanki Wisławy Szymborskiej, poetki i laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Prace zgromadzone na tej wystawie dotykają różnorodnej tematyki. Niektóre kolaże skupiają się wokół wątków polskiej historii i religii, inne przedstawiają współczesne problemy takie, jak rosnące nierówności społeczne czy wszechobecny konsumpcjonizm. Każdy z 21 artystów za pomocą kolażu pokazuje widzom inną, zaskakującą rzeczywistość.

Wystawa otwarta jest do 19 czerwca. Galeria Biała czynna jest od wtorku do soboty w godzinach 12:00 – 18:00.

Kuratorzy: ANNA NAWROT, PIOTR WYSOCKI, KATARZYNA BARTNIK

Wszyscy autorzy prac, które znajdują się na wystawie: ALICJA BIAŁA, MONIKA CHLEBEK, TOMASZ CIECIERSKI, EDYTA CIOSEK, JUSTYNA GÓRECKA, ALEKSANDRA GRÜNHOLZ, BARTEK JARMOLIŃSKI, EWELINA KARPOWIAK, GRZEGORZ KOZERA, MARIUSZ KRUK, RAFAŁ KUCHARCZUK, DANUTA KUCIAK, KAJA KURCZUK, IRENA NAWROT, OLA NIEPSUJ, KRYSTYNA PIOTROWSKA, MAŁGORZATA RYBICKA, MATEUSZ SZCZYPIŃSKI, WISŁAWA SZYMBORSKA, MARIUSZ TARKAWIAN, KAROLINA WOJCIECHOWSKA

Tekst i foto Olga Zimowska

 

Leave A Comment